Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poczta N.P.M. | redakcja@npm.pl

Roztoka wygrała zasłużenie

NPM 10/2015
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Byłem w schronisku Roztoka bardzo dawno temu. To była połowa lat 90., kiedy z grupą przyjaciół spędziłem tam sylwestra. Było miło i sympatycznie, ale nie zapamiętałem z tego wyjazdu nic takiego, co sprawiłoby, że chętnie bym tam wrócił. Kiedy Roztoka wygrała kolejną edycję Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”, wybrałem się tam w sierpniu, żeby zobaczyć, jak to w rzeczywistości wygląda.

I zaniemówiłem z wrażenia… Zamiast ciemnych ścian witają mnie przyjazne kolory. Zamiast walających się śmieci, opróżniane regularnie pojemniki na posortowane odpady. Zamiast odgrzewanych w mikrofali potraw, świeże i pyszne jedzenie z zupą grzybową na czele. I do tego rzecz bezcenna: niesamowita, uśmiechnięta i przyjazna obsługa. Nie ma nic piękniejszego dla turysty niż świadomość, że załodze schroniska na kliencie naprawdę zależy. Gratuluję Roztoce zwycięstwa. Jest ono jak najbardziej zasłużone.
Piotr Borewicz
Kraków

----

Dolina, co z nóg nie ścina

Czy rzeczywiście Tomasz Rzeczycki, autor artykułu o Dolinie Kościeliskiej, uważa, że powinno się rozświetlić ledami mroczne korytarze Jaskini Mylnej albo postawić w miejscach rozgałęzień tablice ostrzegające? Ja uważam wprost przeciwnie: właśnie pozostawienie możliwości przejścia jaskini z latarkami, tak jak pierwsi odkrywcy, z zaglądaniem do ślepych korytarzy, przysparza turystom niezapomnianych wrażeń, jakże odmiennych od tych, jakie czekają na nas w pięknie oświetlonych jaskiniach z wybetonowanymi chodnikami i schodami. Szczególnie dla dzieci czy młodzieży jest to duża frajda. Oznakowanie szlaku i bocznych odgałęzień Jaskini Mylnej jest wystarczające, a dość liczne jej odwiedziny w sezonie gwarantują, że nawet w przypadku awarii oświetlenia szanse na tragedię, które kiedyś bywały, są nikłe. Zostawmy więc Jaskinię Mylną taką, jaka jest. Jestem pewien, że wielu myśli podobnie.
Jerzy Pepol
Olsztyn


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też