mapy

podziel się wrażeniami z górskich lektur, opowiedz o swoich ulubionych górskich produkcjach

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Mordimer
Kontakt:

mapy

Post autor: Mordimer » 2008-12-06, 23:34

Hej. Poszukuję dobrych, przejrzystych map gór poza granicami naszego pięknego kraju.

Natenczas jest to Słowacja - mam na myśli Fatry, Słowacki Raj i Tatry Niżne.

Ponadto interesuje mnie wszystko od Transylwanii, poprzez Alpy do Pirenejów.

Jeżeli znacie jakieś ciekawe wydawnictwa to piszcie.

Jeżeli chodzi o polskie góry to osobiście używam laminowanych z express map.

Polecam bo są dobre, wygodne, przejrzyste i trudno-zniszczalne :)

Awatar użytkownika
ck

Post autor: ck » 2008-12-06, 23:57

Mapkę Małej Fatry kupiłem za 111SK o 7rano na stacji paliw na Słowacji. Myślę, że po przybyciu "w rejon" łatwiej o dokładną mapkę w normalnej cenie. 8-)

Miałem ten sam problem, bo nie mogłem zaplanować dokładnie (z orientacyjnymi czasami) swojej wędrówki po Fatrze, choć w necie są mapki takie i siakie ;-)
ck

leleith

Post autor: leleith » 2008-12-07, 16:04

Wg mnie fajne są małe przewodniki Z plecakiem po Słowacji wyd. Dajama! Małą Fatrę przeczłapałam z tą książeczką,są tam opisy tras,podane czasy przejścia,mapki,fotki..fajna i podręczna rzecz:) mam z tej serii również Wielką Fatrę, Tatry Wysokie i Tatry Niżne.

A mapy kupujemy w Przewodniku,wydawnictwo VKU Harmanec,jest ich również cała seria. Co prawda nie są laminowane,ale z pomocą dobrej taśmy można sobie pomóc ;-)

Awatar użytkownika
Mordimer
Kontakt:

Post autor: Mordimer » 2008-12-07, 18:14

dzięki za rady :) posprawdzam, pooglądam i coś zakupię bo w przyszłym roku koniecznie Mała Fatra 8-)

ksia

Post autor: ksia » 2009-01-03, 18:09

Jeśli chodzi o mapy Pirenejów można je dostać bez problemu w Sklepie Podróżnika. W zasadzie jest tam cały przekrój map.

Dostępny jest też przewodnik po polsku 2-tomowy po Pirenejach - hiszpańskich i francuskich. Ja korzystałam z oryginału. Ciekawa forma, przydatne informacje. Czasówki naciągane.

Mapy dostępne są francuskie i katalońskiego wydawnictwa. Korzystałam z tych drugich. W zasadzie dobre mapki. Można je polecić:)

A co do gór Transylwanii jest węgierskie wydawnictwo, które posiada wszystkie pasma górskie karpat rumuńskich. Całkiem dobre. Też je znajdziesz w sklepie podróżnika i na bezdrożach:)

Bartek

Post autor: Bartek » 2009-01-03, 19:00

Mapy najlepiej na miejscu kupować bo
-największy wybór
-taniej
Mówie o dalekich krajach

A jak net to, może coś znajdziesz ;-)
http://mapy.mk.cvut.cz/

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2009-01-14, 19:25

Duży wybór map, atlasów i przewodników jest w Wydawnictwie Bezdroża.
Przez ostatnie trzy lata, głównie u nich zaopatrywałem się w odpowiednie mapy w internetowym sklepie.

http://bezdroza.com.pl
Bartek pisze:Mapy najlepiej na miejscu kupować bo
-największy wybór
-taniej
Nie jestem pewien, czy to jest dobry sposób :-/ . Często okazuje się, że na miejscu mapę trudno kupić. Zamiast tuptać na szlaku, uganiamy się za nią po sklepach. Pod koniec sezonu najczęściej już ich wszędzie brakuje i można zostać bez mapy, a zapuszczanie się w nieznany teren może być ryzykowne.

Mając mapę wcześniej można się z terenem wędrówki dobrze zapoznać. Zaplanować etapy, biwaki, podejścia i zejścia. Dla mnie mapa to podstawa udanej wyprawy, bywa, że kupowana nawet kilka lat wcześniej i czeka na ''swój dzień."
sebastian.f pisze:Bartek ma rację- na miejscu zawsze kupicie mapy
Właściwie, to powinienem bardziej zdecydowanie przeciwstawić się takiej opinii, ponieważ może wiele osób wprowadzić w błąd.
Jeśli ktoś lubi ekstrema może w nieznany teren iść bez mapy, ale to musi być świadomy jego wybór. Natomiast sugerowanie wszystkim o możliwości zakupu mapy na miejscu jest w wysokim stopniu nieodpowiedzialne. Jakie ryzyko niesie ze sobą wędrowanie po nieznanym terenie bez mapy, to akurat na tym forum nikomu tłumaczyć nie trzeba.

mod: scalenie
Ostatnio zmieniony 2009-02-03, 19:35 przez sparkus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sebastian.f
Kontakt:

Post autor: sebastian.f » 2009-01-14, 20:22

Odpowiedź prosta- SKLEP PODRÓŻNIKA www.sp.com.pl .
Bartek ma rację- na miejscu zawsze kupicie mapy i to często taniej niz u nas. Tyczy się to zwłaszcza map Alp- u nas jest dostepny tylko Freytag&Berndt(jak jest), którego mapy są tragiczne, albo niemiecki "Kompas"- już lepiej, natomiast tam na miejscu można kupić AlpenVereinKarten- ultra dokładne mapy Alp etc. w dużym wyborze.

Awatar użytkownika
sparkus

Post autor: sparkus » 2009-01-15, 19:49

sebastian.f pisze:Bartek ma rację- na miejscu zawsze kupicie mapy i to często taniej niz u nas
Otóż w przypadku Alp i krajów w których turystyka górska jest uprawiana od lat powyższe stwierdzenie może, ale i tak nie musi się sprawdzić. W Pirenejach w Hiszpanii odpowiednią mapę udało się kupić tylko na stacji benzynowej w przeliczeniu - 65 PLN. czy to dużo, czy mało każdy może ocenić.Nadal twierdzę, że odkładanie zakupu mapy do ostatniej chwili jest bardzo ryzykowne i nierozsądne, racje wyłożylem już w poprzednim poście.
W przypadku krajów południowych takie stwierdzenie już w ogóle nie ma racji bytu. Z roku na rok sytuacja się poprawia, ale i tak daleka od normalności.

Awatar użytkownika
sebastian.f
Kontakt:

Post autor: sebastian.f » 2009-01-15, 20:45

sparkus pisze:.Natomiast sugerowanie wszystkim o możliwości zakupu mapy na miejscu jest w wysokim stopniu nieodpowiedzialne.
Nieodpowiedzialne jest namawianie do przepłacania za mapy w Polsce jeśli już.
sparkus pisze:. Jakie ryzyko niesie ze sobą wędrowanie po nieznanym terenie bez mapy, to akurat na tym forum nikomu tłumaczyć nie trzeba.
Przepraszam bardzo, gdzie napisałem żeby wędrować bez mapy?? Daleko nad interpretujesz moje słowa. Widać ,że niestety nie spotkałeś się z tym, że w Polsce np. jest całkowicie brak map Alpenvereinu lub SAC, które są podstawowymi mapami w Alpach.
Nie mówiąc o takich rejonach jak Hiszpania czy Kaukaz- w czasie planowania wystarczy internet, potem jednak trzeba przejść z pliku .jpg na papier , kiedy jesteśmy w terenie.
Zakup mapy na miejscu jest bardzo sensowny, ponieważ raczej nie idzie się prosto z progu samochodu w góry bez zastanowienia się nad mapą, a kto to robi inaczej to już tylko jego problem.

Bartek

Post autor: Bartek » 2009-01-15, 21:08

sparkus pisze:
sebastian.f pisze:Bartek ma rację- na miejscu zawsze kupicie mapy
Właściwie, to powinienem bardziej zdecydowanie przeciwstawić się takiej opinii, ponieważ może wiele osób wprowadzić w błąd.
Jeśli ktoś lubi ekstrema może w nieznany teren iść bez mapy, ale to musi być świadomy jego wybór. Natomiast sugerowanie wszystkim o możliwości zakupu mapy na miejscu jest w wysokim stopniu nieodpowiedzialne. Jakie ryzyko niesie ze sobą wędrowanie po nieznanym terenie bez mapy, to akurat na tym forum nikomu tłumaczyć nie trzeba.
Hmm sparkus odnoś się do całej wypowiedzi. Mówimy tu o dalekich krajach, albo mało jeździsz w dalsze rejony, albo masz dostęp do turystycznych map większości regionów świata, jeśli druga opcja pochwal się gdzie kupujesz mapy 8-)

Jasne że kupowanie mapy w kraju w którym mieszkasz ma duże plusy, lecz należy pamiętać co to niesie za sobą..
-praktycznie jedna mapa regionu - jednego wydawnictwa - nie każda "mapa" to prawdziwa Mapa
-brak możliwości wyboru skali
-nie które nie są "kompatybilne" z GPS
-cena - ten akurat czynnik jest jak dla mnie mało ważny, w końcu idzie o bezpieczeństwo mojej dupy.
-i chyba najważniejsze, czy taka mapa jest dostępna, Ty mówisz cały czas o sytuacji że takowa mapa znajduje się w empiku czy podróżniku. Nie każdy może sobie pozwolić na sprowadzenie mapy z obcego kraju, raz ze koszty, dwa czasem jest po prostu niemożliwe.
Mówimy to dwóch różnych sytuacjach

Czy ja gdzieś sugerowałem żeby iść w góry bez mapy :?: :?: :?: :?:

pozdrawiam ;-)

P.S nie pisz posta pod postem, w prawym rogu masz ikonkę edytuj

Zombi

Post autor: Zombi » 2009-01-28, 12:41

No to ja dołożę swoje trzy grosze dotyczące map ulubionych Alp Julijskich, Triglavu. Oczywiście, na ich terenie kupno odpowiedniej mapy nie stanowi problemu. Ceny tychże umiarkowane. Również w Polsce, w Sklepie Podróżnika, można kupić dobre mapy w/w rejonu. Najlepsza jednak mapa, którą widziałem, znajduje się tu (Triglav):
http://www.geopedia.si/#L687_F7822_T397 ... 137327_s14

Awatar użytkownika
Mordimer
Kontakt:

Post autor: Mordimer » 2009-02-27, 16:28

odwiedziłem hurtownie oddaloną o kilka km od mojego miejsca zamieszkania.

Pani wpuściła mnie do środka i pozwoliła się rozejrzeć a sama poszła obsługiwać klienta (globus wybierał czy coś)

No i tak zostałem kilkanaście minut sam na sam z mapami :-)

Ech ale tego tam było. Kupiłem sobie

Nizke Tatry, Jesioniki, Orawa, Góry Choczańskie, Słowacki Raj, Mała Fatra,

Magura Spiska Pieniny i Julische Alpen :mrgreen:

Ponadto zwróciłem uwagę na pudło defekt - okazało się że mogę sobie z niego wybrać co chcę za darmo (no i po krótkim namyśle Mordi ucapił przewodnik Pascala Polska Dla Aktywnych i Znakowane Szlaki Piesze woj. świętokrzyskiego oraz starą mapę Tatr i Podhala

Normalnie poprawiłem sobie humor

Co do Alp Julijskich to kieruję pytanie do Zombi - który szlak na Triglav polecasz na pierwszy raz? I co jest dobre na rozgrzewkę ? Jest w pobliżu Kranjskiej Góry szczyt o nazwie ¦pik czy jakoś tak :-P i wydaje się blisko. Byłeś?

leleith

Post autor: leleith » 2009-02-27, 23:13

Mordi,ale się obkupiłeś :mrgreen: fajowo miec taki sklep nieopodal:))

Awatar użytkownika
Satan

Post autor: Satan » 2009-02-27, 23:25

Bartek pisze: ...Hmm sparkus odnoś się do całej wypowiedzi. Mówimy tu o dalekich krajach, albo mało jeździsz w dalsze rejony, albo masz dostęp do turystycznych map większości regionów świata...
A własnie, że nie mówimy o dalekich krajach - za dowód cytuję poniżej autora wątku
Mordimer pisze:Hej. Poszukuję dobrych, przejrzystych map gór poza granicami naszego pięknego kraju.

Natenczas jest to Słowacja - mam na myśli Fatry, Słowacki Raj i Tatry Niżne.

Ponadto interesuje mnie wszystko od Transylwanii, poprzez Alpy do Pirenejów.
sebastian.f pisze:Bartek ma rację- na miejscu zawsze kupicie mapy...
Przyłączam się do opinii Sparkusa. Nie wyobrażam sobie sytuacji abym po wyjściu z pociągu, autobusu, czy samochodu (bo takim zdaje się środkiem transportu jest modnie jeździć w Alpy :evil: ?) miał biegać po sklepach i szukać mapy.
Poza tym wmawianie ludziom, że na miejscu kupią mapę jest nieprawdą. Konia z rzędem temu, kto kupi dobre mapy na Ukrainie czy w Rumunii, a przecież o takie rejony pyta autor wątku.
Ja osobiście nie wyobrażam sobie górskiej eskapady bez godzin spędzonych nad mapą! :-P

A wracając do map, to mogę polecić:
Słowacja - wyd VKU HARAMANEC ( i tu zwracam honor Moderatorom, że kupiłem wszystkie interesujące mnie pasma na Słowacji za jednym zamachem)
Bułgaria - bułgarskie wyd. DOMINO
Słowenia - austriackie wyd. KOMPASS
Ukraina / Rumunia - węgierskie wyd. Dimap

Zostają jeszcze kultowe WIG'ówki, które naprawdę mogą się przydać w terenie - mówię tu o Ukrainie i Rumunii

Wszystko dostepne jest w Sklepie Podróżnika lub w Bezdrożach

Co do przewodniów, to jest ich cała masa, ja polecam te z wyd. Bezdroża
For God Your Soul... For Me Your Flesh

Dark Side of N.P.M.

ODPOWIEDZ