Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

Tamara Lunger przyjeżdża do Polski

NPM 3/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
(fot. archiwum Tamary Lunger)
W 2016 r. cały górski świat żył zimowym wejściem na Nanga Parbat. Zarówno Simone Moro, jak i Alex Txikon nie kryli podziwu dla Tamary Lunger, która ze względów zdrowotnych zawróciła kilkadziesiąt metrów pod szczytem. Rok po tych wydarzeniach Włoszka przyjeżdża do Szczyrku.

Już po raz siódmy na początku marca odbędzie się Festiwal Górski Wondół Challenge. Jak co roku organizatorzy zadbali o wiele ciekawych spotkań i atrakcji dla wszystkich, którzy w pierwszy weekend marca odwiedzą Szczyrk.
Tamara Lunger to pochodząca z Bolzano 30-letnia włoska himalaistka i skialpinistka. W Himalajach zaczęła się wspinać w 2009 r. Zdobyła m.in. Lhotse i K2, a także Chan Tengri oraz Pik Lenina. Ponad trzy lata temu została partnerką wspinaczkową Simone Moro, stąd wspólny wyjazd na zimową Nanga Parbat. 
Oprócz Lunger posłuchać będzie można także Janusza Majera – szefa projektu Polski Himalaizm Zimowy, wspinaczy Ryszarda Pawłowskiego i Bogusława Kowalskiego oraz Rafała Sonika, który po wysokich górach co prawda się nie wspina, ale sport ekstremalny to dla niego chleb powszedni: na quadzie wygrał m.in. prestiżowy Rajd Dakar. Nie zabraknie także ciekawych górskich filmów i warsztatów z ratownictwa lawinowego.
RED
 
Więcej szczegółów: www.wondol-challenge.pl/

-----
 
1% dla TOPR

Jak co roku zachęcamy Was, aby wesprzeć Fundację Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR, przekazując dla niej 1% podatku.

Akcje prowadzone przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w ciągu roku można liczyć w tysiącach. Mimo popularności szkoleń i coraz lepszego sprzętu liczba wypadków się nie zmniejsza. Aby pomoc mogła być jeszcze bardziej skuteczna, ponad 25 lat temu powstała fundacja wspierająca działania ratowników.
Dzięki zebranym przez organizację funduszom, z których zdecydowaną większość stanowią darowizny 1% podatku, udało się zakupić nowy specjalistyczny sprzęt, wesprzeć działanie śmigłowca „Sokół”, szkolić ratowników i prowadzić programy edukacyjne dla turystów.
Aby pomóc, wystarczy na formularzu PIT wpisać numer KRS: 0000030706 i obliczoną kwotę 1% podatku.
RED
Więcej informacji: www.fundacja.topr.pl

-----
 
Tutaj zaczynało Stare Dobre Małżeństwo
 
YAPA to jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, a jednocześnie największy Przegląd Piosenki Studenckiej i Turystycznej. Do Łodzi znów zjadą miłośnicy poezji z całej Polski, a nawet całego świata. Jak co roku YAPA to trzy dni wspaniałej muzyki, zabawy, spotkań, uśmiechów oraz wzruszeń.

Na Yapowej scenie swoje pierwsze kroki stawiali m.in.: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Jerzy Filar, Bez Jacka, Wały Jagiellońskie, Bez Idola, EKT Gdynia, Elżbieta Adamiak i Wojciech Wiśniewski, Wiesław Tupaczewski czy Olek Grotowski. Jeśli chcecie wiedzieć, kto wystąpi w tym roku, to śledźcie profil 42. YAPY na Facebooku!
Organizatorzy (członkowie SKT Płazik, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi) zadbają o niepowtarzalny klimat oraz całą paletę niespodzianek dla publiczności i sympatyków festiwalu. Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów również dostępna jest na stronie festiwalu, w zakładce noclegi.
Od 1 lutego trwają zgłoszenia wykonawców, którzy chcą zaprezentować się na łódzkiej scenie. Konkurs przeznaczony jest dla solistów i zespołów grających szeroko pojętą piosenkę turystyczną, studencką, a także poezję śpiewaną. Część konkursowa YAPY jest niepowtarzalną okazją dla młodych artystów do zaprezentowania się szerszej publiczności. Na przeglądzie ich występy przeplatane są koncertami gwiazd i uznanych już zespołów.
Do zobaczenia w Łodzi, w weekend od 10 do 12 marca!
Małgorzata Pawlikowska, YAPA

Więcej informacji: www.yapa.art.pl
 
-----
 
100 szczytów na 100-lecie niepodległości

Tego nikt jeszcze nie zrobił w jeden rok. Chodzi o wejście na nartach skitourowych w jedną zimę na 100 szczytów polskich gór na nartach na 100-lecie niepodległości Polski.

Pomysłodawcą projektu jest Wojtek Szatkowski, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, pracownik Muzeum Tatrzańskiego i przyjaciel łódzkiego oddziału PTT. Na czym polega idea projektu „Narciarstwo wolności”?
Pisze jego twórca: „Zawsze mi się marzył wielki projekt narciarski. I wreszcie jest sposobność, by go zrealizować. Chcę wejść na nartach skitourowych w zimie 2017/2018 na 100 szczytów, od Bieszczad po Karkonosze, i uczcić w ten sposób zbliżające się 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Kiedyś usłyszałem, że Andrzej Bargiel chce na 100-lecie niepodległości Polski zjechać na nartach z Mount Everestu. Ja z najwyższego szczytu świata nie zjadę, ale pomyślałem, że mogę to zrobić po swojemu. Przy okazji pisania przewodnika skitourowego po polskich górach wpadłem więc na pomysł, by zimą wejść na nartach na 100 szczytów i z nich zjechać.
Zrealizowanie tego projektu będzie wymagało znacznych środków finansowych, dlatego poszukuję sponsorów, którzy wsparliby ten ciekawy projekt. Planuję też pokazowe tury skialpinistyczne dla miłośników tej dyscypliny narciarstwa, które chcę zorganizować na popularnych i nietrudnych narciarskich górach, takich jak: Kotelnica Białczańska, Gubałówka, Kasprowy Wierch, na stokach w Jurgowie i Czarnej Górze, a także na Jaworzynie Krynickiej.
Oficjalne rozpoczęcie projektu może nastąpić spod Drzewa Wolności – lipy posadzonej uroczyście 11 listopada 1918 r, naprzeciw starego kościółka przy ul. Kościeliskiej, dla uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę. W 1988 r. umieszczono tu tablicę pamiątkową z okazji 70-lecia odzyskania niepodległości. 11 listopada odbędzie się w Zakopanem konferencja prasowa i oficjalny start projektu. Jeżeli będzie śnieg, pierwszym szczytem, od którego rozpocznie się projekt, będzie Magura Witowska.”
RED
Więcej informacji: www.npm.pl
 
-----
 
53 kilometry przez Karkonosze
 
11 marca 2017 – zapamiętajcie dobrze tę datę. Tego dnia odbędzie się już czwarta edycja Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego. W tegorocznej edycji na starcie pojawi się 350 śmiałków.

Nie są to przypadkowe osoby. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa oraz regulaminem biegu każda z nich ma ukończone co najmniej dwa biegi górskie na dystansie minimum maratonu.
Zimowy Ultramaraton Karkonoski (ZUK) na pewno nie jest biegiem łatwym. Zawodnicy na trasie muszą się zmierzyć z wieloma przeciwnościami – długim dystansem, sporymi podbiegami, głębokim śniegiem, ograniczoną widocznością, niskimi temperaturami, wiatrem, a niekiedy nawet ostrym zimowym słońcem. Dystans, z jakim przyjdzie się zmierzyć zawodnikom, to 53 km. Start ulokowany jest na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Meta zaś znajduje się na deptaku w Karpaczu. Część trasy biegnie malowniczym Głównym Szlakiem Sudeckim – Szrenica, Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoska, Śnieżka, przełęcz Okraj. Zawodnicy muszą zmieścić się w limicie czasowym 10,5 godz. Zapisy na bieg już się zakończyły. W tym roku chętnych było trzykrotnie więcej niż miejsc startowych. Szczęśliwców wybrano więc przez losowanie.
Drugi weekend marca to jednak nie tylko bieg. Organizatorki gorąco zapraszają na wszelkie prelekcje, filmy i spotkania towarzyszące, które odbędą się w Karpaczu, a przede wszystkim zachęcają do wspólnego kibicowania.
Kinga Łączkowska, Zimowy Ultramaraton Karkonoski

Więcej informacji: www.ultramaratonkarkonoski.pl
 
 
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też