Niski.

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2016-06-24, 05:48

kulczyk1 pisze:Trasa niedzielna wymarzona dla fanów architektury drewnianej
Z całą pewnością mogę powiedzieć, że ucieszyłaby mnie taka trasa. :-)
Po fotkach widzę, że Beskid Niski wyładniał przez ostatnie lata. Obejścia mimo, że stare, są zadbane dużo bardziej niż w dawnych latach. Wyremontowane cerkiewki świadczą o powrocie życia na tych terenach.
Dawniej, gdy łaziłem po beskidoniskich traktach, rozsypujące się obiekty kultury duchowej tworzyły przygnębiające wrażenia. :-(

Ciekaw jestem, czy ta cerkiewka w Hyrowej również została uratowana.
Obrazek

Dzisiaj już pewnie nie spotyka się utrudzonych rolników, którzy sierpem ścinali zboże na poletkach przydomowych i ręcznie wykonywali wszystkie prace polowe. Zmienia się życie w Beskidzie Niskim, podobnie jak i same góry.
Obrazek
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

tadeks

Post autor: tadeks » 2016-06-24, 08:35

kulczyk1 pisze: Mam okazje wykazać sie prędkością marszu zmykając do Bielicznej (Lackowej jakoś mi się odechciewa). Burza wygasa a ja już na spokojnie podziwiam widoki na Jaworzynę a następnie Tatry . Na Tatry patrzę ze szczególną uwagą...
Nad Bieliczną mam wypatrzoną i obejrzaną ambonę nadającą się na nocleg, albo przeczekanie burzy i ulewy. Poza szlakami leży, z dołu jej nie widać, szczelna z oknami szklanymi i zamykana, z widokiem na Lackową. Wytropiliśmy ją podczas ostatniego wałęsania się bezścieżami BN z Grażynką i Krzysiem. To ok. 10 minut od Przeł. Pułaskiego, polecam.
Napisz Adam dokładnie skąd te widoki na Tatry.

Awatar użytkownika
krzyś

Post autor: krzyś » 2016-06-24, 09:53

tadeks pisze:Nad Bieliczną mam wypatrzoną i obejrzaną ambonę nadającą się na nocleg
Oto ona
Obrazek

Zbadana osobiście przez Tadka

Obrazek

Awatar użytkownika
creamcheese

Post autor: creamcheese » 2016-06-24, 10:09

sparkus pisze: Obrazek
sparkusie!! Niesamowite zdjęcie!! Dla mnie fotografia roku, ba!! wielolecia!!

Awatar użytkownika
PermanentTravel
Kontakt:

Post autor: PermanentTravel » 2016-06-24, 10:44

tadeks pisze:Nad Bieliczną mam wypatrzoną i obejrzaną ambonę nadającą się na nocleg
Bardzo podobną widziałem w Górach Kamiennych na podejściu z Bednarskiego Jaru na Przełęcz Sokołowską, też dałoby się w niej spać.
Zastanawiasz się, W KTÓRE GÓRY wyruszyć tym razem?
>>> wktoregory.pl

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-06-24, 16:19

Ciekaw jestem, czy ta cerkiewka w Hyrowej również została uratowana.
Jak widać poniżej ma się b.dobrze.

Obrazek

Zdjęcia super to żniwne może być zagadką dla młodzieży -jaką czynność wykonuje żniwiarz? :-)
Przypuszczam , że jesteś w posiadaniu jeszcze innych takich archiwalnych fotek - nie myślałeś o publikacji ich chociażby na forum?
tadeks pisze:Nad Bieliczną mam wypatrzoną i obejrzaną ambonę nadającą się na nocleg, albo przeczekanie burzy i ulewy. Poza szlakami leży, z dołu jej nie widać, szczelna z oknami szklanymi i zamykana, z widokiem na Lackową. Wytropiliśmy ją podczas ostatniego wałęsania się bezścieżami BN z Grażynką i Krzysiem. To ok. 10 minut od Przeł. Pułaskiego, polecam.
Napisz Adam dokładnie skąd te widoki na Tatry.
Jeśli poniżej tej ambony dochodziła jeszcze droga z lewej od Przełęczy to ja nią schodziłem. Mijałem ambonę właśnie w młodnikach powyżej mnie i wyglądała na taką samą.
Po około 10 min. po wyjściu na łąki był rozległy widok na Jaworzynę K. i Tatry.
O ile ten widok był zaskoczeniem(spodziewałem się , że Lackowa będzie zasłaniać) to drugi znajdujący się przed wejściem do lasu na dojściu do żółtego szlaku z Ostrego był jak najbardziej spodziewany (przeczytałem o nim na forum BN).
Widokowo są bardzo podobne.
Niestety przy kilkakrotnym chowaniu aparatu przestawiłem czas naświetlania i zdjęcia spaprałem.

tadeks

Post autor: tadeks » 2016-06-24, 16:47

kulczyk1 pisze:Jeśli poniżej tej ambony dochodziła jeszcze droga z lewej od Przełęczy to ja nią schodziłem. Mijałem ambonę właśnie w młodnikach powyżej mnie i wyglądała na taką samą.
Po około 10 min. po wyjściu na łąki był rozległy widok na Jaworzynę K. i Tatry.
O ile ten widok był zaskoczeniem(spodziewałem się , że Lackowa będzie zasłaniać) to drugi znajdujący się przed wejściem do lasu na dojściu do żółtego szlaku z Ostrego był jak najbardziej spodziewany (przeczytałem o nim na forum BN).
Widokowo są bardzo podobne.
Tak, to ta ambona. My do niej doszliśmy idąc prawie poziomo skrajem lasu nad łąkami Bielicznej. Poniżej ambony skręciliśmy ku granicy.
¦cieżką, którą z okolic ambony schodziłeś do Bielicznej ja z Tadeksową podchodziliśmy, chyba dwa lata temu, ale widoczności nie mieliśmy i ich bym się z tego miejsca nie spodziewał (!)
Z drugiego miejsca, czyli górnych łąk Bielicznej w stronę Ropek widoki również mi są znane, to info z tego samego źródła, z którego Ty się dowiedziałeś.

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2016-07-20, 05:44

Kulczyk 1, dzięki za wspólczesną fotkę. Ucieszył mnie widok cerkiewki w Hyrowej, która w latach 80-tych była w kiepskim stanie i obawiałem się, czy przetrwa tamte ponure czasy. Trudno było mieć nawet nadzieję, że dotrwa do lepszych czasów. Być może bezinteresowna opieka pobliskiego mieszkańca pomogła uratować cerkiewkę. Był to sympatyczny, starszy już człowiek z którym miałem okazję porozmawiać długą chwilę o dawnym życiu, o czasach okupacji i walkach podczas Powstania Słowackiego.
kulczyk1 pisze:Przypuszczam , że jesteś w posiadaniu jeszcze innych takich archiwalnych fotek - nie myślałeś o publikacji ich chociażby na forum?
Tych fotek mam dosyć duży zbiór, ale głównie są to slajdy. Trudność polega na tym, że musiałbym je zeskanować w lepszym urządzeniu, aby zachować odpowiednią do publikacji jakość tych ujęć. Mam taką myśl, aby pójść przez Beskid Niski śladami dawnych zdjęć i zobaczyć co się zmieniło i jak bardzo. Może uda mi się zrobić podobne zdjęcia z tych samych miejsc i takie zestawienie może być bardziej ciekawe.

Nie wszystkie cerkiewki były zapomniane i zaniedbane. Ta poniżej, we wsi Kotań była pod opieką Konserwatora Zabytków i prezentowała się całkiem dobrze. Pamiętam, że wiele uczelni obejmowały patronat nad wieloma cerkiewkami. Były to często spontaniczne akcje organizowane przez ówczesnych wielbicieli Beskidu Niskiego i jego przemijającej kultury.

Obrazek

Mam jeszcze jedno ujęcie rolnika, tym razem wykonane na jego życzenie.
Obrazek
W górach jest niewiele, ale jest to co najlepsze.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2016-07-20, 18:17

sparkus, takie foty to majątek!
ПУНКС НОТ ДЭД !

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-07-21, 21:13

sparkus pisze:Mam taką myśl, aby pójść przez Beskid Niski śladami dawnych zdjęć i zobaczyć co się zmieniło i jak bardzo. Może uda mi się zrobić podobne zdjęcia z tych samych miejsc i takie zestawienie może być bardziej ciekawe.
Właśnie takie porównania mnie interesują.
sparkus pisze:Tych fotek mam dosyć duży zbiór,
Czyli można liczyć , że jeszcze nie raz czymś archiwalnym nas zaskoczysz.

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2016-07-22, 22:22

Byłem w mijajacym tygodniu na spotkaniu z forumowymi gigantami w BN. Danie główne mnie z braku czasu ominęło a i pochodzić wspólnie po Niskim z przyczyn pogodowych się nie udało.
Jednak coś tam udało się urobić. We wtorek po cerkiewnej objazdówce miły pan kierowca ;-) podwozi mnie do bazy w Regietowie skąd wychodzę na Rotundę. Czwarta wieża nadal w ruinie ale barak stoi więc jest nadzieja na skończenie prac.

Obrazek

Następnie powrót i przechadzka doliną Regetówki.
Kolejno - zachowana stara chałupka , krzyż przydrożny , kaplica na cmentarzu , dzwonnica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy dzwonnicy znów zaczyna padać więc rezygnuję z dojścia do granicy i leśnymi drogami w strugach deszczu dochodzę do niebieskiego a nim do Wysowej.
Po kolejnym wieczorze spędzonym na obserwowaniu prognoz i przeklinaniu aury nasze drogi się rozchodzą. Menel wraca do domu , Michun uparcie trzyma się planu a ja kombinuję , że przenosiny nieco na północ opłacą się pogodowo.
W środę przed 11-stą ruszam z Folusza.
Odnowiony krzyż przydrożny.

Obrazek

Na parkingu przed wodospadem duże zmiany - kasa , wiaty i ławki.

Obrazek

Wodospad Magurski mimo sporych opadów deszczu jakiś taki mizerny.

Obrazek

Dochodzę za czerwonym znakiem (gdy byłem ostatnio trzeba było przechodzić na mapę) do Diablego kamienia.

Obrazek

Obrazek

Tam kombinuję , że aby choć trochę odrobić stracony czas zajrzę jeszcze do Bartnego. Podkręcam tempo i kolejno przez kolejny punkt kasowy żółtym na Kornuty , przez Wątkową, Magurę (z przecinki widać Jaworzynę Krynicką) schodzę omijając bacówkę do Bartnego.
Tam krzyże , pozostałości zabudowy drewnianej oraz cerkwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fragmenty ikonostasu sa z starszej cerkwi. Druga cerkiew jak i cała wieś mocno się zmieniła od mego ostatniego pobytu.
Na łąkach nad wioską wychodząc znów na Kornuty.

Obrazek

Wiata w miejscu styku szlaków przed Ferdelem.

Obrazek

Rzeka Kłopotnica przed Foluszem.

Obrazek

Z Folusza podjeżdżam do Kątów , przepakowuję plecak na nocleg i galopkiem ścigając się z zachodzącym słońcem wchodzę na Grzywacką.
Na górze przygotowanie legowiska i nawadnianie się czym tylko mam - od soku pomidorowego po piwo.
Zachód słońca , który rekompensuje dziadostwo pogodowe z ostatnich dni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamieniam jeszcze parę zdań z przybyłą parą , która idzie GSB , włażę w śpiwór i momentalnie odpływam.
Budzę sie wcześnie jeszcze przed wschodem słońca zjadam śniadanie (tak po barejowsku później będę miał więcej czasu :mrgreen: ) i po zrobieniu kilku fotek kładę się dalej spać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża na Grzywackiej.

Obrazek

Wrażenie robi infrastruktura turystyczna w MPN. Funkcjonalne i bez idiotycznych zakazów.
Z pozdrowieniami dla kolegów z agro "Pod Wysotą" - miłej lektury.

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-05-07, 19:43

Przepraszam, że wtryniam się tu z prywatą, ale jedna kwestia nie daje mi od wczoraj spokoju, a mianowicie: czy widoczny w oddali szczyt to Liwocz?

Obrazek

Zdjęcie zrobione w trakcie biwaczku w masywie Bucznika. ;-)
Turysta bez raków i czekana, ale za to z siekierą.
https://sznycelgorski.blogspot.com/

Awatar użytkownika
catty101

Post autor: catty101 » 2018-05-07, 20:32

Jak dla mnie to tak, ale niech Kulczyk jeszcze potwierdzi, on jest ekspertem :mrgreen:

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2018-05-07, 21:04

Jak dla mnie to tak, ale niech Kulczyk jeszcze potwierdzi, on jest ekspertem :mrgreen:
Catty nieładnie tak dokładac starszemu panu. :mrgreen:

Tak Dave to Liwocz poniżej zdjęcie z Bucznika z szerszej perspektywy.

Obrazek

Kreciłeś sie więcej w okolicy czy ino przelotem?

Awatar użytkownika
dave

Post autor: dave » 2018-05-07, 21:33

Z podziękowaniem dla Catty i Kulczyka, moje wątpliwości zostały rozwiane. ;-)
kulczyk1 pisze: Kreciłeś sie więcej w okolicy czy ino przelotem?
Kręciłem się po Beskidzie Sądeckim i Niskim, na trasie Szczawnica-Nowy Żmigród. Tu akurat już był ostatni dzień łażenia: pobudka, zejście zielonym szlakiem w stronę Nowego Żmigrodu i koniec imprezy. ;-)
Turysta bez raków i czekana, ale za to z siekierą.
https://sznycelgorski.blogspot.com/

ODPOWIEDZ