Wzgórza Strzelińskie i Niemczańskie

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2016-10-24, 18:34

menel pisze:
buba1 pisze:Po raz pierwszy od bardzo dawna decyduje sie przejsc przez teren klasztoru. Po przygodach w 2007 roku mam uraz do tego miejsca… Dzis jest w porzadku, pusto, cicho, nikt mi rąk nie wykreca ani nie probuje dusic..
Buba, o co chodzi? Możesz jaśniej???
Trafilam tam kiedys na ochroniarza oszoloma ktory jak zrobilam zdjecie w kosciele kazal mi je natychmiast skasowac, a gdy probowalam odejsc ignorujac go to sie na mnie rzucil, wykrecal reke probujac odebrac sila aparat, druga reka probowal mnie podduszac i puscil dopiero jak go kopnelam w kostke z calej sily. A moze dlatego mnie puscil ze podszedl moj tata? I koles skupil sie juz tylko na bluzgach.. Inni turysci twierdzili ze powinnam wezwac policje... Nie lubie takich akcji ale moze powinnam byla to wtedy zrobic... Reka bolala mnie jeszcze z dwa tygodnie - mam nadzieje ze jego kostka tez.. Ot i jakos tak znielubilam to miejsce...Ogolnie preferuje inna atmosfere w kosciolach..
Ooooo! Czyli warto się upodlić "Cyrylem", chociażby... dla urody! ;-)
i smak jest przedni! :mrgreen:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-01-31, 16:39

Ruszamy sobie na spacer z Gościęcic, spod wiaty kolo lesniczowki, gdzie stoi jeden z popularnych w regionie kamiennych stołow.

Obrazek

Wzielismy ze soba sanki i czesc trasy kabaczę na nich jedzie.

Obrazek

Obrazek

Najspokojniej siedzi jak zasnie!

Obrazek

Od czasu do czasu jednak wykazuje nieprzebrane ilosci ochoty do poruszania sie na wlasnych nozkach, co znacznie spowalnia nasze tempo. Ciezko uwierzyc- ale chyba wreszcie znalazlam osobe, ktora chodzi po gorach wolniej ode mnie! :P

Obrazek

Obrazek

Mijamy wiate na skrzyzowaniu pod Dębem, z pieterkiem, gdzie spalismy pare lat temu w niesamowicie ciepla noc w polowie listopada. Tu tez jest stol z kamiennej plyty. Ciekawe ile takich "biesiadek" jest w rejonie- musze kiedys policzyc!

Obrazek

Obrazek

Obłed promowanego strachu w naszym kraju zatacza coraz szersze kregi- juz sie ostrzega w lesie przed drzewami ;)

Obrazek

Gdzies kawalek dalej zapodajemy male ognisko i w zwiazku z tym pieczone oscypki.

Obrazek

A to juz okolice Gromnika. Spotykani ludzie chyba sie ze soba zmowili, bo dwie niezalezne grupy wolaja na kabaka "komandos" ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiata na skalkach na polnoc od Gromnika. Bylam juz tu kilka razy - a ją widze po raz pierwszy. Nowa? czy ja ślepa? A fajna wiatka, z drewniana podloga, moze sie nada kiedys na nocleg?

Obrazek

Samo podejscie na Gromnik jest dosyc strome, ostatecznie trzeba bedzie kogos zdjac z sanek!

Obrazek

Na szczycie wykopki coraz glebsze! Niedlugo archeolodzy dokopia sie chyba do jakis sztolni! ;)

Obrazek

I tu zalapujemy sie na ognisko palone przez mila ekipe ze Strzelina, ktora czestuje nas kielbaskami i opowiadaja o roznych absurdach np. ze obecnie juz nie wolno palic ogniska we wlasnym przydomowym ogrodku! Oczywiscie policja i straz nie interweniuje "z urzedu" ale jak masz sasiada kapusia to przechlapane...

Wieza zamknieta. Choc na ogloszeniu na drzewie u podnoza napisali, ze w weekendy otwarta...

Obrazek

Cala dzisiejsza trasa obfituje w dziecioly!

Obrazek

A u podnoza rowniez w inne ptactwo polne.

Obrazek

Obrazek

Tu tez jest troche sniegu ale juz zdecydowanie nie na sanki. Pachnie wiosna, ale chyba nie ma tak dobrze, zeby to juz...

Obrazek

Obrazek

Jak zwykle w tych rejonach wpadamy na biale tablice. No, prawie biale...

Obrazek

Obrazek

Ruiny kosciola ewangelickiego na obrzezach Krzywiny

Obrazek

I moja ulubiona aleja z Krzywiny do Kaszówki, wsrod chylacego sie juz ku wieczorowi dnia...

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-01-31, 16:45

Buba, zapodaj co nieco odnośnie pięterka- w sensie, mam rozumieć, że chrapać na piętrze można? Kwatera tej klasy aż się prosi:

Obrazek

A śniadanko na kamiennym stole.. ja pier...., aż się głodny robię. :mrgreen:
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-01-31, 17:00

menel pisze:Buba, zapodaj co nieco odnośnie pięterka- w sensie, mam rozumieć, że chrapać na piętrze można? Kwatera tej klasy aż się prosi:
pewnie ze mozna! pelen luksus!

Obrazek

Obrazek

Mysmy namiot stawiali ze wzgledu na listopad i jednak chlod (ja zwykle o tych porach we wiatach juz nie sypiam) ale podloga w drewnie, dach solidny. Sprawdzalam teraz, bez zmian.
menel pisze:A śniadanko na kamiennym stole.. ja pier...., aż się głodny robię.
Musze kiedys w wolnej chwili zdjecia poprzegladac bo mi sie zdaje ze 6 czy 7 takich stolow w rejonie kojarze, rozsianych po lasach. A Cisy to pewnie jeszcze wiecej! Sporo tego jest! a sniadanie w letnim sloneczku przy takowym ...mmmmmm...

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-01-31, 17:03

Już notuję miejscóweczkę w kajecie. W boazerii zawsze dobrze się śpi.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-02-03, 19:44

buba1 pisze:Musze kiedys w wolnej chwili zdjecia poprzegladac bo mi sie zdaje ze 6 czy 7 takich stolow w rejonie kojarze, rozsianych po lasach.
Buba, nie chcę być natrętny, ale tu nie ma na co czekać.. :mrgreen:
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2017-02-05, 02:30

Granitowe stoły na Wzgórzach Strzelińskich to inicjatywa Towarzystwa Wzgórz Strzelińskich (TWS) z 2002 r. TWS postawiło w różnych częściach tego fragmentu Przedgórza Sudeckiego aż 20 takich stołów. Umieszczono je w dziesięciu lub jedenastu miejscach. Najwięcej spośród nich (cztery stoły) postawiono na szczycie Gromnika. Tych już nie ma, gdyż nieświadomie postawiono je dokładnie w miejscu, w którym odkryliśmy piwnicę zamkowej wieży. Aby prowadzić badania, musiały te stoły zostać zdemontowane. W najbliższym sąsiedztwie Gromnika dwa kolejne stoły umieszczono na leśnym parkingu pod tym szczytem (przy drodze Przeworno-Romanów) oraz przy Bukowych Skałach (na północ od szczytu, przy czerwonym szlaku prowadzącym do Strzelina; jeden stół). Przy tym samym czerwonym szlaku znajduje się jeszcze kilka stołów na skrzyżowaniu pod dębem (przy wiacie Towarzystwa Wzgórz Strzelińskich), kolejny stół znajduje się w przy skrzyżowaniu szlaku żółtego i niebieskiego nad Krzywiną (miejsce na krawędzi lasu, z kapitalnym widokiem na Jesioniki i Góry Rychlebskie). Na niebieskim szlaku z Białego Kościoła do Skrzyżowania pod Dębem znajduje się kolejny granitowy stół. Na północ od Gromnika jest jeszcze ten, który Paulino pokazujesz, w Gościęcicach (przy czerwonym szlaku). Na południe od Gromnika znajdują się trzy miejsca ze stołami - pierwsze w pobliżu szczytu Kalinka (przy skrzyżowaniu szlaków czerwonego i niebieskiego), kolejne przy źródle Cyryla koło Ziębic i wreszcie przy zielonym szlaku pomiędzy Skalicami a grzbietem głównym Wzgórz Strzelińskich (ten stół został, tak słyszałem, zdewastowany). Nie pamiętam już, czy jednego stołu nie umieszczono też przy "Drodze nad Jegłową" (za dnia szedłem tam już z dziesięć lat temu i po prostu nie pamiętam).

O działalności Towarzystwa Wzgórz Strzelińskich nieco więcej informacji jest w tym miejscu:

http://tws.strzelin.org/?page_id=48

Znalazłem trochę swoich fotografii granitowych stołów ze Wzgórz Strzelińskich (nie daję fotek stołów z parkingu leśnego pod Gromnikiem - tu zadziałała wewnętrzna cenzura; nie mam zdjęć cyfrowych stołów ze Skalic, Gościęcic i spod źródła Cyryla)

1. Stoły na Gromniku - to już zdjęcia historyczne (na drugiej fotografii z Gromnika stoły widziane z wieży widokowej - rok później już ich nie było)

Obrazek

Obrazek

2. Bukowe Skałki (przy czerwonym szlaku - 150 m na zachód od szczytu Borowej)

Obrazek

Obrazek

3. Skrzyżowanie pod Dębem - przy altanie TWS (skrzyżowanie szlaków czerwonego, zielonego i niebieskiego)

Obrazek

Obrazek

4.Las nad Krzywiną - skrzyżowanie szlaku żółtego z niebieskim

Obrazek

Obrazek

Obrazek

5. przy szlaku niebieskim na wschód od Białego Kościoła

Obrazek

6. Pod Kalinką - blisko skrzyżowania szlaków czerwonego i niebieskiego (na południe od Dobroszowa).
Paulino, tam byliśmy razem!

Obrazek

Jeżeli będę miał jeszcze jakieś nowe informacje o granitowych stołach ze Wzgórz Strzelińskich to dam znać. Możliwe, że uda mi się załatwić od działaczy TWS jakieś zdjęcia z montażu stołów - mam z nimi kontakty od samego początku naszych badań archeologicznych na Gromniku.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-02-05, 08:28

No ta miejscówka wręcz powala :

Obrazek
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Zły Marcin

Post autor: Zły Marcin » 2017-02-05, 11:59

menel pisze:No ta miejscówka wręcz powala
a i widoczki stamtąd równie zacne :arrow:
Obrazek

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-02-05, 15:44

menel pisze:
buba1 pisze:Musze kiedys w wolnej chwili zdjecia poprzegladac bo mi sie zdaje ze 6 czy 7 takich stolow w rejonie kojarze, rozsianych po lasach.
Buba, nie chcę być natrętny, ale tu nie ma na co czekać.. :mrgreen:
Takie udalo mi sie odnalezc kopiac w zdjeciach

Przy zrodle Cyryla

Obrazek

Miedzy Jasienicą a Bożnowicami

Obrazek

Skrzyzowanie pod Dębem

Obrazek

Obrazek

Leśny parking kolo Krzywiny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gosciecice przy lesniczowce

Obrazek

Bukowe Skałki (witac w tle za wiatą)

Obrazek

Cisy2 pisze:6. Pod Kalinką - blisko skrzyżowania szlaków czerwonego i niebieskiego (na południe od Dobroszowa).
Paulino, tam byliśmy razem!
Czyli to bylo w 2012 roku, nie? To jest masakra... Bylam a nie dosc ze nie mam zdjecia to jeszcze tego stolu wogole nie pamietam....

Z linku o Towarzystwie Wzgorz Strzelinskich:
a mianowicie wzniesienia dwóch altan: na Gromniku i przy ¬ródle Cyryla nieopodal Ziębic.
gdzie na Gromniku i przy zrodle Cyryla sa altany????????????

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2017-02-05, 17:03

buba1 pisze: Z linku o Towarzystwie Wzgorz Strzelinskich:
a mianowicie wzniesienia dwóch altan: na Gromniku i przy ¬ródle Cyryla nieopodal Ziębic.
gdzie na Gromniku i przy zrodle Cyryla sa altany????????????

To niezrealizowane projekty. Na szczycie Gromnika planowano zbudować samoobsługowy niewielki schron turystyczny. Projektantem był dr inż. arch. Maciej Małachowicz z Politechniki Wrocławskiej (we Wrocławiu jego najbardziej znaną realizacją jest projekt odbudowy kamienicy "Pod Złotym Psem"). Gdy miejscowe władze (gminy Przeworno) dojrzały do decyzji o budowie wieży widokowej, zrezygnowano z budowy schronu i skupiono się wyłącznie na wieży. Zaprojektowana została również w pracowni Macieja Małachowicza.

Schron miał stanąć w północno-zachodnim narożu polany szczytowej Gromnika.

Obrazek

PS. Dorzucę jeszcze informację na temat podnoszonej często w różnych mediach kwestii wysokości wieży widokowej. O tym, że ma taką wysokość a nie inną, to była decyzja nie projektanta i inwestora, tylko wyłącznie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgoda Konserwatora na wybudowanie wieży widokowej na terenie średniowiecznego zamku została wydana pod warunkiem, że jej fundamenty staną w miejscu już w przeszłości zniszczonym, tzn. w miejscu, w którym przed II wojną światową założono betonowe szambo. Fundamenty wieży widokowej nie mogły nawet o metr wyjść poza obręb tego szamba. Ze wszystkich stron do szamba (a obecnie do wieży) przylegają średniowieczne warstwy osadnicze i relikty zamkowej zabudowy. Ten warunek Konserwatora z oczywistych względów musiał wpłynąć na wysokość wieży. Projektanci "wyciągnęli" i tak maksimum tego, co można było zrobić. Wyższy obiekt przy tej konstrukcji (konstrukcja ryglowa - zastosowanie tej konstrukcji to też zalecenie konserwatora; architektura wieży miała nawiązywać do średniowiecznych realiów - podczas badań archeologicznych odkryliśmy relikty budynków wzniesionych w tej konstrukcji) groziłby po prostu zawaleniem wieży. Po ostatnich cięciach w drzewostanie otaczającym polanę szczytową na Gromniku, widok z wieży i tak jest już zupełnie przyzwoity.

Wieża widokowa na Gromniku od strony architektonicznej jest chyba najciekawszym obiektem tego typu w polskich górach. Jest rozpoznawalna, nie można pomylić jej z żadną inną. Czesi, którzy mają prawdziwego hopla na punkcie wież widokowych, uważają ją za najładniejszą "polską" wieżę widokową (tzn. zaprojektowaną i wzniesioną po II wojnie światowej, bo te przedwojenne to przecież nie polskie realizacje).

I jeszcze jedna uwaga. Można spotkać się - zwłaszcza w sieci - z uwagami, że Niemcy w XIX w. potrafili wznieść na Gromniku wysoką wieżę widokową z widokiem dookolnym, natomiast obecnie - na początku XXI w. - naszym projektantom i konstruktorom już to się nie udało. Okazuje się, że stara wieża widokowa (znajdowała się w środkowej części polany szczytowej i wzniesiono ją wykorzystując fundamenty średniowiecznej wieży mieszkalnej w typie tzw. donżonu; wieżę wysadzili w powietrze Niemcy zimą 1945 r.) była kilka metrów niższa od tej dzisiejszej. Była widokowa tylko dlatego, że wszystkie drzewa naokoło były o kilka-kilkanaście metrów niższe niż dzisiaj.

O tym, że i Niemcy mieli problem z drzewami na Gromniku, świadczy ta fotografia. Drewnianą nadbudówkę wieży wzniesiono w latach II wojny światowej.

Obrazek

Ilustracje z mojego postu pochodzą z artykułu: M. Małachowicz, History of the architecture in Mount Gromnik, [w:] Mount Gromnik (Rummelsberg). From the History of Settlement and Management, eds. K. Jaworski, A. Pankiewicz, Wrocław 2008, fig. 18, 23.

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-02-05, 17:35

Dla mnie glowna wad wiezy z Gromnika jest nie jej wysokosc a to ze jest notorycznie zamknieta... :-(

Szkoda ze nie powstaly te schrony....
4.Las nad Krzywiną - skrzyżowanie szlaku żółtego z niebieskim
Na przecieciu tych szlakow kojarze wiate

Obrazek

Obrazek

a stolu nie kojarze. Jak on sie ma do wiaty?
Cisy2 pisze:wreszcie przy zielonym szlaku pomiędzy Skalicami a grzbietem głównym Wzgórz Strzelińskich (ten stół został, tak słyszałem, zdewastowany).
szlismy tamtedy we wrzesniu i nie pamietam stolu- acz nie szukalam, wiec moglam przegapic...
Ostatnio zmieniony 2017-02-05, 17:45 przez buba1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2017-02-05, 17:43

Jest pięć kroków na lewo od tego niebieskiego samochodu :-D

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-02-22, 19:25

Buba, Cisy, a inne wiaty? Coś w kierunku Niemczy?

W typie Bukowe Skałki, Skrzyżowanie pod Dębem?
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-02-22, 19:36

menel pisze:Buba, Cisy, a inne wiaty? Coś w kierunku Niemczy?

W typie Bukowe Skałki, Skrzyżowanie pod Dębem?
Nad Zakrzowem zwanym tez Kolonią Cieplowody jest Kawia Gora z wieza widokowa a ponizej w kamieniolomie wiata. Ale standard nizszy niz skrzyzowanie pod debem... ;-)

Obrazek

Obrazek [/list]

ODPOWIEDZ