Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia | Zapowiedzi

Święto podróżników

NPM 12/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Po całorocznych podróżach dalszych i bliższych warto w zimowy weekend zaszyć się w ciepłym miejscu i pomarzyć o następnych wyjazdach. Trudno znaleźć na to lepszy czas i miejsce niż Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra. 

2 i 3 grudnia w warszawskim kompleksie Nove Kino Wisła odbędzie się już 17. edycja Terry. W sobotę i niedzielę pokazy rozpoczną się o godz. 11 i potrwają do wieczora. Organizatorzy zaplanowali wiele ciekawych prezentacji z różnych stron świata. Siedząc wygodnie w fotelu, będzie można odkrywać południe Indii, przeżyć reporterski rok w Ameryce Łacińskiej czy podróżować po mało znanej Afryce Środkowej. Na miłośników mroźniejszych klimatów czeka rowerowa ekspedycja przez zimową Grenlandię.
Jak co roku nie zabraknie atrakcyjnych spotkań dla miłośników gór. Przez najpiękniejsze szczyty i doliny w Polsce przeprowadzi widzów Karol Nienartowicz – jeden z najbardziej znanych polskich fotografów górskich, którego na pewno kojarzycie z okładek „n.p.m.”. Z kolei do Pamiru zabiorą wszystkich Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik, którzy opowiedzą o swojej wyprawie rowerowej przez Afganistan i Tadżykistan. A to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy.     RED
Więcej informacji i bilety online: festiwalterra.pl
 
 
 
---------------
 
Ines Papert przyjeżdża do Krakowa
Czterokrotna mistrzyni świata i trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce lodowej, odnosząca sukcesy we wspinaczce wielkościanowej, jedna z najlepszych na świecie alpinistek – Ines Papert będzie jednym z gości Krakowskiego Festiwalu Górskiego.
Impreza odbędzie się już po raz 15. Jak co roku organizatorzy stawiają na spotkania ze światowymi gwiazdami wspinania sportowego i wielkościanowego. W trakcie trzech dni festiwalu (1-3 grudnia) o swoich wyczynach opowiedzą między innymi: Ermanno Slaveterra – włoski alpinista, słynący ze swojej działalności na ścianach w Dolomitach i Patagonii, Brytyjczyk Matt Helliker, który w ostatnich latach dokonał wielu ekstremalnych przejść na Alasce, czy Michi Wohlleben, mający na koncie szybkie przejścia alpejskie i wymagające wspinaczki lodowe.
Nie zabraknie także wybitnych himalaistów Petera Habelera i Marka Holečka, który w tym roku pokonał nową drogę na Gaszerbrumie I.          RED
Więcej informacji i bilety online: www.kfg.pl
 
 
 
---------
 
 
Pamiętają o Tomku Kowalskim
 
Przed nami piąta edycja Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego. Wszyscy znów pobiegną dla himalaisty, który w marcu 2013 roku na zawsze pozostał na zboczu Broad Peaku.
ZUK to wyzwanie nie tylko dla zawodników, ale również samych organizatorów, którzy muszą zmagać się z różnymi przeciwnościami utrudniającymi logistykę oraz zadbać o bezpieczeństwo zawodników i wolontariuszy. Bo zima w Karkonoszach bywa trudna i kapryśna, co pokazały ostatnie edycje. Biegaczy, którzy znają te góry tylko z letnich wycieczek, nieraz już zaskakiwały warunki panujące w lutym czy marcu. Do tej pory zawodnicy zmagali się już z głębokim śniegiem, gęstą mgłą i silnym wiatrem, ale mieli również okazję podziwiać przepiękne widoki w pełnym słońcu.
To, co dodaje temu biegowi dodatkowego klimatu, to fakt, że całe Karkonosze można przebiec w ciągu jednych zawodów, jednego dnia, od zmierzchu do świtu, co w normalnym turystycznym tempie byłoby zimą niemożliwe. Trasa licząca 53 km i trudne warunki wymagają jednak od zawodników nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale również często sprawdzają siłę charakteru. Niejednego zaskoczy zatem fakt, że najlepsi przybiegają na metę w czasie nieco powyżej pięciu godzin.
Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbywający się w Karpaczu to dla wielu kultowe już wydarzenie. W piątek organizowane są prelekcje i pokaz filmu o Tomku Kowalskim. Można spotkać znajomych, jest czas, by rorozmawiać. Piątą edycję zaplanowano na 10 marca 2018. Zapisy ruszają 20 listopada i potrwają dwa dni. Listę startową wyłoni losowanie spośród wszystkich zgłoszonych.                    RED
Więcej informacji:
www.ultramaratonkarkonoski.pl
 
 
-----------------
 
100 szczytów na nartach w jeden rok
 
„Narciarstwo Wolności” to nazwa projektu skitourowego Wojciecha Szatkowskiego, związanego ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Chodzi o zdobycie 100 szczytów na nartach na 100-lecie niepodległości Polski, od Bieszczad po Karkonosze. Tego wyzwania podjął się narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański i pracownik Muzeum Tatrzańskiego, Wojciech Szatkowski. Znacie go z łamów „n.p.m.”, pisze m.in. teksty o tematyce tatrzańskiej. Projekt rozpocznie się, gdy tylko tegoroczne zimowe warunki na to pozwolą. Zakończenie planowane jest na maj 2018 r. Wśród osób wspierających Szatkowskiego będzie m.in. himalaista Andrzej Bargiel.         RED
Więcej informacji: facebook.com/narciarstwowolnosci


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też