Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

Zabrakło 60 sekund

NPM 4/2009
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m
(Fot. Filip Springer)
– Boli, gdy przegrasz o godzinę? To wyobraź sobie, jak boli, gdy zabraknie ci zaledwie minuty – mówiła Magdalena Łączak z zespołu 360 stopni na mecie tegorocznego BERGSON WINTER CHALLENGE.

Po prawie 82 godzinach i 29 minutach wędrówki przez Beskid Żywiecki, Gorce i Pieniny jedyny polski zespół przegrał o zaledwie sześćdziesiąt sekund z czeskim OpavaNet/Tilak/K&K i ostatecznie zajął w rywalizacji drugie miejsce.
Tegoroczny rajd szczycący się mianem największej zimowej imprezy typu adventure race na świecie w końcu odbył się w iście zimowej aurze.
– Poprzednie lata rzeczywiście były dość wiosenne – mówi Paweł Fąferek, kierownik zawodów. – W tym roku jednak zawodnicy musieli się zmagać z głębokim śniegiem, mrozem i długimi odcinkami górskimi. Rywalizacja do samego końca była zażarta.
W trasie Masters rajdu (400 kilometrów, limit czasu 120 godzin) wystartowało 8 czteroosobowych zespołów z Czech, Ukrainy, Danii/Norwegii, Holandii i Polski. W trasie Speed (150 kilometrów – limit 40 godzin) na starcie stanęło 50 dwuosobowych drużyn. Do mety dotarła połowa z nich. Najlepszy był polski Speleo Salomon.
Filip Springer

----------------------

Górski weekend w Zawierciu
Piąta edycja festiwalu „Z JURY w GÓRY” przeszła do historii. W ostatni weekend lutego Zawiercie udowodniło, że na Śląsku można przygotować znakomitą górską imprezę. Były spotkania poświęcone historii i przyrodzie, a na wieczorze poświęconym tematyce huculskiej, zakończonym występem „Kapeli na dobry dzień”, zabrakło miejsc. W sobotę, która była głównym dniem imprezy, do sali widowiskowej Zawierciańskiego Ośrodka Kultury przyszło ponad 400 osób.
– Niesłabnące zainteresowanie i świetna atmosfera spotkania stanowi o ugruntowanej tradycji tej imprezy – podkreśla Roman Gołędowski, wydawca książek podróżniczych.
Główną gwiazdą piątej edycji imprezy był Jacek Pałkiewicz. Wśród atrakcji znalazły się też prelekcje o starej jurajskiej karcie pocztowej (Robert Kreczmański), wyprawie samochodowej na Syberię (Marian Pilorz), pokaz Grupy Beskidzkiej GOPR, a także wernisaż fotografii podróżniczej. Festiwal zakończył nocny pokaz filmów górskich z Lądka Zdroju. Imprezę zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Urząd Miejski w Zawierciu i Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu. RED


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też