[wrzesień 2018] przez Gostków

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-05-16, 23:31

[kwiecień 2014] Gostków i Trójgarb

W sobotę 28 kwietnia 2014 pokręciłem się trochę w rejonie Gostkowa i Trójgarbu.

[1] Stacja w Marciszowie około 9:00.
Obrazek

Jako rozbieg trzeba pokonać około 3 km. po chodniku wzdłuż szosy. Po drodze dwa kościoły - pierwszy trwale zamknięty, a w drugim trwało chyba sprzątanie, więc nie przeszkadzałem. Po przekroczeniu strumienia Bobrek (jak nazwa wskazuje to dopływ Bobru) i przejściu przez łączkę zaczyna się pierwsze podejście - pod Krąglak. Potrafi ono przytkać oddech. W kilku miejscach na trasie widać połamane pojedyncze duże drzewa. To chyba jeszcze pamiątka po Ksawerym. Ludzi plecakowych na szlaku nie spotkałem, a pierwszych rowerzystów dopiero mniej więcej na granicy Wałbrzycha.

[2] Widok na Marciszów z podejścia pod Krąglak. Mgła powoli odpuszcza.
Obrazek

Taka nieciekawa aura zmieniła się w bardzo przyjemne warunki do chodzenia dopiero koło południa.
[3] W Gostkowie drogą koło ruin kościoła ...
Obrazek

[5] ... i koło starego cmentarza
Obrazek

[6]
Obrazek

[7] ... skierowałem się ku północy ...
Obrazek

[8] by po kilkudziesięciu minutach dojść do rozdroża na granicy powiatów.
Obrazek

[9]
Obrazek

[10] Czytałem o tym miejscu, widziałem zdjęcia, ale najprzyjemniej jest trafić tu osobiście w sprzyjających warunkach.
Obrazek

[11] Po wyjściu na przełęcz otwiera się widok na północ w kierunku Bolkowa.
O taki:
Obrazek

[12]
Obrazek

Przyjemność przebywania w ciekawym miejscu psuje mi na chwilę wredna ma natura, która każe się zastanowić nad wymową dat wykutych na zrekonstruowanym pomniku (obelisku?). Strażnik tego miejsca (któremu chwała za pomysł ustawienia kamienia, za ławkę, za dosadzenie nowych drzew) był prawdopodobnie też pomysłodawcą tych napisów:
[13]
Obrazek

1781 - zgoda, ale ... o co chodzi?
1945 - raczej wiadomo
2002 - czy to tylko odtworzenie (powinno być wtedy "renovatio 2002") czy znowu zgoda?

[14] A propos zgody, pojednania, wspólnej pamięci itp - kamieniem ułatwiającym przejście przez strumień jest nagrobek ze starego cmentarza.
Obrazek

[15] Wróciłem do Gostkowa...
Obrazek

... by obejść miejscowość od południa chłonąc widoki. Przy okazji: zmieniono przebieg żółtego szlaku kierując go z Nagórnika do Gostkowa zamiast do Bogaczowic.
[16]
Obrazek

Widoki okolic Gostkowa
[17]
Obrazek

[18]
Obrazek

[cdn]
Ostatnio zmieniony 2018-09-24, 20:36 przez Trop, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-05-17, 17:23

Widoki okolic Gostkowa. Trochę dużo tych obrazków, ale po to tam właściwie poszedłem. Popstrykać trochę.
[19]
Obrazek

[20]
Obrazek

Kieruję się ku Trójgarbowi
[21]
Obrazek

[22] Z podejścia na Trójgarb widać zamek w ¦winach. Wcześniej tego nie wypatrzyłem.
Obrazek

[23]
Obrazek

[24] Wybieram kolejne nieznakowane ścieżki, ale nieoczekiwane spotkanie z dziki(e)m kazało mi wrócić na szlak.
Obrazek
Nie liczę na to, że dzicy znają przebieg szlaków i ich unikają, ale wydawało mi się że to bezpieczny wybór.

[26] Widok spod szczytu na Wałbrzych. Widoczna wieża szybu kopalnianego w dzielnicy Konradów (słyszałem, że mówi się "na Konradowie").
Obrazek

[27] Z Trójgarbu dalekie widoki były bardzo zamglone, a Karkonoszy w ogóle nie było.
Obrazek

Za to bliżej wszystko jak na makiecie ...
[29] "Izery" jadą przez Witków
Obrazek

[30] i dalej do Jaczkowa.
Obrazek

[31] Komu to przeszkadzało?
Obrazek

[32] Skrzyżowanie szlaku ze zlikwidowaną linią kolejową. Jej trasą prowadzi teraz ścieżka rowerowa.
Obrazek

[33] Żelbetowa wieża szybu i stacja przy zlikwidowanej linii kolejowej.
Obrazek

Z dworca Wałbrzych Miasto zabiera mnie "Szrenica". Jestem zaskoczony wyglądem wagonów. Oprócz luksusów widocznych na zdjęciu były też gniazda 230V w listwie przypodłogowej oraz czystość i punktualność.
[34]
Obrazek

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2014-05-18, 15:42

Trop pisze:W Gostkowie drogą koło ruin kościoła ...
oooooo, to jest pomysl na kolejna wycieczke :mrgreen:
Trop pisze: [24] Wybieram kolejne nieznakowane ścieżki, ale nieoczekiwane spotkanie z dziki(e)m kazało mi wrócić na szlak.
Mnie to nigdy tak ladnie dzik nie zapozowal... Najlepsze zdjecie to udalo sie kiedys takie pstryknac
https://picasaweb.google.com/1044556524 ... 2141695618
Trop pisze:Z dworca Wałbrzych Miasto zabiera mnie "Szrenica". Jestem zaskoczony wyglądem wagonów. Oprócz luksusów widocznych na zdjęciu były też gniazda 230V w listwie przypodłogowej oraz czystość i punktualność.
i jeden zatkany, zasysajacy kibel na caly sklad? i klima ustawiona na plus 10? :roll:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-05-18, 19:32

i jeden zatkany, zasysajacy kibel na caly sklad? i klima ustawiona na plus 10? :roll:
Wszystko było OK, tylko w kibelku nie byłem, ale gdy jest źle to się czuje w całym składzie. Wyglądało to tak, jakby to był jeden z pierwszych kursów - wszystko jak z fabryki.
Najlepsze zdjecie to udalo się kiedyś takie pstryknąć ...
Ładny. Miło że grzebnęłaś w swoim archiwum.
Chciałem spotkać muflony, a tu znowu ktoś mi dzika podłożył ... [zdjęcie z 7 maja 2013, mniej więcej w tej samej okolicy]
Obrazek
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2014-05-18, 19:45

Trop pisze: Chciałem spotkać muflony, a tu znowu ktoś mi dzika podłożył ... [zdjęcie z 7 maja 2013, mniej więcej w tej samej okolicy]
Moze w tym rejonie sa jakies dziki tresowane? :lol: nauczone zeby na widok aparatu przystanac i sie usmiechnac?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-05-18, 20:12

No nie wiem czy się uśmiechał - raczej warcząco-bulgoczący był. A zresztą długo mu się nie przyglądałem. Przypozował za to lis na łące ...
Obrazek

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2014-05-18, 21:10

Trop pisze:
Przypozował za to lis na łące ...

Obrazek
Jeżeli ten lisek kręcił się w pobliżu Gostkowa, to być może mamy wspólnego znajomego.

We wrześniu 2011 r. gdy schodziłem z Sójki do Gostkowa przyglądała mi się taka ruda mordka - na tym zdjęciu mało widoczna, ale jednak

Obrazek

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2014-05-20, 20:45

Cisy2 pisze: być może mamy wspólnego znajomego
Możliwe, że ten sam albo jacyś spokrewnieni. Ten mój był na łące nad Gostkowem, zaraz po wyjściu z Krąglakowego lasu.

Awatar użytkownika
Lidka K.
Kontakt:

Post autor: Lidka K. » 2014-06-07, 09:59

gulgoczący dzik, aten jeszcze się zatrzymuje żeby fotki cykać :shock: :lol:
jest we mnie wiary okruszek....

Awatar użytkownika
tomasz7
Kontakt:

Post autor: tomasz7 » 2014-06-09, 07:43

Lidka K. pisze:gulgoczący dzik, aten jeszcze się zatrzymuje żeby fotki cykać :shock: :lol:
A potem w pracy żaden stres Cie nie ruszy.ćwiczenia w terenie zaliczone na 5 ! :mrgreen:
Stworzony by biec
W pogodni za swoim dniem...

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2017-06-11, 18:23

[3.06.2017]

Jak jednodniówka, to Trójgarb. Początek bezszlakowo, z przystanku kolejowego Sędzisław.
Przez te pola pobiegnie w niedalekiej przyszłości droga droga S3. Oddanie odcinka do Lubawki i do granicy zapowiadane jest bodaj na 2023.
Na horyzoncie widać Karkonosze. Jeszcze chwile wcześniej, gdy słońce było niżej, widać było promienie słońca odbijające się od wagoników kolejki na ¦nieżkę po czeskiej stronie. Nie udało się tego uchwycić w kadrze.

_Obrazek

Idę ku granicy lasu. Na drzewach pojawiają się wymalowane białe trójkąty. To chyba trasa Boguszowskiej Setki, ale tegoroczna trasa jest trochę inna.
_Obrazek

... przez Gostków idę w kierunku Trójgarbu
_Obrazek

"Skrzyżowanie Siedmiu Dróg". Z inicjatywy koła myśliwskiego zaistniała tu kapliczka ¦w. Huberta.
Parę słów o niej można przeczytać tu: http://lowiecpolski.info/artykul/kapliczka-szaraka/
_Obrazek

_Obrazek

To samo miejsca w kwietniu 2011:
Obrazek

Kilkaset metrów dalej, około 20 minut, "Skrzyżowanie pod Trójgarbem".
Postawiona tu niedawno tablica informuje, że nowoposadzone drzewo (tablica i drzewo widoczne są przy prawej krawędzi drogi) nawiązuje do dziewiętnostowiecznej nazwy tego miejsca.
link: http://szarak-walbrzych.pl/index.php/ak ... formacyjna
_Obrazek

Czereśnia w kwietniu 2011 (widać leżący pień poprzedniczki):
Obrazek

Obrazek

Wg nowego oznakowania z tego miejsca do Bolkowa =żółtym jest 5:15
_Obrazek

a wg starego oznakowania (na drzewie tuż obok) 4:30 do Bolkowa
_Obrazek

Widok z wierzchołka zachodniego zarósł drzewami:
2017
Obrazek

To samo miejsce w maju 2013
Obrazek

Polazłem na trzeci wierzchołek 3garbu, nie byłem tam jeszcze. Jego kulminacja jest ogrodzona płotem
Obrazek

Wybrałem zejście, z którego też nigdy nie korzystałem. Okazało się, że znowu spora część drogi pokrywała się z trasą boguszowskiego maratonu.
Widok na Trójgarb z drogi z Jabłowa w kierunku Boguszowa
Obrazek

Czekając na busa pokręciłem się jeszcze po uliczkach Boguszowa
Obrazek

Dziękuję za uwagę (jeżeli ktoś dotarł do tego miejsca). Nieumiejętność skutecznego osadzania fot i konieczność kilkakrotnego poprawiania linków zniechęca mnie do rozwijania części tekstowej. Przepraszam więc za lakoniczna relację składająca się właściwie z opisu zdjęć.

.

włodarz

Post autor: włodarz » 2017-06-11, 19:14

Dla mnie relacja w porządku.
Poczytałem, zdjęcia obejrzałem i wiem mniej więcej czego się spodziewać, gdy w końcu wybiorę się na Krąglak.

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2017-06-11, 20:40

włodarzu - informacje o wiatrołomach sa juz z pewnością nieaktualne.
Na Borowcu, ponad Gostkowem, są dwa zarośnięte łomy - jeden, mniejszy, na szczycie; drugi na zboczu.
Ten drugi jest zaznaczony na niektórych mapach, w tym na przedwojennych Messtischblattach (Heidel-B.)
Obrazek

Sporo się dzieje na Trójgarbie od strony Bogaczowic
Obrazek

... i w innych miejscach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Zły Marcin

Post autor: Zły Marcin » 2017-06-11, 21:29

włodarz pisze:Poczytałem, zdjęcia obejrzałem i wiem mniej więcej czego się spodziewać, gdy w końcu wybiorę się na Krąglak.
O, to polecam - banalnie, ale jednak to warta przejścia trasa - Obrazek z Marciszowa. sam szczyt jest mało widokowy bo w koło las, ale droga dość urokliwa.
Okolice szczytu.
Obrazek
A na prawdę miło zaczyna się robić kiedy szlak wychodzi z lasu na łąki nad Gostkowem.
Obrazek
Zdjęcia z tego miejsca są też w poprzednich postach Tropa z 2014

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2018-09-24, 20:34

Modyfikując nieco klasyczny cytat:
"Masz pan chwilkę czasu? To idź pan na górkę, co pan jeszcze nie byłeś!"

Pogoda w ów czwartek w połowie września akurat nieco przysiadła, było mgliście ale ciepło. Wysiadam z autobusu w Sadach Dolnych, na trasie ze Strzegomia do Bolkowa.
Rzut oka na pałac (odremontowany, zamknięty) ...
Obrazek

i skręcam w pole, by wkrótce sfocić TO:
Obrazek

Tu na razie przerwano budowę S3. "¦rodkowoeuropejski Korytarz Transportowy". Droga ta dalej ma prowadzić do Kamiennej Góry i Lubawki. Taka szeroka wstęga ma się zmieścić gdzieś tutaj, może w tunelu:
Obrazek

Cytat:
" [...] na Dolnym ¦ląsku powstanie jeden z najdłuższych tuneli w Polsce. W Starych Bogaczowicach biegnący wzdłuż drogi ekspresowej S3 tunel przebije się przez zbocze masywu Gór Wałbrzyskich i będzie miał długości ok. 2300 metrów. Wykonany zostanie z dwóch równoległych wyrobisk, czyli dwunawowych tuneli drogowych z jezdniami jednokierunkowymi. Drugi tunel na nowym odcinku S3 powstanie w rejonie miejscowości Gostków, a jego długość wynosić będzie ok. 320m. We wnętrzu obu obiektów zaprojektowano dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, pas awaryjny na 2,5 m, półmetrową opaskę i szerokie na metr chodniki po obu stronach."
https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,dr ... 33556.html

Następuje najprzyjemniejszy moment - wejście w las
Obrazek

Wymyśliłem sobie, by sprawdzić górki, które wielokrotnie widziałem jadąc do lub z Jeleniej Góry, skraj Pogórza Bolkowskiego.
Obrazek

Las jest czysty, bez intensywnych wycinek. Czytelne drogi odpowiadają kreskom na mapie. Wybierałem główne, ponumerowane drogi pożarowe.
Słychać grzmoty z nieodległych kamieniołomów pod Strzegomiem.
Obrazek

Jest klimat. Dochodzę do krótkiego, równoleżnikowo biegnącego pasemka (jak napisano w SGTS, tom 10.): Bukowa - Truskolas na południowym skraju Pogórza Bolkowskiego.
Obrazek

Przeszedłem w poprzek grzbietu dość wyraźna drogą leśną...
Obrazek

mijając czatownię na skraju lasu
Obrazek

Obrazek
W ogóle na tym odcinku trasy mijam bardzo dużo ambon.

W dolinie spotkałem żółty= i doczłapałem do pomnika zgody.
Poprzednio byłem tu w lepszych warunkach > patrz foto 8...13 w pierwszym poście
Obrazek

Temat Truskolasu (widocznego po lewej) jest interesujący. Uprzedzając dalszą relację: ciąg dalszy nastąpił ...
Obrazek

Ale dzisiaj żółtym do Gostkowa
Obrazek

by zobaczyć stan cmentarza.
Obrazek

Radykalna zmiana po przejęciu terenu przez Fundację Anna.
Obrazek

Dodam, że spotkałem odpowiednią osobę i temat ze zdjęcia nr 14 (znowu z pierwszego postu) będzie właściwie załatwiony.
[14] A propos zgody, pojednania, wspólnej pamięci itp - kamieniem ułatwiającym przejście przez strumień jest nagrobek ze starego cmentarza.
Obrazek
Skrajem Trójgarbu idę do Witkowa
Obrazek

Są miejsca, do których lubię wracać :)
[20]
Obrazek
Czym się może skończyć nieuwaga na drodze !
Obrazek

Odwiedziłem kaplicę ¦w. Anny (zamkniętą) widoczną dobrze z okien pociągu
Obrazek

Też dotychczas tu nie byłem.
Obrazek

Panorama spod kaplicy:
Obrazek

... i do pociagu. Jednocześnie z przyjazdem pociągu rozpadał się deszcz.

Tydzień później poprawiłem.
Obrazek

c.d.n.

ODPOWIEDZ