Wzgórza Strzelińskie i Niemczańskie

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2017-02-22, 19:48

Jak śmiałaś przemilczeć wieżę widokową? :mrgreen:

Buba, przypomnij sobie co jeszcze... masz czas do jutra! ;-) W piąteczek turlam wora do Strzelina.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
buba1
Kontakt:

Post autor: buba1 » 2017-02-22, 21:33

menel pisze:Jak śmiałaś przemilczeć wieżę widokową? :mrgreen:
Jakbym smiala! wszystko jest w tym watku! o rzeczonej wiezy na stronie nr 4 post z dnia "Wysłany: 2015-10-29, 20:48"

Jesli lubisz wieze widokowe to jest jeszcze w rejonie na Ostrej Gorze- ale to taka wieza dla odwaznych :-P Ale ci co byli na gorze i udalo im sie przezyc i wrocic mowia ze widoki przednie ;-) acz na nocleg raczej sie nie nada bo azurowy metal...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
Cisy2

Post autor: Cisy2 » 2017-04-24, 12:56

Wczoraj musiałem pojawić się w Niemczy, w związku z jubileuszem 1000-lecia obrony tego grodu w 1017 r., i po części oficjalnej i szybkim przebraniu się urządziłem sobie blisko dwudziestokilometrowy spacerek do Białego Kościoła przez Wzgórza Dobrzenieckie i Wzgórza Lipowe (jedne z kilku mikroregionów Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, położonych między rzekami ¦lęzą i Oławą).

Moja trasa kilkakrotnie krzyżowała się z miejscami opisywanymi przez Ciebie,Paulino, w tym wątku. Dlatego też mojego postu nie rozbudowuję, tylko kilka moich wczorajszych spostrzeżeń.

1) Kościół w Żelowicach i tamtejsza unikatowa kolekcja późnośredniowiecznych i renesansowych całopostaciowych kamiennych płyt nagrobnych, spośród których duża część pokryta jest barwną polichromią.

O tych płytach nagrobnych pisałaś w swoim poście z 27 lutego 2014 r.
buba1 pisze:
Poza tym wczesniej widziane przeze mnie epitafia byly zawsze koloru kamienia. A te sa pomalowane na kolorowo! Nawet zlote pierscionki i korale maja!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dałaś jeszcze kilkanaście innych fotografii barwnych płyt nagrobnych z Żelowic. Powinny zachęcić każdego do odwiedzin tego miejsca. Mam znajomych, na których wnętrze kościoła w Żelowicach zrobiło większe wrażenie niż kaplica czaszek w Czermnej.

Ja wczoraj do środka nie wchodziłem, zresztą nie planowałem, kilkanaście zdjęć zrobiłem z zewnątrz - tu płyt z malaturą nie ma, ale kilka jest dość ciekawych.

Obrazek

Kościół był zamknięty, ale przy wejściu do niego, podane są numery kontaktowe dla chcących obejrzeć tamtejszą niesamowitą galerię nagrobków:

Obrazek

2) Ta część Dolnego ¦ląska to rzeczywiście zapomniane wioski, liczne kamieniołomy (więcej opuszczonych niż czynnych), pamiątki PRL-u (na jednym pomniczku polski orzeł zarósł sobie mchem)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3) W wiosce Kowalskie chyba jest więcej kóz niż w makuszyńsko-walentynowiczowym Pacanowie. Wszak nazwa "Kowalskie" zobowiązuje! Może tu też "kozy kują"?

Obrazek

Obrazek

4) Drogi między wioskami, nieraz nawet nie między wioskami ale tak po prostu w pole, pięknie niegdyś ("za Niemca" oczywiście) wybrukowane, są dzisiaj modyfikowane - co by nie mówić, stłuczka wykorzystywana do zasypywania dziur w drogach też najczęściej jest z cegły i dachówki poniemieckiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

5) Przystanek w Nieszkowicach ma się dobrze, tamtejszy kościół też, nie można niestety tego powiedzieć o renesansowym dworze. Ten dożywa już swoich dni.

Obrazek

Obrazek

6) Cywilizacja wkracza jednak także i w ten zakątek Dolnego ¦ląska. Tzw. "szlaki naturowe" (rany boskie, co za słowo!, utworzone od terminu "Natura 2000"), i towarzysząca im infrastruktura, dotarły do najwyższego mojego wczorajszego szczytu (Bednarz o niebotycznej wysokości 301 m n.p.m.). Proszę się nie śmiać, na Wzgórzach Lipowych są tylko dwie górki nieco wyższe - Komarnik 312 i Sośnica 302 - ale od Bednarza chyba mniej ciekawe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

7) A tak w ogóle to było fajnie. Miałem słońce, deszcz, grad... i pierwsze nieśmiałe rzepaki.

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ