mapy

podziel się wrażeniami z górskich lektur, opowiedz o swoich ulubionych górskich produkcjach

Moderatorzy: Madziul, Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Cisy2

Re: mapy

Post autor: Cisy2 » 2019-08-08, 23:52

Trop, podłamałeś mnie tym linkiem...

Szlak ułański towarzyszył mi w mej turystycznej przygodzie od zawsze. Od podstawówki świadomie, ale z pewnością oglądałem te żółto-niebieskie znaki także i podczas moich wcześniejszych, przedszkolnych spacerów do Książa z Rodzicami.

Wielka szkoda.

Szkoda tym większa, że to także część, i to duża, tradycji Oddziału Wałbrzyskiego PTTK. Tu powstał pomysł tego szlaku i tu zapadła decyzja, aby go zlikwidować.

Jeszcze pod koniec marca tego roku (25. 03. 2019 r.) wybrałem się w jedno miejsce, gdzie spodziewałem się natknąć na stare znaki szlaku ułańskiego (na południe od zamku Cisy, ale nie nad Czyżynką, jak teraz [?!!!?], tylko bardziej na zachód - przez jakiś czas szlak ułański i Zamków Piastowskich biegły razem w stronę Strugi, i na krawędzi lasu się rozchodziły; tak było do ok. 1971 r.). I coś fajnego znalazłem. Nawet zacząłem pisać jakiś tekst, aby go później wmontować w istniejący wątek o szlaku ułańskim.

Obrazek

Obrazek

i najciekawszy, gdyż w miejscu, w którym nie ma w tej chwili żadnego innego szlaku

Obrazek

Obrazek

Nie wiem, czy w tej chwili jest w ogóle sens kontynuować wątek. Wszak cały Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej staje się już szlakową archeologią.

A można przecież nieznacznie tylko zmienić przebieg szlaku, aby stał się ponownie atrakcyjny (oprócz tego, że przejście z sekatorem i piłą między Dobromierzem a Chwaliszowem też przyczyniłoby się do jego odchaszczenia). Jakiś czas temu, jesienią 2017 r., pan Edward Hadaś, właściciel wieży widokowej na Wieżycy w Dobromierzu, pokazał mi na wzniesieniu Czartki, lezącym ponad przełomem Czyżynki i jednocześnie nad Chwaliszowem, relikty XIX-wiecznego punktu widokowego. Można byłoby spokojnie poprowadzić tamtędy szlak ułański od Dobromierza na zamek Cisy (tylko nie po zachodniej stronie jeziora, Strzegomki i Czyżynki, a po wschodniej). Punkt widokowy jest w tej chwili trochę zarośnięty, ale coś tam jednak widać - nawet Karkonosze, ale nie na tych moich zdjęciach; tu pojawiają się m.in. Stożek Wielki, Chełmiec i Trójgarb).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak trochę z przyśpieszonym biciem serducha wybiorę się niedługo w miejsca, gdzie jeszcze niedawno oglądałem żółto-niebieskie znaki. Zapewne najpierw na zamek Cisy. Takiej fotki już jednak nie zrobię:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Trop

Re: mapy

Post autor: Trop » 2019-08-09, 06:27

“Nie wiem, czy w tej chwili jest w ogóle sens kontynuować wątek. Wszak cały Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej staje się już szlakową archeologią.“
Jest sens. Brak oznakowania to jeszcze nie zakaz wstępu. Przenieśmy się - proszę - do tamtego wątku.

ODPOWIEDZ