Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Temat numeru | Górskie podsumowanie roku 2013

Rok tragedii i solowych wyczynów

NPM 1/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Cylka, Andrzej Bazylczuk
Widok na Broad Peak. Pierwsi zimowi zdobywcy szczytu, od lewej: śp. Maciej Berbeka, śp. Tomasz Kowalski, Adam Bielecki i Artur Małek. Ostatni na zdjęciu – śp. Artur Hajzer – twórca programu Polski Himalaizm Zimowy (fot. 5x arch. PHZ; arch. A. Hajzera; arch. D. Kmiecika)
Nie ulega wątpliwości, że za sprawą zimowego Broad Peaku w 2013 roku górami, i to od razu najwyższymi, żyła cała Polska. Nawet ludzie, którzy obcowanie ze szczytami ograniczają do wjazdu kolejką na Gubałówkę i spojrzenia na Giewont, mogli się dowiedzieć, co znaczy zimowa wspinaczka i jaka jest historia polskiego oraz światowego himalaizmu. Ale miniony rok to nie tylko Broad Peak.

Medialny szum wokół Broad Peaku skłonił nas do przygotowania subiektywnego rankingu górskich wydarzeń 2013 roku. Podzieliliśmy je na trzy kategorie: Polska, Świat oraz Osobliwości – czyli górskie akcenty z przymrużeniem oka. Nie przyznawaliśmy żadnych punktów – to subiektywny ranking przygotowany przez redakcję „n.p.m.”.

Ale żeby spojrzeć bardziej całościowo, o komentarze poprosiliśmy też dziennikarzy z innych redakcji, którzy zajmują się na co dzień tematyką górską: Dariusza Kmiecika z „Faktów” TVN, Wojciecha Fuska z „Gazety Wyborczej”, Piotra Drożdża z „Gór”, Dominika Szczepańskiego z Gazeta.pl i Bartka Dobrocha z „Tygodnika Powszechnego”.

(...)

Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też