Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Galeria | Wysokie Taury

W poszukiwaniu alpejskiego spokoju

NPM 5/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Mikołaj Gospodarek
Park Narodowy Wysokich Taurów to największy chroniony obszar przyrody w całych Alpach. Podziwiać można wysokie, niemal pionowe ściany szczytów i doliny rzeźbione przez lodowce. Zimą jest to narciarski raj, a kiedy tylko puszczają śniegi, na szlaki ruszają zapaleni turyści i wspinacze. 

Nie są to zazwyczaj łatwe szczyty i zdobycie ich wymaga często sporych umiejętności alpinistycznych. Do idealnych miejsc wypadowych dla początkujących turystów należy więc m.in. położony na wysokości 2315 m n.p.m. hotel górski Rudolfshütte.
Ruszając z miejscowości Uttendorf, pokonujemy samochodem 17 kilometrów szosy, która wspina się przepiękną doliną. To malownicza, ale niestety wąska trasa i trudno zatrzymać się, żeby podziwiać widoki. Na samym jej końcu znajduje się osada Enzingerboden, z której pieszo lub kolejką można dostać się do Rudolfshütte. Podejście zajmuje około trzech godzin, a przejazd kolejką trwa 20 minut.
Ja wybieram zawsze opcję numer dwa, bo szybko łapiąc wysokość, mam więcej czasu na wędrówkę. A z Rudolfshütte wędrować można w wielu kierunkach. Ciekawą opcją jest trasa przez Gaulmöslstag do Kapruner Törl, która do najłatwiejszych nie należy – natomiast poradzą sobie na niej dobrze przygotowani turyści (około siedmiu godzin w obie strony). Do najpopularniejszych i najłatwiejszych zaliczają się wycieczki w okolice lodowców, organizowane często z przewodnikami, ze względu na zagrożenie lawinowe i szczeliny.
Na pobliskie szczyty prowadzą w większości drogi wymagające umiejętności wspinaczkowych, ale wejście na Kaiser Törl (2515 m n.p.m.) nie stanowi problemu, a bardziej doświadczeni zdobędą też pobliski Medelzkopf (2760 m). Spacerując po okolicy, podziwiać można niezwykłą panoramę otaczających koniec doliny szczytów – od wschodu Hocheiser (3206 m n.p.m.), Totenkopf (3151 m) i górujący nad lodowcem Hoher Kasten (3189 m), a po zachodniej stronie, nad taflą jeziora, Tauernkogel (2683 m). Wszystko to w niezwykłej górskiej scenerii i alpejskiej ciszy! 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też