Przemyskie jedniodniowo

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-04-16, 20:55

kulczyk1 pisze:Mimo cykorskiego siania paniki w "Planowanych Wyprawach" przez pracoholików i domatorów
Następny łyk-end mam w planie spędzić... no. :mrgreen: Niestety, znowu się poddałem.

Ja w te widoczki nie wierzę, pewnie przeklejki z ub. roku. :mrgreen:
kulczyk1 pisze:Po widokach z przełęczy pod Panieńskim Czubem schodzę łąkami do Huty Brzuskiej.
Mijałeś budynek szkoły? To miejsce było dla mnie dwukrotnie ważne.
ПУНКС НОТ ДЭД !

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-04-16, 21:03

menel pisze:Ja w te widoczki nie wierzę, pewnie przeklejki z ub. roku. :mrgreen:
A tu Cię mam - w większości tych miejsc byłem pierwszy raz w życiu.
menel pisze: Mijałeś budynek szkoły?
Jeśli to ten budynek wyglądający jak blok popegierowski to tak przeszedłem z prawej strony i przez rzeczkę bo przypięty koń marki perszeron rżał na mój widok i tak jakoś z byka a nie z konia patrzył. :mrgreen:

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-04-16, 21:12

kulczyk1 pisze:Jeśli to ten budynek wyglądający jak blok popegierowski to tak przeszedłem
Ten sam, tam Panie, mieszkają bardzo poczciwi ludzie, prosiłem o wodę i dostałem 1,5 litra gazowanej, bo "rurovit" nie bardzo nadawał się do spożycia.
kulczyk1 pisze:przypięty koń marki perszeron rżał na mój widok i tak jakoś z byka a nie z konia patrzył.
:lol: :lol:
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2016-04-17, 08:24

Jak zwykle świetne miejsca w tym "Przemyskiem" wyszukujesz. Miło pooglądać, może kiedyś zawitam, choć to dla mnie miejsce "cholernie nie po drodze..." :-/
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2016-04-17, 13:49

bo przypięty koń marki perszeron rżał na mój widok
a czy Ty wiesz, ze rżenie konia to jak machanie ogonem u psa? :mrgreen: kostka cukru i jest Twój :mrgreen:
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
Bonus

Post autor: Bonus » 2016-04-18, 12:44

Elegancki spacer i widoki ;-)

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-04-18, 20:48

Lidka K. pisze: to jak machanie ogonem u psa
Znam psy u których machanie ogonem to pierwszy sygnał , że zacisną kły na łydce. ;-)
Satan pisze: może kiedyś zawitam, choć to dla mnie miejsce "cholernie nie po drodze.
Na Ukrainę czy do Rumunii jak najbardziej po drodze.
Bonus pisze:Elegancki spacer i widoki
Dzięki.

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-04-24, 09:51

Wczoraj kolejny raz byłem na pogórzańskim spacerku. Trasa to Krasiczyn - Zalesie - Olszany - Krasice - Korytniki - Krasiczyn ok.15km.
Startuję z parkingu pod zamkiem zasięgając wcześniej języka u raczących się porannym browarkiem tubylców jak dojść na Trzy Kopce. Miejsce to upamiętnia wizytę króla Zygmunta III w Krasiczynie. Niestety mimo najszczerszych chęci nie znajduję ich i ostatecznie wychodzę na Zaleskiej Górze z widokami na Grabówkę

Obrazek

oraz Krępak i inne górki bireckie.

Obrazek

Zalesie położone nietypowo na wzgórzach a nie w dolinie została spalona przez banderowców stąd zabudowa głównie gierkowska ale znajduje jeszcze taką chałupkę.

Obrazek

Za wsią panoramy na Grzbiet Sufczyński.

Obrazek

Obrazek

Jest cicho i spokojnie - na łące polujący młody lis.

Obrazek

Cerkiew w Olszanach.

Obrazek

Z Olszan do Krasic przemieszczam się niebieskim. W Krasicach urzędująca w bramie babcia (znajoma menela jak sądzę) przepuszcza mnie przez podwórko do cerkiewki.

Obrazek

W planie był marsz polami do Reczpola jednak wsie okoliczne tracą swój rolniczy charakter i powoli są zabudowywane nowymi domami ,altanami i daczami przez mieszkańców pobliskiego Przemyśla. Jednocześnie przybywa płotów , murów i innych ogrodzeń często w szczerym polu. Z braku dogodnego przejścia kieruję się do Korytnik.
Mielnów z kopułą cerkwi.

Obrazek

Kapliczka w polach.

Obrazek

Zejście do Korytnik.

Obrazek

W 1939 r. do dworu w Korytnikach Leon Sapieha z pomocą niemiecką przewiózł najcenniejsze nieruchomości z zamku krasiczyńskiego w tym liczącą 20tys. tomów bibliotekę.
Zastanawiam się jak to nazwać - ratowaniem dóbr kultury narodowej czy też kolaboracją z jednym z okupantów.
Kościół w Krasiczynie I wojnę przetrwał w stanie nienaruszonym jeden pocisk artyleryjski (wmurowany w fasadę) okazał sie niewybuchem.

Obrazek

W kolejnej wojnie światowej bolszewicy tak jak i sąsiadujący zamek zdemolowali go dokumentnie.
Kupuje wejściówkę do parku robię to bez żalu bo tutejsze elewacje to finansowa studnia bez dna. Odnowione po pewnym czasie wyglądają tak.

Obrazek

W parku przerwa na posiłek i pozowanie. ;-)

Obrazek

Minęła dopiero 13.00 więc turlam się furmanką do Bolestraszyc.
Ruiny fortu Sam Rideau , w którym podobno podczas prac rozbiórkowych odkopano żywego oficera rosyjskiego po 8 latach przebywania w kazamatach (w 1923 roku). Ruiny pokazują jak potężne to były budowle i jakim obciążeniem finansowym były do podupadającej CK monarchii.

Obrazek

Obrazek

Powstała w ostatnich latach jeszcze jedna instalacja. Od ćwiczących na złomach betonu wspinaczkę młodzieńców dowiaduję się , że to żelastwo ma obrazować wielkość fortu - idiotyzm w czystej postaci.

Obrazek

We wsi zachowało się sporo użytkowanych budynków drewnianych.

Obrazek

Obrazek

Ostatni punkt programu to arboretum. Miejsce o bogatej przeszłości historycznej.
Był tu gród średniowieczny , fortalicjum szlacheckie oraz dwór należący min do Bolestraszyckich , Ostrowskich i Zajączkowskich.
Dwór.

Obrazek

Kościółek. W czasach wojny krymskiej przystosowany przez władze wojskowe do obrony przez wybicie otworów strzeleckich.

Obrazek

Obrazek

Na tablicy informacyjnej znajduje taki "kwiatek".

Obrazek

Widok z tarasu widokowego.

Obrazek

Klimaty mocno wiosenne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Życząc lepszej pogody niż u mnie za oknem tradycyjnie - miłej lektury.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-04-24, 19:01

Jak widzę, waruneczki prawie letnie. Również widzę kolego, że nie boisz się używać nowego nabytku ?

Podczas gdy się szwendałeś po atrakcyjnych miejscach w mocno wiosennym klimacie, to nas ¦nieżnik nie rozpieszczał. Dzięki za esa.
kulczyk1 pisze:Z Olszan do Krasic przemieszczam się niebieskim. W Krasicach urzędująca w bramie babcia (znajoma menela jak sądzę) przepuszcza mnie przez podwórko do cerkiewki.
tiaa.. :-D
ПУНКС НОТ ДЭД !

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-04-25, 17:21

menel pisze:widzę kolego, że nie boisz się używać nowego nabytku ?
W tej kwestii nie ma u mnie czegoś takiego jak strach. :mrgreen: :mrgreen:
menel pisze: Podczas gdy się szwendałeś po atrakcyjnych miejscach w mocno wiosennym klimacie, to nas ¦nieżnik nie rozpieszczał.
Nie masz co zazdrościć na wschodzie leje już drugi dzień bez przerwy niby wiosna a temp. 4st. (dobrze , że w plusie).

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2016-04-26, 13:07

Obrazek
jak już rzepakowo :-D
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2016-04-29, 04:52

kulczyk1 pisze:Wczoraj kolejny raz byłem na pogórzańskim spacerku.
Nowa dawka interesujących okolic, zwłaszcza Krasiczyn chciałbym zobaczyć, i nie tylko ogrody. :-)
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-04-30, 09:06

sparkus pisze:zwłaszcza Krasiczyn chciałbym zobaczyć, i nie tylko ogrody
Ciekawa jest bryła zamku i elewacja wykonana sgrafitto.

Obrazek

We wnętrzu pierwotny kształt odzyskała kaplica.

Obrazek

Obrazek

Pozostałe pomieszczenia wygladają raczej ubogo.
Po zniszczeniach dokonanych przez sowietów i powojennych kradzieżach ( nie powróciły portale , fragmenty wyposażenia zdeponowane w różnych muzeach) dzisiejszy wygląd rezydencji jest i tak sporym sukcesem.

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-05-29, 16:10

Ten wyjazd można nazwać jednonocnym. Po przyjeździe do Kalwarii zorientowałem się , że buty owszem wziąłem ale bez wkładek , które wyciągnąłem w czasie impregnacji. Ot taka niespodzianka dla sklerotyka.
Trasa to Kalwaria - kaplica św. Magdaleny - Żytne z noclegiem i powrót przez Leszczyny i Makową do Kalwarii. Trasa głównie nieznakowanymi drogami polnymi a częściowo korytem Wiaru. Fotek nie opisuję jak ktoś chce na wcześniejszych stronach sobie sprawdzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieczorem miałem okazję spotkać na Żytnem właściciela tych łąk , który hoduje owce i może przygotować pieczone jagnię z rusztu . Gdyby znalazło się kilka chętnych osób można zorganizować spotkanie na tej górce z konsumpcją na sposób Janosikowy. :mrgreen:
Nocleg można oprzeć o namiot lub agro bądź Dom Pielgrzyma w Kalwarii.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-05-29, 16:41

kulczyk1 pisze:Wieczorem miałem okazję spotkać na Żytnem właściciela tych łąk , który hoduje owce i może przygotować pieczone jagnię z rusztu . Gdyby znalazło się kilka chętnych osób można zorganizować spotkanie na tej górce z konsumpcją na sposób Janosikowy.
Ja się piszę na taki bankiet, to mogłoby być wstrząsające przeżycie.
kulczyk1 pisze:Nocleg można oprzeć o namiot lub agro bądź Dom Pielgrzyma w Kalwarii.
Jest nawet wybór. :mrgreen:
ПУНКС НОТ ДЭД !

ODPOWIEDZ