Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Galeria | Alpy Graickie

Pod dachem Europy

NPM 3/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Mikołaj Gospodarek
3842 metry n.p.m. – tyle dokładnie liczy sobie szczyt Aiguille du Midi, z którego roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram górskich w Europie. Wjazd kolejką trwa niespełna 20 minut, a w tym czasie pokonuje się prawie 2800 metrów różnicy poziomów.  

Marzenia o wyciągu na szczyt Aiguille du Midi (Południowej Iglicy) zaprzątały głowy inżynierów od początku XX wieku. Ale dopiero w 1955 roku otwarto działającą do dzisiaj kolej linową. Po licznych modernizacjach pozwala licznym turystom stanąć blisko magicznej granicy 4000 metrów n.p.m. Choć trzeba zaznaczyć, że jej prędkość sprawia, iż na szczycie wiele osób boryka się z zawrotami głowy i błyskawicznym spadkiem kondycji. Kiedy pierwszy raz wjechałem na szczyt zimą, pokonanie kilkunastu schodów na taras widokowy zajęło mi sporo czasu, a u celu czułem się jak po kilkugodzinnym wejściu na Giewont.
Wybudowana i przyklejona do skał górna stacja kolejki oferuje niezwykłe widoki. Koniecznie trzeba też wjechać windą kolejne 40 metrów na taras widokowy, skąd rozpościera się niesamowity widok na najwyższy Mont Blanc (4810 m n.p.m.). Chyba właśnie tutaj, obserwując „iglice” dookoła, można sobie uświadomić, jak niedostępne i jednocześnie piękne potrafią być góry. Spoglądając z tarasów widokowych na Aiguille du Midi, widzi się morze wierzchołków. Wprawne oko odnajdzie na horyzoncie Matterhorn i sporą część alpejskich ikon. Z tej wysokości doskonale też widać, jak zmienia się natura wraz z wysokością – od rozległych łąk po skalne iglice, z których słynie ten region. Dlatego położone poniżej Chamonix również warto odwiedzić choćby dla samych krajobrazów. Na małej przestrzeni można zobaczyć piękno ogromnych Alp.
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też