Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

|

Zima w raju

NPM 2/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Mikołaj Gospodarek
Zimowe Dolomity to raj przede wszystkim dla narciarzy. Mało kto patrzy wtedy na te zaśnieżone góry pod kątem wędrówek. Szlaki są często zamknięte lub nieprzetarte, a żelazne drogi – via ferraty – ukryte pod białym puchem. Tym, co przyciąga w ten rejon, są niezwykłe widoki dostępne dla każdego.

Bogata infrastruktura narciarska sprawia, że zimą w całych Dolomitach działa kilkadziesiąt kolejek górskich. Dzięki temu, inaczej niż latem, zdobycie szczytów zajmuje dosłownie kilka minut jazdy w wygodnym wagoniku bądź krzesełku.
Jednym z moich ulubionych miejsc o tej porze roku jest szczyt Lagazuoi. Można tu przenocować w leżącym na wysokości 2752 metry n.p.m. schronisku, przy okazji podziwiając z tarasu widokowego jedne z najpiękniejszych panoram w Dolomitach. Gdzie nie spojrzeć, tam morze gór: Tofany, Cristallo, Sorapis, Formin, Monte Pelmo, Civetta, Pale di San Martino, Marmolada, Sella i Odle – wszystkie te przepiękne masywy zobaczymy z jednego punktu nad schroniskiem. Śpiąc u góry, możemy dodatkowo podziwiać ten raj w najpiękniejszych porach dnia –o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy cały masyw mieni się w kolorach różu, czerwieni i pomarańczy.
Każdej zimy zaliczam obowiązkowy przejazd dookoła masywu Sella, zahaczając o Passo Gardena, Passo Sella i Passo Pordoi. Podróżowanie samochodem po tutejszych wysoko położonych przełęczach to wspaniała przygoda. Ile to razy zasypiałem na Passo Sella (2240 m n.p.m.), na którą dotarłem czarnym asfaltem, by później rano czekać, aż pługi przebiją się przez metrowe zaspy… Te drogi potrafią być niebezpieczne – obfitują w strome, kręte zjazdy i podjazdy, ale na szczęście Włosi szybko reagują i jak tylko na którejś z nich robi się naprawdę źle, po prostu ją zamykają.
Zimą w Dolomitach jest pięknie jak w raju. Lekko przyprószone skalne ściany nie trzymają śniegu, tylko świecą na pomarańczowo wśród wszechobecnego białego puchu, a klarowne powietrze sprawia, że wszystko widać jak na dłoni. Wystarczy po prostu zapatrzyć się w te góry…
 


Zobacz podobne artykuły

Dolomity

Zobacz też