Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

Sprzątanie Tatr na początek wakacji

NPM 2/2012
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m
Śmieci na szlaku obok Jaskini Mroźnej (fot. Albin Marciniak)
Największe sprzątanie Tatr w historii zaplanowano na ostatnią sobotę czerwca 2012 r. Niecodzienne przedsięwzięcie „Czyste Tatry” będzie połączone z akcją edukacyjną.

Termin akcji jest nieprzypadkowy. Koniec czerwca to najdłuższe dni w roku, a kilka dni później w Tatry ruszą tysiące turystów. Co prawda w tym samym czasie w Polsce i na Ukrainie odbywa się Euro 2012, ale organizatorzy akcji z krakowskiego Klubu Śródziemie się tym nie zrażają i liczą na zainteresowanie ze strony wszystkich, którzy w te dni będą mieli dość piłki nożnej. Cel jest prosty: góry mają być wysprzątane przed rozpoczęciem sezonu. 30 czerwca, o godz. 15 wolontariusze staną na wszystkich szczytach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego, po czym zniosą wszystkie śmieci na dół. O bezpieczny przebieg akcji zadba TOPR, a pomoc dydaktyczną zadeklarował TPN. W sprzątaniu weźmie udział m.in. himalaista Leszek Cichy, a wsparcia akcji udzielili także Piotr Pustelnik i Ryszard Pawłowski.
Organizatorzy ogłosili już konkurs na projekt logo oraz grafiki symbolizującej akcję „Czyste Tatry”. Zwycięski projekt zostanie umieszczony na koszulkach uczestników i znajdzie się na materiałach reklamowych i promocyjnych.
Prace konkursowe należy nadsyłać na adres: czystetatry@gmail.com z tytułem maila „Konkurs – Czyste Tatry”. Każdy uczestnik może nadesłać dowolną liczbę prac konkursowych. Ostateczny termin mija 20 stycznia. Głosowanie internautów i wybór zwycięzcy potrwa do 31 stycznia 2012 r. Dla autorów najlepszych projektów przygotowano nagrody w postaci sprzętu i odzieży turystycznej.

RED

-----------

Hajzer ruszył na Gasherbrum I

Kolejny cel projektu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” to Gasherbrum I. Kierownikiem wyprawy w Karakorum jest Artur Hajzer.
Na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) oprócz Hazjera ruszyli Agnieszka i Adam Bieleccy (rodzeństwo) oraz Janusz Gołąb. Ten skromny liczebnie skład wyprawy został uzasadniony przyjętą taktyką, która polegać będzie na maksymalnej szybkości działania. Wyprawa planuje zdobywanie góry drogą normalną, przez Kuluar Japoński i północną ścianę kopuły szczytowej.
Nazwa pięciu szczytów wchodzących w jej skład pochodzi od słów rgasha brum, co w języku balti oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”. Gasherbrum I, Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gasherbrumów. Jest po K2 drugim co do wysokości szczytem Karakorum. Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 r. Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli w 1983 r. Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt należy do grupy czterech spośród czternastu ośmiotysięczników wciąż niezdobytych zimą.

RED
-----------

Katolik jedzie do Wietnamu

Podróżnicza tradycja w chorzowskim „Katoliku” trwa zaledwie cztery lata. W tym czasie uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego zwiedzili m.in. Amerykę Południową, Pireneje i wyspy Bałtyku. Tym razem wybrali się na drugi kraniec kontynentu euroazjatyckiego – siedmioosobowa grupa wyleciała do Azji 6 stycznia. Ich cele to Chiny i Wietnam. Chorzowianie planują zdobyć najwyższy szczyt Wietnamu – Phan Xi Păng (3143 m n.p.m.), a także odbyć trekking w okolicy miejscowości Dalat w Górach Annamskich.

RED
Więcej informacji: www.worldexplorers.pl


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też