Państwa zniknęły a granice można odnaleźć?

zamieść relację ze swojej wyprawy, poczytaj relacje innych użytkowników

Moderatorzy: Asia M., Marcin K-G, sebastian.f

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2015-06-23, 19:22

Poszukiwałem jakiejś mapki dopełniającej temat. Nie znalazłem żadnej z czasów, gdy trójstyk był trójstykiem granic administracyjnych. Żadnej pokazującej ten obszar.
Interesująca wydaje mi się mapa Gór Izerskich z 1941 (skala 1:75000) wyszukana w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych ("zasób wyłączony spod ochrony prawa autorskiego").
A właściwie jej fragment. Sam Kamień nie jest nazwany, ale oznaczona jest wysokość jego lokalizacji: 1070 m.n.p.m. (w lewej dolnej ćwiartce obrazka) i prowadzi do niego czarna kreska z krzyżykami (szlak ?). Nieopodal zaznaczona wieża widokowa - skrót A.T. (stała tam od 1892 roku do II W¦) i karczma - Whs. jak Wirtshaus.
Obrazek
kartografia: W. Weber; wydawca: A. Dreslers Buchdruckerei

Znalazłem też obrazek, nawet podwójny obrazek, udostępniony w domenie publicznej:
>link<
Klik w obrazek powiększa go. Autor rysunku: J.S. Richter; rytownik: Scho&#776;nberg.

Na górze widok na Smrk od strony wschodniej, na dole - od południowej.
Co w nim ciekawego? Pochodzi z książki "Podróż po Saksonii z uwzględnieniem historii naturalnej i gospodarki" wydanej w 1785 roku. Tabulový Smrk został zniszczony w 1790. Obydwa obrazki to panoramy ze sztafażem. Na obydwu centralne miejsce zajmuje suchy pień dużego drzewa. Chciałbym, żeby to był Tabulový.

Inna lokalizacja tej samej grafiki (tu klik w obrazek nic nie robi): >link<

pat_ch
Kontakt:

Post autor: pat_ch » 2015-08-18, 21:49

Trop pisze: Tefelstein, Tabulový kámen, na zboczu Smrku....
Mała literówka w niemieckiej nazwie - Tafelstein.

Warto dodać (co widać zresztą na zdjęciu tablicy na obecnym obelisku), że polska nazwa tego miejsca to "Płyta". Nie mam pojęcia kto nadawał taką nazwę temu historycznemu miejscu.
Trop pisze: Poszukiwałem jakiejś mapki dopełniającej temat. Nie znalazłem żadnej z czasów, gdy trójstyk był trójstykiem granic administracyjnych. Żadnej pokazującej ten obszar.
Z archiwum biblioteki drezdeńskiej - fragment mapy "Karte von Böhmen, Schlesien, Mähren und der Lausitz" z 1745 roku z interesującym obszarem:

Obrazek

Awatar użytkownika
Trop

Post autor: Trop » 2015-08-23, 20:29

pat_ch - dziękuję. Takiej mapki nie potrafiłem namierzyć.

Niezrozumiałe dla mnie poprzednio oznaczenie na mapie Dreslera (dwa posty wyżej, czarna kreska z krzyżykami) widoczne jest też na mapach topograficznych Messtischblatt i opisane jest tam jako siatka druciana. Płot zaczyna się (zaczynał, bo dziś nie istnieje) na Smrku nieco poniżej słupka 3/4 (arkusz 5157, opisany jako Tafelstein), biegł wzdłuż Sophienweg schodził do Kwisy w okolice końcowej stacji Kolejki Izerskiej. Co od czego odgradzał ten płot?
¦ledząc jego przebieg zauważyłem, że na prawym brzegu Kwisy też było takie ogrodzenie, ale tworzyło zamkniętą pętlę. Od końcowej stacji Kolejki Izerskiej biegł w górę, wkraczał na arkusz 5058, przekraczał Grzbiet Kamienicki między Sępia Górą a Wysoką, obok Blizboru, ponad Przecznicą i Kwieciszowicami, zaczepiał o narożnik arkusza 5158, na którym jest inaczej graficznie oznaczony i przechodził na arkusz 5159, ocierał się o Antoniów, wracał na arkusz 5158, podążał wzdłuż Kamienicy. Dalej jego przebieg pokrywał się z obecną granicą powiatów, docierał do Drogi Izerskiej na Rozdrożu Izerskim i - nie przekraczając jej - prawym brzegiem Kwisy wracał do ¦wieradowa. Interesujące. 30 km płotu zgrubnie licząc. Ta część Karkonoszy i Gór Izerskich była do 1945 własnością Schaffgotschów, a wstęp do lasu był ograniczony (dostępne były nie wszystkie drogi, wymagane były przepustki).

Michun - może nieco odbiegam od tytułu wątku, ale to też trochę o nieistniejących granicach. Płot odgradza :)

Linki:
>5157 Talelfichte<
>5158 Bad Flinsberg<
>5058 Friedeberg<
>5159 Schreiberhau<
Ostatnio zmieniony 2015-08-31, 18:34 przez Trop, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-08-24, 20:22

Trop pisze:może nieco odbiegam od tytułu wątku
nie widzę problemu, fajne mapki wklejacie.
"I don't hate people, I just feel better when they aren't around"
Ch. Bukowski
www.mojasciezkawgory.blogspot.com

pat_ch
Kontakt:

Post autor: pat_ch » 2015-09-14, 21:22

pat_ch pisze: - granica prusko-saksońska w Sudetach Niemieckich - prawdziwa przyjemność wędrowania, Niemcy dbają o stare znaki graniczne, odmalowują je w oryginalne kolory, jakie miały. Dodatkowo perełka koło Zawidowa znak graniczny nr 1 tej granicy - trójstyk prusko-saksońsko-austriacki odnaleziony w 2011 roku, gdy powódź zniszczyła tamę Niedów. Do dzisiaj zbiornik nie jest zapełniony do końca, więc trójstyk jest ciągle ponad obecnym poziomem wody zalewu, docelowo będzie pod wodą :-(

Część granicy w Polsce opisany jest tutaj:
https://sciezkawbok.wordpress.com/2015/ ... -pierwsza/
część w Sudetach niemieckich czeka na mnie :-)
No i część niemiecko-sudecka doczekała się mnie :-)

Właśnie przebyty kawałek granicy prusko-saksońskiej od Nysy Łuzyckiej na zachód spisany jest tutaj:

https://sciezkawbok.wordpress.com/2015/ ... esc-druga/

Ze względu na lekki 'survival' na niektórych odcinkach linii granicznej (skąd ja to znam :mrgreen: ) dotarłem co prawda na razie do kamienia nr 26. Ale granica warta jest wyprawki by w przyszłości podążyć nią dalej.

Na podpuchę fota z linii, reszta we wpisie podanym powyżej:

Obrazek

Darg

Post autor: Darg » 2015-11-29, 21:33

Granica gdańsko-niemiecka.

Wolne Miasto Gdańsk (Freie Stadt Danzig) utworzone zostało na mocy traktatu wersalskiego.
Miasto o charakterze odrębnego państwa podlegało ochronie Ligi Narodów.
WMG składało się z pięciu powiatów: Gdańsk, Sopot, Gdańskie Wyżyny, Gdańskie Niziny oraz Wielkie Żuławy. Jak potoczyły się losy tego tworu wie chyba każdy.
Mapa WMG (źdródło: gallica.bnf.fr)
Obrazek

Na Mierzei Wiślanej można odnaleźć słupy dawnej granicy pomiędzy Wolnym Miastem (FD) a Niemcami (D). Poza typowymi oznaczeniami literowymi krajów, na jednym z zachowanych słupów wyryte są napisy zawierające nazwę oraz datę układu pokojowego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
bee, bee, bee, kopytka niosą mnie

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2015-11-29, 21:55

O rrrany, to jest naprawdę niezłe, myślałem, ze wszechwładna komuna takie ślady już dawno zatarła...
Ch. Bukowski

Darg

Post autor: Darg » 2015-11-29, 22:07

Michun pisze:myślałem, ze wszechwładna komuna takie ślady już dawno zatarła...
Zacierają je raczej "kolekcjonerzy". Zniknęło już sporo słupów. Niektóre robią za atrakcje turystyczne w... ogródkach. Te, które widziałem, akurat nie były gdańskie, ale i tak łapy opadają... Oby te najlepiej zachowane nie podzieliły losów innych oraz niektórych krzyży pokutnych.
bee, bee, bee, kopytka niosą mnie

Awatar użytkownika
Michun

Post autor: Michun » 2016-05-27, 20:38

Obrazek
Obrazek
¦lady dawnej granicy między morawską stroną (czyli "austriacką") a słowacką (czyli "węgierską") w dawnych Austro-Węgrach:

Obrazek
Obrazek
(Uhersko to oczywiście Węgry)

Z kolei na grzbiecie Wielkiego Javornika granica musiała przebiegać dawniej bezpośrednio przez szczyty, stoją tam stare poniszczone słupki z oznaczeniami S i D czyli pochodzą z czasów po wchłonięciu Czech (przez III Rzeszę):

Obrazek

Mapa Protektoratu:
Obrazek
Nie wiedzieć czemu, obecna granica przebiega kilkaset metrów poniżej głównego grzbietu po stronie czeskiej.
Ch. Bukowski

ODPOWIEDZ