Na kopie u biskupa

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Mordimer
Kontakt:

Na kopie u biskupa

Post autor: Mordimer » 2008-12-15, 14:19

W niedzielę 14 grudnia wybraliśmy się we dwójkę (Mordimer, Achaja) w Góry Opawskie. Padło na Biskupią Kopę ponieważ szczyt ten należy do Korony Gór Polski a my jesteśmy w trakcie jej zdobywania.

Kolejny plus jest taki, że w ten masyw Sudetów mamy dosyć blisko – około dwie godziny drogi.
Dzięki temu, mimo krótkiego dnia mogliśmy spokojnie zejść ze szlaku przed zmierzchem.
Około godziny 10:00 dotarliśmy na parking obok kąpieliska w Pokrzywnej.

Obrazek

Stamtąd wyruszyliśmy żółtym szlakiem, którym jak później wyczytałem zazwyczaj się wchodzi po raz pierwszy. A więc tradycji stało się zadość.
Suma podejść tą trasą do Schroniska wynosi 485 metrów. Biegnie ona łagodnym stokiem Szyndzielowej Kopy (533m n.p.m.), Saperską Drogą przez Przełęcz pod Zamkową Górą [Srebrna] - (508 n.p.m.) do Przełęczy pod Kopą [Morka] - (711m n.p.m.) i dalej do Schroniska pod Kopą Biskupią.
Cała droga od Parkingu aż po Mokrą przebiegła nam bardzo przyjemnie. Delikatne podejścia, brak ludzi na szlaku, cudowne zapachy i klimat bukowo-świerkowego lasu wprawiły nas w błogi nastrój.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pogoda na dodatek sprzyja nam cały dzień. Co prawda niebo przez dłuższy czas było zachmurzone, ale obłoki wędrowały na tyle wysoko, że wierzchołki Gór Opawskich były cały czas dostępne dla oka.

Podczas marszu zrobiliśmy sobie jedną przerwę na drugie śniadanie przy jednym z dwóch szałasów które napotkaliśmy na drodze. Posileni i napojeni ruszyliśmy dalej, by za chwilę osiągnąć Przełęcz pod Kopą. Tam zmieniliśmy barwy z żółtych na czerwone – bojowe :evil: i rozpoczęliśmy ostatni etap czyli wejście na szczyt. Zrobiło się ciut bardziej stromo ale po chwili znaleźliśmy się na górze.

Obrazek
Obrazek

Tam jako pierwsze ukazały się nam wieża – chyba radiowa i krzyż pojednania, oraz okazały słup graniczny. Jeszcze kilkadziesiąt kroków i osiągnęliśmy nasz cel.

Obrazek
Obrazek

Nadszedł czas na dłuższą przerwę. Poczekaliśmy aż grupka młodzieży nacieszy się widokami z wieży po czym kupiliśmy bilety i weszliśmy na punkt obserwacyjny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A było czym oko nacieszyć. Wokół można było podziwiać miasto Zlate Hory, Jesioniki, Góry Sowie, Góry Złote i w oddali inne pasma Sudetów. Niestety przez zachmurzone niebo nie dało się dostrzec Karkonoszy i ¦lęży. Mimo tego nasze spragnione serca zostały tymi widokami nasycone.
Po kilkunastu minutach operowania lornetką i aparatem fotograficznym zeszliśmy na dół.
Skierowaliśmy nasze kroki do schroniska, gdzie uraczyliśmy się kawą i zapiekanką .

Obrazek
Obrazek

Bardzo miło się nam tam siedziało, ale czas naglił więc ruszyliśmy żółtym szlakiem prowadzącym do Jarnotłówka. Na rozdrożu pod Piekiełkiem skręciliśmy na niebieski szlak. Zaciekawił mnie bowiem opis tej ścieżki dydaktycznej, który kilka dni wcześniej znalazłem w Internecie.
Nie żałowaliśmy tej decyzji. Po chwili zrobiło się skaliście i przepaściście. Najpierw trzeba było zejść kilkunastometrową drabinką do ciemnego wąwozu a dalej przy pomocy rąk, zgramolić się po dwumetrowej skale.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szkoda, że atrakcji tego typu było tak mało. Po chwili bowiem znaleźliśmy się na leśnej drodze która wiodła aż do samego miasteczka. My jednak zrobiliśmy ostatni manewr i odbiliśmy w prawo, gdzie weszliśmy do lasu i pośród buków i świerków skąpanych w świetle zachodzącego słońca dotarliśmy na parking.
Serdecznie polecam góry Opawskie.

Awatar użytkownika
Marco

Post autor: Marco » 2008-12-15, 17:54

No to troszkę szkoda, iż po dotarciu do piekiełka nie poszliście dalej ścieżką dydaktyczną bo pośród zarośli można było jeszcze podziwiać pozostałości po jednej z pierwszych naturalnych skoczni narciarskich zbudowanych na początku zeszłego wieku.... Ale i tak pogodę niezłą trafiliście i widać, że widoki z wieży były jak zawsze imponujące.

Awatar użytkownika
Achaja

Post autor: Achaja » 2008-12-15, 18:55

Widzieliśmy skocznię :-)

Awatar użytkownika
Pio

Post autor: Pio » 2008-12-15, 19:38

Widzę, że Wam również udała się wycieczka. Przepiękne te pokręcone skałki, a przeszkody terenowe też fajne :-D
wyczekiwanie

Awatar użytkownika
ck

Post autor: ck » 2008-12-15, 22:23

Ładny kawał drogi ode mnie... ale chyba warto, jak wynika ze zdjęć. Poza tym te tereny tam są piękne. Fajne foty ludzie. Relacja również zachęcająca.

:mrgreen:
żeby żyło się lepiej to.. kiedy następny wypad? i gdzie? to trzeba przedyskutować..

dajcie znać jak co, na razie nie mogę za bardzo, ale.. zadajcie jakiś temat. Będzie o czym gadać. ;-)
ck

Awatar użytkownika
Pio

Post autor: Pio » 2008-12-15, 22:30

ck, daj odetchnąć. Ja się muszę teraz zakwasów pozbyć zanim nabawię się górowstrętu :mrgreen:
wyczekiwanie

Awatar użytkownika
ck

Post autor: ck » 2008-12-15, 22:35

Pio pisze:daj odetchnąć.
jasne, spoko. Chcę zachęcić ludzi z Opolskiego:)

Właściwie to myślę o Tatrach.. widziałem je na Pilsku.. i tak myślałem o nich, ale this time kolegę bym chciał zabrać..

edit

jeszcze tylko dodam, że dając relację nie dawajmy tylu dużych fot, tylko najlepiej miniaturki, bo to się długo otwiera.. i zanim co.. to wiecie zresztą sami..jak ekran skacze
ck

Awatar użytkownika
Mordimer
Kontakt:

Post autor: Mordimer » 2008-12-16, 10:29

ck pisze: :mrgreen:
żeby żyło się lepiej to.. kiedy następny wypad? i gdzie? to trzeba przedyskutować..
A przedyskutuje się , zaplanuje i coś się wymyśli.

A Tatry jak najbardziej tylko może na wiosenkę?

Tymczasem proponuję jakieś kopczyki w Beskidzie ¦ląskim

Awatar użytkownika
Mordimer
Kontakt:

Post autor: Mordimer » 2008-12-16, 10:32

np. dookoła Brennej czyli Brenna Centrum Błatnia, Klimczok, Karkoszczanka, Kotarz, Stary Groń i Brenna Centrum

leleith

Post autor: leleith » 2008-12-16, 11:27

Ja też się piszę na Beskid ¦ląski,jak tylko propozycja padnie a będę miec dzień wolny to jak najbardziej będę chętna :-)

ODPOWIEDZ