Obiektyw szerekokątny

Moderatorzy: Madziul, Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Obiektyw szerekokątny

Post autor: cthulhu » 2011-02-09, 13:50

Po 4 latach robienia fot na zwykłym obiektywie kitowym nastał czas by wreszcie zakupić jakieś dobre szklo do uwieczniania krajobrazów górskich wypadów jak i innych ciekawych miejsc. ;-)

Poczytałem trochę na necie i im więcej się dowiedziałem tym mniej wiem. Ponieważ na forum mamy paru zawodowych fotografów pragnę by pomogli mi w wyborze obiektywu szerokątnego. Oczywiście amatorskich użytkowników niżej opisanych obiektywów również proszę o opinie ;-)

Do sedna:

Zastanawiam się nad tymi dwoma:

Canon EF 20 mm f/2.8 USM (ok.2000,00zł)

Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM
(ok.3000,00zł)

O pierwszym, w necie znalazłem bardzo pozytywne opinie prywatanych uzytkowników, jak i
negatywne recenzje z przeprowadzanych testów -(przeciętna jakość obrazu na brzegu kadru, trochę za duża aberracja chromatyczna, duże winietowanie nawet na matrycy APS-C, słaba praca pod ostre światło.). Czy naprawdę w istocie tak to wygląda czy po prostu ludzie z branży są przeczuleni ?

Test drugiego wypadł lepiej, ale za to cena większa i boję się, żę będzie za ciemny. :-/

Nie wiem, który wybrać. Ogólnie i tak pewnie będe zachwycony z byle którego bo zmiana obiektywu kitowego na jakieś inny to jak przesiadka z malucha do .... powiedzmy saaba.

Jeśli chodzi o apart to mam Canona EOS 400D dlatego wpierw patrzyłem na firmowy obiektyw. Ale...

".....Główne pytanie na jakie mają odpowiadać nasze testy dotyczy tego czy
dany instrument warto kupić. W przypadku Canona EF 2.8/20 mm odpowiedź
jest jednoznaczna. Nie warto! Wydając prawie 2000 zł dostajemy bowiem
efekty zdjęciowe, które można uzyskać tańszymi i znacznie bardziej
uniwersalnymi obiektywami takimi jak Tamron 17-50 f/2.8 czy Sigma
18-50 f/2.8.
"
Czy faktycznie zwyczajnym Tamronem lub Sigmą da sie osiągnąć ekekt szkła szerokątnego?
Czy ty obiektywy będą kompatybilne z body Canona 400D ?

Temat studnia a pasuje dobrać tak sprzęt by był dobry, ale bez szaleństw. By nie wydawać za dużo kaski za coś co można osiągnąć po niższej cenie ;-)

Póki co na raziie najbliżej jestem zakupu EF 20mm f/2.8
Co myślicie ?

Awatar użytkownika
MORF
Kontakt:

Post autor: MORF » 2011-02-10, 08:34

Cześć.
Jeśli chcesz szerokie szkło to dlaczego w zestawieniu podałeś C 20mm f2,8 ? skoro on jest szeroki ale na pełnej klatce?

Od lat jadę na eLkach ale ceny szerokich elek z dobrym światłem są straszne, dlatego miałem kiedyś sigme 10-20 4-5,6 (obecnie mam 17-40 f/4) teraz jeśli ponownie miałbym kupować taką sigmę wybrałbym ten model :
http://allegro.pl/pasazfoto-sigma-10-20 ... 40404.html
Masz super szeroko i stałe światło.

Do końca też nie ma co wierzyć testom, dla niektórych dany obiektyw będzie miał wiele wad których Ty możesz w ogóle nie zauważać.

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Post autor: cthulhu » 2011-02-10, 09:07

MORF pisze:Jeśli chcesz szerokie szkło to dlaczego w zestawieniu podałeś C 20mm f2,8 ?
No wiem, wiem. Przy tej matrycy ogniskowa 32mm :roll:
Dzięki za radę. Zaraz lukne na jego teściki.

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2011-02-10, 10:01

cthulhu
Popatrz też na Canona EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM, czyli po przeliczeniu 24-136mm. Różnica między 24, a 29mm, które znasz z kita (18mm x 1,6=28,8mm) w praktyce jest dość znacząca.

Jeśli pytasz o obiektyw, którym chcesz zastąpić "kitowy", to obiektywy o zakresie ogniskowych rzędu 10-22mm, czyli 16-35 dla 400D, mogą być dodatkiem, a nie zamiennikiem kita (brak "portretowych ogniskowych", czy mocniejszego przybliżenia).

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Post autor: cthulhu » 2011-02-10, 11:02

Hmm... No powiem Ci lukson, że teraz zabiłeś mi ćwieka :-P

Ogólnie 90% moich zdjęć to krajobrazy lub architektura dlatego początkowo myślałem o obiektywie szerokokątnym.

Z kolei czasem są na nich jacyś ludzie, jakiegoś zwierza w terenie trzeba zzoomować, lub pobawić się z makrem tak więc ten uniwersalny obiektyw wcale nie jest taki głupi pomysł :roll: ( tym bardziej, że na 15mm będzie się dało zrobić fajne zdjęcia krajobrazowe, a również cena przystępna- teraz w granicahc 2tys)

A Ty lukson posiadasz ten obiektyw? Możesz coś o nim więcej powiedzieć ? wady/zalety ;-)

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2011-02-10, 12:06

cthulhu pisze:A Ty lukson posiadasz ten obiektyw? Możesz coś o nim więcej powiedzieć ? wady/zalety
Nie mam go niestety, można o nim poczytać np. w teście na optyczne.pl, są tam też fotki testowe:
http://optyczne.pl/177.1-Test_obiektywu ... Wstęp.html
Ostatnia strona testu to komentarze czytelników i też warto tam zajrzeć, szczególnie do ostatnich wpisów.
Ostatnio zmieniony 2011-02-10, 12:16 przez lukson, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Post autor: cthulhu » 2011-02-10, 12:14

lukson pisze:
cthulhu pisze:A Ty lukson posiadasz ten obiektyw? Możesz coś o nim więcej powiedzieć ? wady/zalety
Nie mam go niestety, można o nim poczytać np. w teście na optyczne.pl, są tam też fotki testowe:
http://optyczne.pl/177.1-Test_obiektywu ... Wstęp.html
No właśnie stamtąd czerpie wiedzę. ;-) ...
Z ocen użytkowników wynika, że nietrudno trafić na bubel (nieostrość prawej strony) :-/

Awatar użytkownika
lukson

Post autor: lukson » 2011-02-10, 12:24

Właśnie też dorzuciłem w moim poprzednim poście info o komentarzach czytelników, które też warto czytać.

Jak kupowałem, już jakiś czas temu, Sigmę 17-70 do C 350D to jeździłem po Fotojokerach od Wrocławia do Krakowa i dopiero tam trafiłem sztukę która ostrzyła idealnie z moją 350-ką...

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Post autor: cthulhu » 2011-02-10, 12:53

Oprócz tych komentarzy na konću są jeszcze opinie przed wstępem - też wiele wnoszące

http://optyczne.pl/index.html?producent ... yp=0&moc=0

Ja swój sprzęt też w Kraku w (chyba fotojoker czy fotocyfra) na Karmelickiej kolo Bagateli kupowałem :-)

A jak to jest z tymi testami w sklepie. Bezproblemowo da się na miejscu przed sklepem zdjęcia na swoim body porobić i póżniej je w sklepie zrzucić na kompa by zobaczyć co wyszło ?

Polecasz jakiś sklep z Wrocka? Tak się składa, że od przyszłego tygodnia na delegacje tam jade :-/ ... więc zamiast znowu do Kraka jechać, to bym na miejscu spróbował.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2011-02-10, 13:06

cthulhu,jak będziesz we Wro,zyrknij do sklepu Foto-Master na Odrzańskiej -koło Uniwerku,to okolice Rynku,sądzę,że coś Ci poradzą.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
nicdobrego
Kontakt:

Post autor: nicdobrego » 2011-02-10, 13:14

Niewiele wiem na temat Canonów, ale wypowiem się ponieważ widzę że lukson polecał obiektyw 15-85. Sam jestem posiadaczem obiektywu o podobnych parametrach (16-85 Nikkor) o identycznym świetle i szczerze powiem, że zaspokaja on całkowicie moje potrzeby jeśli chodzi o wykorzystanie w fotografii krajobrazu, a dodatkowo jest na tyle uniwersalny że mam go zapięty do puszki jako podstawowy obiektyw codzienny. Dopełniam go jasną stałką (35mm 1.8) i w zasadzie nic więcej do szczęścia w górach mi nie trzeba.

Obiektyw może wydawać się ciemny, ale tak naprawdę... to co z tego? Też zazwyczaj cykam widoczki, więc i tak raczej poruszam się w przysłonach rzędu 9-12 i w razie czego mam ze sobą statyw, a do portretów i jakichś zabaw w bokeh mam stałkę. Wydaje mi się, że w Twoim przypadku szkło 10-22 będzie wydatkiem którego jednak pożałujesz - jest fajne, ale mało praktyczne na co dzień...

Jeżeli pójdziesz do dobrego sklepu powinieneś bez problemu móc zapiąć szkło do puszki i zrobić kilka fotek. Najlepiej weź swoje obecne szkło, ustaw na najkrótszą ogniskową i cyknij jakieś ujęcie, następnie nie zmieniając położenia aparatu zmień szkło na testowane i cyknij to samo ujęcie z najkrótszą ogniskową dla testowanego szkła. Zobaczysz jak wielką różnicę robią te 2 milimetry :-)
Kiedy człowiek ma jakieś dobre usprawiedliwienie, otwiera drzwi złym usprawiedliwieniom.
Terry Pratchett

Awatar użytkownika
cthulhu
Kontakt:

Post autor: cthulhu » 2011-02-10, 14:06

menel pisze:cthulhu,jak będziesz we Wro,zyrknij do sklepu Foto-Master na Odrzańskiej -koło Uniwerku,to okolice Rynku,sądzę,że coś Ci poradzą.
O to dobrze, że koło rynku bo na rynek tez trzeba zahaczyć :-P
nicdobrego pisze:a dodatkowo jest na tyle uniwersalny że mam go zapięty do puszki jako podstawowy obiektyw codzienny. Dopełniam go jasną stałką (35mm 1.8) i w zasadzie nic więcej do szczęścia w górach mi nie trzeba.
nicdobrego pisze:w Twoim przypadku szkło 10-22 będzie wydatkiem którego jednak pożałujesz - jest fajne, ale mało praktyczne na co dzień...
Też mam takie przeczucia odnośnie 10-22 :-/
Prawdę mówiąc to szukam właśnie uniwersalnego szkła, by minimalizować wagę i pojemność w plecaku ;-) Obawiam się jednak, że z czasem na te foto akcesoria drugi plecak będzie potrzebny.
nicdobrego pisze:Zobaczysz jak wielką różnicę robią te 2 milimetry
Ba! A nawet 3 :mrgreen:
Dzięki wszytskim za opinie - na dzień dzisiejszy jestem bliżej 15-85 i chyba tak juz zostanie. :-D

Awatar użytkownika
nicdobrego
Kontakt:

Post autor: nicdobrego » 2011-02-10, 18:58

cthulhu pisze: Też mam takie przeczucia odnośnie 10-22 :-/
Prawdę mówiąc to szukam właśnie uniwersalnego szkła, by minimalizować wagę i pojemność w plecaku ;-)
To z wymienionych powyżej szkieł wybór może być tylko jeden :-)
Kiedy człowiek ma jakieś dobre usprawiedliwienie, otwiera drzwi złym usprawiedliwieniom.
Terry Pratchett

Awatar użytkownika
LS

Post autor: LS » 2011-11-18, 05:35

Przychylam się do odpowiedzi kolegi MORF. Sam używam szkła SIGMY 10-20 4-5.6 od kilku sezonów i to nie tylko w górach. W tłumie, na ulicy, w ciasnym zaułku. Kiedy do osoby lub obiektu trzeba podejść blisko, a chce się sfotografować go wraz w jego otoczeniu, to szkło jest niezastąpione. No i pozwala na zrobienie całkiem niezłych panoramek na najszerszym kącie - 10 mm robi swoje.
"The man with no imagination has no wings." - Muhammad Ali

ODPOWIEDZ