Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poczta N.P.M. |

Rekordy w polskich górach

NPM 3/2009
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Z zainteresowaniem przeczytałam „Temat numeru” z lutowego „n.p.m.” o górskich rekordach. Autor przytoczył wiele ciekawostek o niezwykłych wyczynach w pasmach gór polskich, jak i zagranicznych.

Podobała mi się też wypowiedź socjologa, że w górach po prostu potrzebujemy rywalizacji. Zabrakło mi jednak ostrzeżenia. Często takie niecodzienne bicie rekordów przekracza granice zdrowego rozsądku i wiąże się z narażeniem życia. Ludzie często się wtedy nie kontrolują. I nie myślę nawet o wielkiej wspinaczce na ośmiotysięczniki. Weźmy taką Zimową Koronę Gór Polski. Przecież żeby dostać się w poszczególne rejony naszego kraju, trzeba pokonać kilkaset kilometrów. To nie tylko wspinaczka, ale i szybkie podróże samochodem. Czy bijąc rekordy czasowe, nie zapominamy o podstawowych wymogach bezpieczeństwa? Dlatego z rezerwą podchodzę do bicia tego typu wyczynów. Zostawmy rywalizację sportowcom.
Anita Krauze
Gliwice

Niemieckie ślady w Rudawach Janowickich
Cieszę się, że „n.p.m.” to nie tylko relacje z górskich wędrówek, ale i odkrywanie niezwykłych historii, które wiążą się ze szczytami, pasmami czy zapomnianymi wioskami. Z zapartym tchem przeczytałem tekst o niemieckich śladach w Rudawach Janowickich. Po takim reportażu nie pozostaje mi nic innego, jak wsiąść do pociągu i pojechać do Janowic Wielkich i dalej do Miedzianki. Człowiek chce zobaczyć na własne oczy, jak tam naprawdę jest.
Marek Kupś
Wrocław

Pogrzeb Karty Taternika
W lutowym numerze ukazał się tekst „Chłopcy bez zapałek”. (…) W informacjach praktycznych pojawiła się informacja o Karcie Taternika potrzebnej do wspinaczki w Tatrach. Tymczasem „Pogrzeb Karty Taternika” odbył się w 2005 roku, kiedy prezydent podpisał Ustawę o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej. W związku z powyższym zakończyły swój byt prawny przepisy o Karcie Wspinacza i Karcie Taternika, wydane na mocy Ustawy o kulturze fizycznej w jej poprzedniej wersji. Nowa ustawa weszła w życie po 14 dniach od dnia podpisania, czyli 21 maja 2005 roku. Jednym słowem, żeby chodzić poza szlakami, wystarczy być członkiem jakiegoś klubu wysokogórskiego zrzeszonego w PZA.
Maciej Orczykowski
Warszawa


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też