Kompakt vs Lustrzanka

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
MORF
Kontakt:

Kompakt vs Lustrzanka

Post autor: MORF » 2011-10-13, 12:54

Wstęp
Po wielu latach użytkowania Lustrzanek (350D, 40D, 5D) na różnych wyprawach, wyjazdach itp. postanowiłem przesiąść się na kompakt marki Canon, model G11 (obecnie dostępny jest nowy model G12)
Porównując Małpkę do Lustra kierowałem się głównie wyprawami w góry, jednak taki mini test nie odbywał się tylko w terenie górzystym (o czym w dalszej części)
Porównanie nie jest typowym gdyż szerzej chciałbym przedstawić G11 czyli czym jest zaawansowany kompakt.

Do zmiany sprzętu w wyprawach zdecydowałem się po kilku wycieczkach z samym plecakiem foto lub plecak górski + torba foto gdzie nosiłem zazwyczaj Body + 17-40 + 70-200, wiele razy zdarzyło mi się że przez nie uwagę lub nie ostrożność sprzęt prawie nie został poważnie uszkodzony, jednak największym minusem była jego wielkość i waga, kiedy to podczas zwykłej wycieczki człowiek taszczył kilka kilo więcej tylko dlatego żeby zdjęcia były ładne.

Wychodzę z założenia że lustro jest do roboty, a kompakt dla przyjemności.

Wybór marki był prosty, jednak co do modelu miałem kilka oczekiwań które w większości spełnił G11, najważniejszą zaletą każdego kompaktu którego będziemy porównywali do lustrzanki jest jego wielkość i waga, minusem natomiast okaże się brak możliwości wymiany obiektywu czy gorsza jakość zdjęć.

Kilka plusów G11 nad tanimi kompaktami

Plusami G11 w porównaniu do tanich kompaktów (nie zaawansowanych) niewątpliwie jest zapis do formatu RAW, możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej, świetny af czy też wiele czułości iso do wyboru, jednak jeśli te funkcje nie są komuś potrzebne to lepiej przyoszczędzić kilka stówek i zakupić zwykły kompakt lub dozbierać ok 1200/1500zł. i zafundować sobie używaną lustrzankę z podstawowym szkłem.
ISO chociaż na papierze duże w rzeczywistości spokojnie bez większych strat można korzystać do iso400.
Ogniskowa (ekw.35mm) to 28-140 z niecierpliwością czekam na G13 gdzie może będzie w końcu szeroki kąt (24mm), kompakt posiada uchylny ekranik LCD.
G11 leżakuje sobie w futerale Lowepro.

Najważniejsze, jakoś zdjęć

Po kilku miesiącach użytkowania, G11 towarzyszył mi:
na wyprawach górskich
na spacerach
na sesjach portretowych
na weselach

za każdym razem obserwowałem jego wady jak i zalety, pomijając dwie ostatnie pozycje gdzie był użyty z czystej ciekawości (na chwilę podpiąłem radiowy zestaw do wyzwolenia lamp błyskowych i małpeczka na prawdę dawała radę)

Skupiając się na zdjęciach z wypraw górskich, spacerów - do których aparat został zakupiony, jakość zdjęć jest bardzo dobra, odwzorowanie kolorów świetne, przyznam że nie spodziewałem się takiej jakości po kompakcie.
Dodatkowo w jakości zdjęć pomaga nam zapis do formatu RAW, gdzie mamy pełną kontrole nad kolorami.

Porównanie

Kompakt:

+ wielkość i waga
+ RAW
+ możliwość podpięcia zewnętrznej lampy
+ duże czułości ISO
+ zmiana położenia ramki AF
+ uchylny ekranik LCD
+ intuicyjny tryb M
+ cena
+ możliwość podpięcia filtrów i konwerterów

- ogromny szum na wysokich wartościach iso
- brak szerokiego kąta
- zbyt duża ilość przycisków na wysokości kciuka
- słaby wizjer
- brak wyświetlacza na górnym panelu

G11
Klasyczne kadry z gór:

Obrazek

Obrazek

Panoramy (składane z 3 zdjęć pionowych)

Obrazek

Obrazek

Długi czas naświetlania

Obrazek

Obrazek

Ze spaceru

Obrazek

Obrazek

Lustrzanka

+ jakość zdjęć
+ możliwość zmiany obiektywów
+ możliwość dokupienia wielu akcesoriów

- kupno lustrzanki to dopiero początek wydatków
- wielkość i waga

5D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie zdjęcia zrobione aparatami 5D,40D, G11 można zobaczyć w galerii Picassa

Jako zagorzały fan Lustra, pomimo kilku wad kompaktu polecam zdecydowanie zakup kompaktu lub niewielkiej lustrzanki na wyprawy górskie.

Kilka zdań na koniec
Jednak pamiętajmy że to ja robię zdjęcia, a nie aparat
Dlatego jeśli chcemy a by nasze zdjęcia były dobre, a przynajmniej poprawnie skomponowane, naświetlone itp. poczytajmy o najbardziej podstawowych zagadnieniach dotyczących robieniu zdjęć.
W internecie masa jest darmowych poradników np. Szeroki Kadr

Moje porównanie opierało się tylko na modelach które miałem osobiście i mogłem je "testować", oprócz typowych kompaktów i lustrzanek można kupić np.hybrydy, kompakty z wymienną optyką czy systemy 3/4.
Nie należy brać go na poważnie gdyż każdy z nas ma inne oczekiwania co do wykonanych fotografii.
Na wielu forach spotkać można prawdziwe "perełki" fotografii krajobrazowej, oni nie rozstają się ze swoim lustrem nawet gdy wchodzą na łańcuchy, jak widać wszystko zależy od umiejętność fotografa.
Uwagi i sugestie mile widziane.

Awatar użytkownika
Madness

Post autor: Madness » 2011-10-13, 18:32

Odwieczny problem miłośnika gór i fotografii - jakość zdjęć czy waga plecaka :)

Trzeba sobie odpowiedzieć czy idziemy w góry po to jedno zdjęcie czy idziemy z nastawieniem żeby np zrobić jakąś wymagającą drogę. Ciężko to połączyć.
Z drugiej strony lepiej mieć zdjęcie nawet gorszej jakości niż nie mieć żadnego.

Porównanie jakości zdjęć nawet z najlepszego kompakta z lustrzanką trochę mija się z celem. O ile na miniaturkach specjalnej różnicy się nie dostrzega, o tyle na większych formatach różnica jest kolosalna.

Nie ma co mówić o kadrowaniu czy ekspozycji bo oczywiste jest, że nawet sprzętem z najwyższej półki można zrobić mierne zdjęcie, choć wiele osób uważa, że jak się ma sprzęt za 25 000 pln to zdjęcia już muszą powalać na kolana.

Zgadam się z tym, że każdy ma inne oczekiwania i np. to czym inni się zachwycają dla mnie jest mocno średnie. Oczekiwania od fotografii rosną też w miarę uzyskiwania tzw. świadomości fotograficznej - można ogólnie stwierdzić, że zdjęcia dla autora jest dobre jeżeli uzyska efekt taki jak sobie zamierzył - tu lustro bije na głowę małpki, których algorytmy myślą za fotografa.

Jednak kompakt i lustrzanka maja jedną cechę wspólną - bez względu czym robimy zdjęcie myśleć trzeba przed wciśnięciem migawki...

Żeby nie było, że wybór jest prosty... też ostatnio coraz częściej myślę o jakimś zaawansowanym kompakcie - najczęściej myślę o tym w górach jak mi sprzęt ciąży :) Po powrocie do domu jak widzę zdjęcia to tak jakby zapominam o kompaktach :) przypominam sobie o nich dopiero następnym razem w górach :) i tak w kółko...

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2011-10-13, 18:52

Madness pisze: Żeby nie było, że wybór jest prosty... też ostatnio coraz częściej myślę o jakimś zaawansowanym kompakcie - najczęściej myślę o tym w górach jak mi sprzęt ciąży :) Po powrocie do domu jak widzę zdjęcia to tak jakby zapominam o kompaktach :) przypominam sobie o nich dopiero następnym razem w górach :) i tak w kółko...
Ja mam zupełnie odwrotnie, ciągle sobie obiecuję, że w końcu zabiorę aparat w góry, kończy się jak zawsze i jak zwykle robię zdjęcia komórką. Wszystkie moje zdjęcia, które umieściłem na forum, są zrobione komórką... Wielu moich znajomych jest bardzo zdziwionych, że takie normalne zdjęcia można zrobić telefonem. Często brakuje mi głębi. Lustrzanka pokaże na zdjęciu to, czego oczy nie widziały. Komórka często nie pokaże tego, co oczy widziały dobrze.
Może się kiedyś wybiorę w góry po prostu zrobić zdjęcia ;-) W każdym bądź razie bardzo przydatne i treściwe porównanie zrobiłeś.

Awatar użytkownika
Madness

Post autor: Madness » 2011-10-13, 20:10

Vlado pisze:kończy się jak zawsze i jak zwykle robię zdjęcia komórką
light and fast :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2011-10-13, 21:50

Madness pisze:po to jedno zdjęcie
to idą reporterzy "National Geografic" :-P
I to jest dla mnie rozróżnienie między amatorką a profeską.
Myślę ,że fajnie ,że MORF ma taką pasję , może za 10 lat będzie znanym reporterem , a może nie , nieważne , lepiej , że to robi niżby miał chlać po bramach :mrgreen: .
Osobiście uważam , śledząc jego dokonania od kilku miesięcy , że zdjęcia są trochę "przefajnowane" a brak im jakiejś świeżości więc nieszczególnie mi się podobają ,choć nie potrafiłbym tego bliżej sprecyzować. Może brak mi aparatu semantycznego w tej kwestii , chociaż reprezentuję zawód , który często się posługuje fotografią użytkową , a także jeśli chodzi o kwestie kompozycyjne myślę , ze jestem osobą kompetentną :roll: ze względu na wykształcenie. Przepraszam ,trochę offtop zrobiłem , a nie rozważania na temat niuansów między lustrzanką a kompaktem , ale może kolega Morf doceni szczerość :-D
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
"Na nazwy i na znaki sram i w Polsce z tym nie jestem sam"J.Kleyff

Awatar użytkownika
Madness

Post autor: Madness » 2011-10-14, 05:23

Michun pisze:to idą reporterzy "National Geografic" :-P
zapewniam Cię, że nie tylko ;)
Obrazek

sanders

Post autor: sanders » 2011-10-14, 14:24

Michun pisze: Osobiście uważam , śledząc jego dokonania od kilku miesięcy , że zdjęcia są trochę "przefajnowane" a brak im jakiejś świeżości więc nieszczególnie mi się podobają ,choć nie potrafiłbym tego bliżej sprecyzować.
Na mój gust te zdjęcia są takie "zwykłe". Brak w nich dramatu lub mocnego punktu.
Oczywiście dawanie miniaturek dla zobrazowania wad i zalet kompaktów i lustrzanek jest bez sensu, gdyż i tak w takiej rozdzielczości tego nikt nie zobaczy i wszystkie te zdjęcia równie dobrze mogłyby być zrobione komórką.

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2011-10-15, 10:25

MORF pisze:z niecierpliwością czekam na G13 gdzie może będzie w końcu szeroki kąt (24mm)
Do tej pory robilem zdjęcia trzema kompaktami z obiektywem od 24mm lub 25mm (Ricoh GX200, Sony TX10, Sony WX7).
Wada która występuje w nich wszystkich, to wyjątkowo duża wrażliwość na robienie zdjęć "pod światło", np. mając słońce przed aparatem.
Objawia się to dużym spadkiem kontrastu i jakby "zadymieniem" zdjęcia. Czegoś takiego na taką skalę nie spotkałem w kompaktach z optyką od 28mm.
Zacząłem w pewnym momencie rozważać, czy nie lepiej mieć jednak kompakta z optyką od zwykłych 28mm, bo chociaż wiele zdjęć zrobionych na 24mm mi się podoba, to jednak ilość kadrów zepsuta przez optykę, gdy słońce było przed aparatem, też jest spora.

Ciekaw jestem jak będą się sprawować 24mm w nowym Canonie S100.
Póki co mam wrażenie, że większe natężenie owej wady jest typowe dla obiektywów 24mm, w aparatach z matrycą 1/1,7 cala i mniejszą.

dotkom

Post autor: dotkom » 2011-11-15, 10:14

Całkowicie zgadzam się z Michunem – kompozycja jest totalna podstawą w fotografii, przecież tego właśnie głównie się trzeba nauczyć i tym zajmuje się ASP! jeśli chodzi o sprzęt to piękne akty należy robić lustrzanką ale w góry, czy na spacer na miasto zabieram aparat cyfrowy Sony i on w zupełności wystarcza.

Awatar użytkownika
Marcin

Post autor: Marcin » 2011-11-16, 08:37

MORF pisze:możliwość podpięcia filtrów i konwerterów
To do tego da radę coś podpiąć? :-O

Czym składałeś panoramy?

Awatar użytkownika
MORF
Kontakt:

Post autor: MORF » 2011-11-17, 19:01

Tak Marcinie jest możliwość podpięcia filtrów itp.
Panoramki składam w Panorama Maker 4

ODPOWIEDZ