Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Cudze chwalicie… | Góry Stołowe

Polowanie na grzyby

NPM 7/2017
Numer wyprzedany
Autor:
Tomasz Rzeczycki
(fot. Tomasz Rzeczycki)
Kamienne drogowskazy sprzed stuleci, plątanina znakowanych ścieżek i najkrótszy na świecie niebieski szlak turystyczny. Oto, co sprowadziło mnie w południowo-wschodni kraniec Gór Stołowych. Chciałoby się tam wędrować godzinami, ale rzeczywistość ze snu budzi…

Wysiadamy z autobusu PKS Kłodzko w centrum Radkowa. To bardzo niewielkie miasto u podnóża moich ulubionych Gór Stołowych. Strome ściany skalne, wykute w nich schodki i punkty widokowe nad przepaścią są tym, co chyba najbardziej lubię w okolicy. Dodatkowo fascynuje mnie tu motyw przemijania. Znaczna część infrastruktury schodkowo-szlakowej to pozostałość z dawno minionych czasów, gdy cały Śląsk przejściowo był pod panowaniem niemieckim. Ówczesne towarzystwa górskie pozostawiły po sobie czytelne do dzisiaj drogowskazy w języku jakże obcym współczesnemu polskiemu turyście. Mimo upływu wielu dziesięcioleci są one wyraźne do dziś i nadal mogą wskazywać drogę wędrowcowi. Pod warunkiem, że wie on na przykład, iż dawny Albendorf to polski Okrzeszyn.
– „Cóż jest piękniejszego niż wysokie skały!” – parafrazuję w myśli pierwszy wers wiersza „Wysokie drzewa” Leopolda Staffa. On, zamiast o skałach, pisał o drzewach.
Droga Stu Zakrętów
Jeszcze nie opuściliśmy Radkowa, a mnie wyobraźnia ponosi na całego. A może to nie wyobraźnia, lecz apetyt na to, co zobaczymy na szlaku? Ruszam w trasę z Anią, dla której są to mniej znane tereny, więc z przyjemnością przyjmuję społeczną funkcję przewodnika.
Zaczynamy po godzinie 10. Idziemy niebieskim szlakiem wiodącym w stronę Radkowskich Skał. W miasteczku przecinamy Drogę Stu Zakrętów, która jest najbardziej znaną szosą w okolicy. Aż trudno w to uwierzyć, ale jej budowę rozpoczęto po wojnie prusko-austriackiej w 1867 roku. Za to w ostatnich latach na wielu fragmentach została w sposób znaczący odnowiona i robi całkiem miłe wrażenie. Co ważne, na długości około 23 kilometrów droga pokonuje deniwelację ponad 400 metrów, co przy tych niepozornych górkach jest naprawdę znaczącym wynikiem. Nazwa na pewno budzi wśród kierowców spory respekt. Może dlatego wbrew pozorom nie dochodzi tu często do wypadków. Pierwsze znaczniejsze zdarzenie po drugiej wojnie światowej odnotowano 11 czerwca 1948 roku, gdy samochód z kuracjuszami niedaleko Karłowa zjechał z szosy, zleciał w przepaść i zawisł na drzewach. Zginęła wtedy jedna osoba, a pięć zostało rannych. Groźnie wyglądała też kraksa z 21 października 1973 roku, kiedy to czechosłowacki autokar spadł w pięciometrową przepaść koło Radkowa, również zatrzymując się na drzewach. Katastrofę przeżył kierowca Josef Tok; na szczęście nikogo poza nim w środku nie było.
Na razie jest niemal płasko, przed oczami za to rysują się, jak ściana, pierwsze zbocza Gór Stołowych, objętych od ćwierć wieku ochroną w formie parku narodowego. Ale na jego zielonej mapie dostrzec można dwie sporej wielkości dziury. Jedną z nich jest wioska Karłów u podnóża samego Szczelińca Wielkiego, a drugą kamieniołom nad Radkowem, działający tu od końca XIX wieku. Pochodzący stąd piaskowiec został wykorzystany do celów budowlanych i renowacyjnych w wielu miejscach, takich jak na przykład ratusz w Poznaniu, katedra w Berlinie czy zamki w Warszawie i Krakowie. Niestety, dziś krajobraz psują nieco ciężarówki wywożące stąd materiał. Gdyby kilkanaście lat temu nie zlikwidowano linii kolejowej ze Ścinawki Średniej do Radkowa, wszystko wyglądałoby pewnie inaczej.
Obracam się za siebie, by pożegnać oddalający się powoli Radków. Wieże kościołów, czteropiętrowy blok z czasów PRL i znacznie starsze kamienice wystają spomiędzy zieleni miejskich drzew. W tle horyzont zamyka ciąg wzgórz należących do wschodniego krańca Gór Kamiennych, które urywają się gdzieś w rejonie Tłumaczowa. I jeszcze mozaika pól uprawnych na pierwszym planie. Wkrótce widoki zmienią się radykalnie i będziemy widzieć tylko skały i świerki.
 
 
(...)
 
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Polska

Zobacz też