Niski.

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

kulczyk1

Niski.

Post autor: kulczyk1 » 2015-09-15, 18:39

13 - 14.092015
Z małym poślizgiem ale udało mi się w niedzielę wyskoczyć w Beskid Niski motywem przewodnim miała być Cergowa , góra którą z racji jej fotogeniczności osobiście bardzo uważam. W trakcie wyjazdu do miana głównego bohatera zaczął pretendować ząb , bolący ząb i co najgorsze to był mój ząb.
Plan był taki , że zostawiam furmankę w Rymanowie przejdę do Folusza i busami wrócę. Telefonuję do koleżanki Agi mieszkającej w tym miasteczku z prośbą o parking a ona rzuca propozycje zmiany planów oferując nocleg i auto z kierowcą , który zawiezie mnie w każde wskazane miejsce. Pamiętając słowa komentatora wszech czasów , że niewykorzystane sytuacje ..., bez skrupułów wchodzę w ten układ. :mrgreen:
Przy wieczornym pakowaniu w sobotę zaczyna mnie pobolewać ząb ale tłumaczę sobie ., że przejściowe ,że poboli i przestanie itd..
Niedzielnym porankiem start i po 9 melduję się u panny Agnieszki , która podwozi mnie do Dukli i po uzupełnieniu zapasów w drogę.
Idę żółtym do Zawadki opisywać nie ma czego bo wokół las i tylko las no nie licząc Złotej Studzienki

Obrazek

Przypominam sobie słowa Ossendowskiego , który narzekał na nadmierny wyrąb min. na zboczach Cergowej - to by się chłopisko zdziwił. :-D
Na szczycie krzyż , skrzynka z książką wejść z której jakiś debil powyrywał część kartek poniewierających się wokół.
Schodzę czym prędzej do Zawadki i tu morale rosną.
Cerkiew pw.Opieki MB

Obrazek

Sporo uwspółcześnionych ale ciągle zachowujących styl chyży.

Obrazek

Krzyże i kapliczki przydrożne.

Obrazek

Przy byłym PGR chwilę kombinuję bo część dróg z których chcę skorzystać jest zagrodzona i ma tablice z zakazem wstępu. Ostatecznie znajduję dostepną dla wszystkich ściechę i zapodaję na Popową Polanę. Widoki są piękne i wszystko byłoby cacy gdyby nie budzący przypominający o sobie (jeszcze nieśmiało) ząb.

Cergowa i Chyrowa(Magura).

Obrazek

Piotruś.

Obrazek [/list]

Na górkach miejscami robi się jesiennie.

Obrazek

Nie mogąc namierzyć dróg na mojej starej mapie zdarza mi się mały błąd w nawigacji i zamiast pod Bałucianką z lasu wychodzę na skraju Lubatowej. Jednak jak mawiał Zagłoba "Bóg nagrodził męstwo" i mam gratisowo ciekawy widoczek z Sroków Działem w roli głównej.

Obrazek

W Bałuciance od ostatniego pobytu zmiany.
Cerkiew po remoncie to istne cacko.

Obrazek

Na Przymiarki wylano asfalt :cry: jedyną pociechą są przemieszczający się mieszkańcy.

Obrazek

Obrazek

Jako , że jest asfalt na Przymiarkach takie widoczki.

Obrazek

Dodatkowo crossowcy jeżdżący wte i wewte jak to tylko oni mają w zwyczaju.
Na domiar złego ząbek usilnie próbuje przedostać się do mojego oka no du.. blada i padaczka. Instaluję się na Kopie na którą auta nie dojeżdżają. Przez wzgórza Rymanowskie piękny widok na pasma pogórzy. Wyraźnie widać Liwocz czy Królewską Górę.

Obrazek

Tatałajstwo powoli zjeżdża i na zachód zostaję sam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzę do Zdroju tam w pierwszym sklepie zakupuję mocno schłodzony browar i używając go jako kompresu tulę jak jakiś menel (nie mylić z tym forumowym) do twarzy.
Agnieszka zabiera mnie do domu tam użytkuję poczyniony wcześniej zakup zgodnie z przeznaczeniem , pomstuję na tego niewdzięcznika , którego codziennie szczotkuję wymyślnymi pastami wreszcie sen.
Rankiem koleżanka zawozi mnie do ...Dukli. Zakupy i zapodaje żółtym przez Chyrową (ząbek spoko - w nocy poszalał teraz pewnie odsypia skubany).
Na szlaku spotykam dwa budynki w kiepskim stanie jednak ten drugi awaryjnie może posłużyć jako noclegownia.

Obrazek

Prawdopodobnie był tam jakiś przysiółek ale nie spotkałem sie z czymś pisanym na ten temat. Dochodzę do czerwonego i zaskok . To już nie GSB im.Sosnowskiego tylko "Szlak czerwony z kapliczki św.Jana do Grzywackiej im.Jana Pawła II". Tak sobie w duchu pomyślałem , że JPII byłby szczęśliwy gdyby radośni twórcy różnego rodzaju szlaków papieskich z podobnym zaangażowaniem stosowali się do jego nauk.
Pozostałości krzyża z Danią w tle.

Obrazek

Cerkiew w Chyrowej.

Obrazek

Obrazek

Ostatni widok przed wejściem w las - na ostatnim planie Góry Iwelskie

Obrazek

Teraz długi odcinek lasami a ząbek znowu zaczyna koncert.
Dochodzę do Łysej Góry i robi się widokowo.

Obrazek

Jednocześnie wzmaga się wiatr.

Obrazek

Ostatni rzut oka na Cergową.

Obrazek

Po chwili ukazuje się charakterystyczna wieża-krzyż na Grzywackiej.

Obrazek

Zejście z Grzywackiej.

Obrazek

Tu odpalam neta i znajduję trzy gabinety wywizębów w Nowym Żmigrodzie gdzie spiesznie się udaję. Postanawiam , że jeśli wyrwę chwasta to jutro zgodnie z planem idę do Folusza jeśli nie wracam do domu. Z trzech gabinetów czynny jest jeden . Pani Asystentka Pana Stomatologa informuje , że przyjmie mnie lub nie następnie wyrwie lub nie. Miałem chęć zapytać ją czy nie mają w miasteczku znającego się na rzeczy kowala ale ostatecznie zacisnąłem zęby(dobrze robi na ból :-D ) i podreptałem na przystanek. Następnie busami zjechałem do Rymanowa i do domu.
Ogólnie wyjazd nawet mimo tych sensacji stomatologicznych uważam za udany.
P.S. Chwasta wyrwałem - dzisiaj.

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2015-09-15, 18:55

kulczyk1 pisze:P.S. Chwasta wyrwałem - dzisiaj.
Winszuję, znam ból. Przypomniałeś mi Boże Ciało w Tatrach Zachodnich, myślałem, że oszaleję.
kulczyk1 pisze:Na szlaku spotykam dwa budynki w kiepskim stanie jednak ten drugi awaryjnie może posłużyć jako noclegownia.
Tu proszę o konkrety, a nie, jakieś lakoniczne opowiastki.
Chyrowa, ten temacik planuję na zimę. Piękna i jakże wspomnieniowa dla mnie impreza.
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-09-15, 19:14

Zdjęcie z Cergową mnie rozwaliło, niemalże załzawiłem, widzę kolejny temat na come back po 20 latach.

Papieżomania u nas to jakaś zaraza, żałosne to jest. Jak mali ludzi potrafią wielkiego rodaka sprowadzić do swojego formatu...
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
"Na nazwy i na znaki sram i w Polsce z tym nie jestem sam"J.Kleyff

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2015-09-15, 19:17

Michun pisze:Zdjęcie z Cergową mnie rozwaliło, niemalże załzawiłem, widzę kolejny temat na come back po 20 latach.
Michun, zima wchodzi w rachubę?
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2015-09-15, 19:33

Piękne fotki z niesamowitych rejonów przypomniały mi, że chciałem w tym roku zobaczyć te okolice i jeszcze się nie udało. Może na jesień?!

Zdjęcie: "Cergowa i Chyrowa" robi wrażenie, podobnie jak i piękny zachód słońca! I bardzo mi się podoba cerkiew w Chyrowej. Można do niej wejść?
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

Awatar użytkownika
Wiesio
Kontakt:

Post autor: Wiesio » 2015-09-15, 20:18

Mi się udało wejść z pomocą opiekuna schroniska w Chyrowej, który ściągnął kościelnego z kluczami. Może tak?
Wiesio
O fotografii i górach
iWiesio.pl

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2015-09-15, 21:23

menel pisze:Tu proszę o konkrety
Darek to jest mniej więcej między szczytem Chyrowej(Magury) a miejscem gdzie schodzą się żółty i czerwony. Tak a propos na mojej mapie z 2007 przebieg czerwonego jest nieco inny - mniej widokowy ponieważ obecnie schodzi do rozdroża do Tylawy i dalej asfaltem a nie przez pastwiska.
Michun pisze:Zdjęcie z Cergową mnie rozwaliło
Bo Cergowa to taka niemalże modelka. :mrgreen:
Michun pisze:Jak mali ludzi potrafią wielkiego rodaka sprowadzić do swojego formatu
Stał się ofiarą fatalnie zrozumianego marketingu. Coraz częściej można znaleźć w necie kłótnie czy papież gdzieś rzeczywiście był czy to tylko próba podniesienia frekwencji na szlaku lub schronisku / agro.
rambi pisze: Zdjęcie: "Cergowa i Chyrowa" robi wrażenie
Jest przykładem , że poza szlakiem można znaleźć takie miejsca widokowe jakich na znakowanych nie znajdziemy.
Wiesio pisze:opiekuna schroniska w Chyrowej
Wiesiu spałeś w tym lokalu?

Awatar użytkownika
creamcheese

Post autor: creamcheese » 2015-09-15, 21:39

Pytasz o nocleg w Chyrowej?
Spałem tam kilka razy...a że było to poza sezonem, wiec byłem sam. Wieczorem przykazano mi, że jak będe wychodził rano, to kasę za nocleg i klucz od schroniska mam zoatawić w domku obok, gdzie nikogo nie będzie ale w sieni stoją buty i w bucie mam zostawić :-) ...
...to jest inny świat!! :-)

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2015-09-15, 21:43

Mam podobnego właściciela agro w UG "To nic , że nas nie ma klucz tam gdzie zwykle - tylko pamiętaj żeby wieczorem nagrzać sobie wody " :mrgreen:

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-09-15, 22:13

kulczyk1 pisze: Wiesio napisał/a:
opiekuna schroniska w Chyrowej

Wiesiu spałeś w tym lokalu?
Ja tam spałem w latach 90-tych ze dwa razy, kiedy to jeszcze był regularny PTSM, ale chyba dotąd Szef sie nie zmienił?
Ch. Bukowski

Awatar użytkownika
Wiesio
Kontakt:

Post autor: Wiesio » 2015-09-15, 22:17

kulczyk1 pisze:Wiesiu spałeś w tym lokalu?
I to całkiem niedawno. Trochę hotelowo, ale klimacik mi odpowiadał :-) A gospodarz robił za przewodnika - bardzo sympatyczny człowiek.
Coś tam coś tam o tej wycieczce mam w swoim pamiętniku ;)
Wiesio
O fotografii i górach
iWiesio.pl

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-09-15, 22:51

Ciekawe, czy jeszcze żyje koza , która tam pogryzła mi mapę.. :mrgreen:
Ch. Bukowski

Awatar użytkownika
menel

Post autor: menel » 2015-09-16, 05:05

Adam, prywatne schronisko w Chyrowej to lokal jeden z niewielu, który zrobił na mnie ogromne wrażenie, a raczej jego właściciel pan Andrzej Zatorski. Jest to chyba jeden z ostatnich właścicieli, który nie idzie na ilość. Ujął mnie tym, że nie toleruje pijaństwa schroniskowego, czyli hołocie mówi nie. Spałem tam ugoszczony w domku, piękna rzecz.
kulczyk1 pisze:Tak a propos na mojej mapie z 2007 przebieg czerwonego jest nieco inny - mniej widokowy ponieważ obecnie schodzi do rozdroża do Tylawy i dalej asfaltem a nie przez pastwiska.
Wszystko jasne, szedłem wówczas starym przebiegiem czerwonego szlaku, który mam na mapie Beskidu Niskiego, przez pastwiska. Są jeszcze widoczne stare ślady czerwonej farby. Nowy przebieg szlaku tamtego odcinka zostawiam na inny raz, może kiedyś..
kulczyk1 pisze:to jest mniej więcej między szczytem Chyrowej(Magury) a miejscem gdzie schodzą się żółty i czerwony.
Mam dwie mapy z dawnym i obecnym przebiegiem szlaku, połączenie z żółtym szlakiem na obu mapach jest również inne.. :mrgreen:
ПУНКС НОТ ДЭД !

Awatar użytkownika
rambi

Post autor: rambi » 2015-09-16, 05:57

creamcheese pisze:Wieczorem przykazano mi, że jak będe wychodził rano, to kasę za nocleg i klucz od schroniska mam zoatawić w domku obok, gdzie nikogo nie będzie ale w sieni stoją buty i w bucie mam zostawić
Piękna sprawa :-) Fajnie że są jeszcze takie nieskażone miejsca w Polsce...
Wiesio pisze:Mi się udało wejść z pomocą opiekuna schroniska w Chyrowej, który ściągnął kościelnego z kluczami. Może tak?
Zapamiętam i sprawdzę przy okazji :-)
Pasjami brukuj drogę swojego życia..

kulczyk1

Post autor: kulczyk1 » 2015-09-16, 20:32

menel pisze:Nowy przebieg szlaku tamtego odcinka zostawiam na inny raz, może kiedyś..
Możesz sobie darować nuda ;-) , jeśli będzie następny raz to postaram się przejść starym. :-D
rambi pisze:Fajnie że są jeszcze takie nieskażone miejsca w Polsce...
Dawaj rambi w moje okolice jeśli chałupa jest zamknięta to klucz znajdziesz pod wycieraczką. :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ