Korona Gór Świętokrzyskich

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Vlado

Korona Gór ¦więtokrzyskich

Post autor: Vlado » 2011-03-11, 17:14

5-6.03.2011 Pasmo Sieradowickie i Klonowskie

4:30 wysiadka w Suchedniowie i w drogę na Kamień Michniowski, najwyższy szczyt w Paśmie Sieradowickim, po drodze mijamy źródło Burzący Stok (źródło szczelinowe z którego woda wypływa pod ciśnieniem z głębokich pokładów piaskowców triasowych, słyszałem o takich źródłach ale po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć na własne oczy).
Następnie do ¦więtej Barbary i dalej bez szlaku na Sieradowską przez bardzo urokliwe Wąwozy Przedgrabie. Na lewo prowadzi droga na Wykus, na który dotarliśmy prawie dwa lata temu, niezwykłe miejsce... Stąd na nocleg w PTSMie do Bodzentyna, bardzo zadbane schronisko. Po południu miał padać śnieg ale cały dzień był jednak bardzo słoneczny:)

Drugi dzień to Pasmo Klonowskie przez najwyższą w paśmie Bukową Górę, najpierw dość długo asfaltem ale dla przepięknego bukowego lasu warto było. Z Pasma Klonowskiego roztaczają się wspaniałe widoki na całe Pasmo Łysogór:) W końcu dopadła nas śnieżyca no ale przecież zima jest;), dalej żółtym szlakiem przez Barczę do Kajetanowa, skąd już jeżdżą miejskie autobusy na dworzec do Kielc. Żółty szlak bardzo kluczy i bałem się o jego stan a nie chcieliśmy zbyt szybko schodzić do asfaltu, ale był świeżo odmalowany, że trafiliśmy bez problemu:) Pożegnanie z zimą bardzo udane, następny wyjazd w góry chyba dopiero w czerwcu:)
W sumie ponad 50km i już 20 szczytów na 28 do Korony Gór ¦więtokrzyskich:)

Prawie lodowiec;)
Obrazek
Kamień Michniowski
Obrazek Obrazek
Bukowa Góra
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-10-10, 17:56 przez Vlado, łącznie zmieniany 12 razy.

Awatar użytkownika
Piotr Gaj

Post autor: Piotr Gaj » 2011-03-15, 08:29

Góry ¦więtokrzyskie są po prostu cudowne! Klimaty nie do podrobienia, to chyba najbogatsze góry w ciekawostki geologiczne i historyczne.

Ciekawa inicjatywa z tą Koroną Gór ¦więtokrzyskich - może wyjaśnisz o co chodzi???

A co do tego źródła, to faktycznie efektownie to wygląda. Takie piaszczyste gejzery. Ja widziałem podobne w dolinie Warty, niedaleko Działoszyna - tylko tamte to źródła przykorytowe.

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2011-03-15, 11:34

Piotr Gaj pisze: Ciekawa inicjatywa z tą Koroną Gór ¦więtokrzyskich - może wyjaśnisz o co chodzi???
Jasne;)
To regionalna odznaka PTTK Kielce
http://www.pttkkielce.pl/s,113,Korona_G ... skich.html
Lubię różne odznaki, znaczki itp.:)

Awatar użytkownika
Vlado

12-14.06.2009 Pasmo Łysogór i Płaskowyż Suchedniowski

Post autor: Vlado » 2011-08-26, 15:21

Góry ¦więtokrzyskie omijałem szerokim łukiem przez 20 lat, bo co to za góry? Po co tam w ogóle jechać? Pojechałem zupełnie przypadkiem, bo akurat blisko było i mało czasu, a tu normalnie szok, przepięknie! Wszędzie pozostałości z czasów świetności tych gór, gdy Tatry były jeszcze przyszłością, jak i masę śladów po obecności powstańców i partyzantów z różnych okresów naszej historii. Przedzierając się przez bagna w deszczu naprawdę można przez moment poczuć się jak jeden z nich… I całymi dniami zupełnie sami, zero turystów, sporadycznie miejscowy grzybiarz, chyba tylko Beskid Niski pod tym kątem je przewyższa.
Pomysł na Koronę G¦ przyszedł dużo później. Gdy dowiedziałem się o tym projekcie, miałem za sobą już ponad połowę wymaganych szczytów, więc czemu by go nie dokończyć?

Na dzień dobry padło, najbardziej klasycznie, oczywiście na Łysogóry...

12-14.06.2009 Pasmo Łysogór i Płaskowyż Suchedniowski (cześć wschodnia)

Dzień 1. Łagów - Wąwóz Dule - Wał Małacentowski - Kobylą Górę - Trzciankę - Łysiec (¦w. Krzyż) i na nocleg do Nowej Słupi. Wąwóz Dule znajduje się poza szlakiem, ale warto o niego zahaczyć.
Dzień 2. Nowa Słupia - Łysiec - Huta Szklana - Kapliczka ¦w. Mikołaja - Łysica (imponujące gołoborze) - ¦w. Katarzyna - Miejska Góra - Bodzentyn.
Dzień 3. Bodzentyn - Sieradowska Góra - Wykus - Wąchock (pomnik Sołtysa ;-) ). Trochę zapchajdziura, nie wiedzieliśmy gdzie by tu się jeszcze wybrać, ale dzięki tej trasie zakochałem się w G¦. Na Wykus od drugiej strony można dojechać autem praktycznie na samą polanę, ale od Bodzentyna, szczególnie po dużych opadach ta trasa jest magiczna. Od razu jasnym wydaje się wybór partyzantów i chyba choć przez chwilę można doświadczyć, w jakich warunkach przyszło im żyć.

Schronisko PTSM w całych G¦ są bardzo zadbane, większość świeżo po remontach, gorąco je polecam. Jak to w PTSM niskie ceny, dostępna kuchnia. Chociaż na agroturystykę też nigdy nie mogłem narzekać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2011-08-26, 16:15

22-23.08.2009 Pasma Zgórskie, Zelejowskie, Chęcińskie, Bolechowickie, Płaskowyż Suchedniowski (cześć zachodnia)

Dzień 1. Piekoszów – Jaskinia Piekło Skibskie – Zamek w Chęcinach – Zalejowa – Czerwona Góra – Zgórsko
Uroczy zamek i Zelejowa – na grzbiecie mamy wrażenie, jak byśmy byli o wiele, wiele wyżej. Ta Góra utwierdziła mnie w przekonaniu, że chcę Górom ¦więtokrzyskim poświęcić dużo więcej czasu.

Dzień 2. Zagnańsk – Bartków – ¦winia Góra – Suchedniów.
Odwiedziny Bartka i spacer bardzo ładnym lasem w pobliżu dwóch rezerwatów: „¦winia Góra” i „Dalejów”

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-05-13, 13:38 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Vlado

24-25.07.10 Pasma Dymińskie, Orłowińskie, Cisowskie

Post autor: Vlado » 2011-08-26, 17:05

24-25.07.2010 Pasma Dymińskie, Orłowińskie, Cisowskie

Dzień 1. O świcie Kadzielnia, Pierścienica, Telegraf i Wietrznia. Następnie z Łagowa do Daleszyc przez Kiełków, Zamczysko i Włochy.
Dzień2. Daleszyce - Kamień i Rezerwat Białe Ługi – Daleszyce. Co tu dużo pisać - cudowne miejsce naprawdę godne odwiedzenia.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2011-08-26, 18:19

15-17.10.2010 Pasma Kadzielniańskie, Posłowickie, Zgórskie, Grzywy Korzeczkowskie, Grząby Bolmińskie, Wzgórza Miedziankowskie.

Pierwszy dzień - z Karczówki z pięknym klasztorem przez Białogon, w którym warto zobaczyć kościół i kamieniołom, Biesak, Patrol, Jaskinię Raj do Sitkówki-Nowiny, okrężną drogą przez cementownię. Nie lubię zbytnio jaskiń przystosowanych do ruchu turystycznego, ale gdyby tego nie zrobiono już by pewnie nic nie zostało, z tego co można zobaczyć w środku.
Drugi dzień - rano czynny kamieniołom Trzuskawica w Kowali, legalnie można podejść prawie na skraj wyrobiska, ogromny i niesamowity. Później szybko busem do Tokarni zwiedzić Muzeum Wsi Kieleckiej, jeden z na prawdę ciekawszych skansenów, jakie udało mi się zobaczyć i dalej przez Grzywy Korzeczkowskie i Grząby Bolmińskie do Bolmina i na koniec przez Czubatkę przedzierając się przez gęste zarośla bez szlaku do Bocheńca nad Wierną Rzeką.
Ostatni dzień - Bocheniec, Góra Bolmińska z kolejną już Jaskinią Piekło. Miedzianka, niesamowita góra, która bardzo przypomina wzniesienia na Jurze, a pod nią ponad 4km wyrobisk po dawnej kopalni miedzi, część można zwiedzać do dzisiaj. I na zakończenie Wierna Rzeka przystanek kolejowy w Rudzie Zajączkowskiej, którego nazwa wzięła się od przepływającej w pobliżu rzeki. Miejscowość o tej nazwie nie istnieje.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2011-08-26, 19:02

25-29.11.10 Główny Szlak ¦więtokrzyski i Pasmo Bielińskie

Najpopularniejszy szlak Gór ¦więtokrzyskich, ale bardzo dużo na nim asfaltu pomiędzy pasmami, i gdyby to był mój pierwszy szlak w tych górach, pewnie na nim zakończyłaby się moja przygoda z G¦.
Pierwszy dzień: Kuźniaki - Tumlin Pasmem Oblęgorskim, niesamowita kapliczka i skały na Perzowej Górze, jak i rezerwat Kręgi Kamienne, w którym kręcony był Wiedźmin.
Drugi dzień: Tumlin- ¦więta Katarzyna przez Wzgórza Tumlińskie, Pasmo Masłowskie i Grzbiet Krajeński. W Masłowie w Gminnym Ośrodku Kultury ot tak po prostu dostaliśmy trzy laminowane mapy Gór ¦więtokrzyskich. Jedną sobie zostawiliśmy a dwie trafiły do turystów na szlaku, którym były bardziej potrzebne. W Masłowie zastanawiała mnie też jedna rezydencja, jak się potem okazało to dom Michała Sołowowa;)
Trzeci dzień: ¦więta Katarzyna - Trzcianka, czyli Łysogóry. Późno wyszliśmy, że na Łysą Górę doszliśmy już po ciemku, ależ mam odmienne wrażenia od pierwszej wizyty, było praktycznie już pusto i chyba udało się nam poczuć prawdziwy klimat tego miejsca, mnich uczący się grać na organach, przygaszone światła, mam duże pragnienie jeszcze tam wrócić. No i gospodarstwo w Trzciance z przemiłą Babcią i pysznym ciastem:)
Czwarty Dzień: Trzcianka - Gołoszyce przez Pasmo Jeleniewskie. Relatywnie strome podejścia, przepiękny las i wszędzie buchtowiska, niestety twórcy tych dzieł nie spotkaliśmy. I na koniec PKS do Łagowa i kolejny bardzo zadbany PTSM
Dzień ostatni: kiedy cała Polska zmagała się z pierwszą poważną śnieżycą, my beztrosko przecieraliśmy szlak z Łagowa do Czapowa pod Bielinami przez Wał Małacentowski i Pasmo Bielińskie. Odpoczynek i obiadek w ambonie myśliwskiej, bo wiało strasznie i na Drogosiową szliśmy już bez szlaku a żeby wydłużyć sobie drogę zeszliśmy do Lechowa i dopiero na Dużą Skałę. Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło:) ale po wejściu na Dużą Skałę straciliśmy nieświadomie orientację i zamiast wyjść z lasu w okolicach Bielin i Czaplowa znaleźliśmy się znowu w Lechowie. Zorientowaliśmy się jak trafiliśmy na szlak, którego tutaj nie powinno być, kompas potwierdził nasze przypuszczenia, że źle poszliśmy i zrobiliśmy koło. Słyszałem o osobach zataczających koła w lesie i raczej mnie to śmieszyło do tej pory, ale jak widać wcale nie jestem lepszy:) i chyba będę częściej już zerkał na kompas a mniej wierzył własnej orientacji:)
No i chyba przez całe życie nie widziałem tylu saren z tak bliska jak nam się udało zobaczyć przez te pięć dni.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Chronologicznie: 5-6.03.2011 Pasmo Sieradowickie i Klonowskie, relacja na samej górze;)

lucyna

Post autor: lucyna » 2011-08-26, 20:10

No i po co ja się tu logowałam? No po co? Naogląda się baba takich wspaniałości, a potem chce wybyć z regionu. Gdybym nie była umówiona z koleżanką na wypad w Beskid Niski i Sądecki to jutro pojechałabym w Góry ¦więtokrzyskie. Są diablo urokliwe, wstyd przyznać się ale ich prawie nie znam. :-(
Bieszczadzkie aktualności http://www.grupabieszczady.pl/

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2011-08-26, 20:42

lucyna pisze:Są diablo urokliwe
Co nie? ;-) Tylko trzeba być do Nich bardzo cierpliwym, w Beskidzie Niskim gdzie się nie obejrzysz jest cudnie, a w G¦ sporo asfaltu pomiędzy pasmami jest i łatwo się zniechęcić;)

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2012-01-20, 12:18

no, ja swoją koronę też zaczęłam :-)
Łysica
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
atineb

Post autor: atineb » 2012-01-20, 22:17

Vlado, jestem w szoku. Góry świętokrzyskie w których ja byłam, były o wiele mniej ciekawe i nie było w nich takich fajnych miejsc jak na Twoich zdjęciach.
Trzeba było przd wyjazdem zgłosić się do Ciebie na korepetycje :-|
byle do wakacji

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2012-01-21, 01:51

Tak to są na prawdę, bardzo ciekawe i wyjątkowe góry, troszkę próbowałem Ci to powiedzieć w Twojej relacji ;-)

Awatar użytkownika
Bob

Post autor: Bob » 2012-01-21, 11:21

Vlado, wgryzłem się dzisiaj w Twój tekst o G. ¦więtokrzyskich i faktycznie - zgadzając się z innymi - powiem, że bajka. Pomyśleć, że kiedyś przynajmniej raz w tygodniu jeździłem 7-mką z W-wy do Krakowa i nigdy nie przyszło mi do głowy trochę pobłąkać się po tamtejszych bezdrożach. Inne to były jednak czasy, kiedy to kariera, forsa i inne gadżety były priorytetem.

1. Filmik nie chodzi. Ktoś go rozmontował. Może jednak wstawisz swój własny w dziale Filmuj, a będzie Ci dane. Pod wpływem Kiczory zamierzam poważnie podejść do tematu robienia filmów artystycznych w górach.

2. Czy ten zaskroniec na zdjęciu to trupek?

3. Wśród chłopów świętokrzyskich krąży jeszcze legenda, że wśród tamtejszych lasów pojawia się od czasu do czasu widmo mjra Hubali. Nie spotkałeś go czasem?

Awatar użytkownika
Vlado

Post autor: Vlado » 2012-01-22, 03:36

Człowiek się trochę pożalił, że wątek nie popularny i od razu wpisami sypnęło :mrgreen: :-P :mrgreen:
Bob pisze:Może jednak wstawisz swój własny w dziale Filmuj, a będzie Ci dane. Pod wpływem Kiczory zamierzam poważnie podejść do tematu robienia filmów artystycznych w górach.

2. Czy ten zaskroniec na zdjęciu to trupek?

3. Wśród chłopów świętokrzyskich krąży jeszcze legenda, że wśród tamtejszych lasów pojawia się od czasu do czasu widmo mjra Hubali. Nie spotkałeś go czasem?
Oooo widzisz, przyjedziesz to nakręcisz jakiś ładny filmik ;-). Tak trupek. Ktoś się czaił po krzakach, ale to chyba nie był On.

ODPOWIEDZ