Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Retro |

Szaber w schronisku na Skrzycznem

NPM 11/2015
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Rzeczycki
Widokówka z połowy XX wieku (fot. pinterest/solisko arena inspirations)
W latach 1933-1945 na polanie pod szczytem Skrzycznego funkcjonowało najwyżej położone w Beskidzie Śląskim schronisko turystyczne. Po drugiej wojnie światowej przedstawiało obraz nędzy i rozpaczy i kompletnie nie nadawało się do użytku.

Przyczynili się do tego polscy złodzieje, którzy potraktowali obiekt wybudowany i prowadzony przez górnośląskich Niemców jako porzucone mienie dogodne do złupienia. Poniekąd było to świadectwo głupoty części miejscowych górali, którzy zamiast wspólnymi siłami wyremontować budynek i czym prędzej rozpocząć przyjmowanie gości, postąpili niegodziwie, łaszcząc się na cudzą własność. Tak sprawę przedstawiał Biuletyn Informacyjny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w numerze z marca 1947 roku: „Dawne schronisko Wintersportklubu Bielsko na Skrzycznem uległo w ciągu ostatniego roku daleko posuniętemu zniszczeniu. Okoliczna ludność wyszabrowała drzwi, okna i podłogi, a obecnie zabiera się do sufitów. Wszelkie starania PTT o utworzenie tam jakiegoś dozoru spełzły na niczym. Obecnie podejmujemy na nowo starania w tym kierunku i czynimy wysiłki w celu uzyskania subwencji na odbudowę tego obiektu. Należy zaznaczyć, że teren Skrzycznego jest odminowany, jak również teren Baraniej Góry i można poruszać się tam swobodnie bez obaw. Najlepszym sprawdzianem są pasące się tam stada owiec, które jak dotychczas, nie wykryły żadnych min”.
Dodajmy, że niedługo po wojnie, w 1946 roku, bielsko-bialski oddział PTT przejął zniszczone schronisko, ale nie poradził sobie z doprowadzeniem go do stanu używalności. Lepszym gospodarzem okazał się Oddział Górnośląski PTT z Katowic, który jesienią 1947 roku zabrał się do dzieła. „Oddział Katowicki PTT przystąpił do odbudowy kompletnie zniszczonego w czasie wojny schroniska turystycznego na Skrzycznem w Beskidzie Śląskim. W najbliższym sezonie zimowym zostaną oddane do użytku turystów dwa pokoje dla noclegów zbiorowych, mogące pomieścić łącznie 20 osób” – donosił Biuletyn Oddziału Warszawskiego PTT w listopadzie 1947 roku.
Górnoślązacy otrzymali 27 września 1947 roku 100 tysięcy złotych subwencji z małopolskiej centrali z przeznaczeniem na remont. Dwa miesiące później rozliczyli się z niej, przedstawiając listę wydatków.

(...)

Więcej – czytaj w numerze „n.p.m.”


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też