Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Reportaż | Bawaria

Pocztówka z bajki

NPM 2/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Mikołaj Gospodarek
(fot. Mikołaj Gospodarek)
Zielona łąka, kościółek z wieżą i w tle potężne góry. Kiedy szukamy w głowie obrazu Alp, bardzo często pojawiają się nam przed oczami bawarskie pocztówki. Niemiecki porządek połączony z przepiękną naturą tworzą duet idealny. Kiedy w 2008 roku przyjechałem tu po raz pierwszy, pomyślałem, że byłoby to idealne miejsce do życia. Dla fotografa to po prostu raj na ziemi. Sześć lat później zamieszkałem w domu z widokiem na Alpy.

Wallgau to niewielka i mało znana miejscowość. Było to pierwsze miejsce, w którym zatrzymałem się 10 lat temu i zamarzyłem o przeprowadzce. Tak zrodziła się moja fascynacja tym urokliwym zakątkiem Bawarii. Poza przepięknym widokiem na rozległe łąki, małe wioski i potężny masyw Karwendel w tle, warto tu zajrzeć z kilku innych powodów.

Dwutysięczniki za progiem domu
Samo Wallgau to jedna z najpiękniejszych bawarskich wiosek, jakie widziałem. Stare domy zdobią piękne malowidła przedstawiające świętych czy sceny z życia wsi. Niektóre budynki mają ponad 400 lat. Niedaleko znajduje się piękne jezioro Barmsee, które w najgłębszym miejscu ma nawet 30 metrów. Góry okalające błękitną wodę to widok, dla którego warto się tu wybrać. W jego wodach przepięknie odbija się bowiem majestatyczny Karwendel. Ciekawe jest dla mnie to, że pasmo leżące na pograniczu Austrii i Niemiec jest tak mało popularne wśród turystów. A przecież znajduje się tu aż 125 szczytów, które przekraczają 2000 metrów n.p.m.! Ich strzelistość, a także surowość ścian dwutysięczników, przypomina trochę włoskie Dolomity.
W pobliżu Wallgau obowiązkowo trzeba też zobaczyć jedną z najpiękniejszych alpejskich łąk, jaką w życiu widziałem. A uwierzcie, widziałem ich naprawdę wiele. Buckelwiesen to rozległy płaskowyż, przez który prowadzi szlak widokowy. Z jednej strony podziwiać można skalną ścianę nad miasteczkiem Mittenwald, a po drugiej w tle majaczą dumnie Zugspitze (2962 m n.p.m.) i Alpspitze (2628 m). Idąc na południe, za plecami zostawiamy Herzogstand (1731 m n.p.m.). To również wyjątkowo ciekawe miejsce. Na górę można się dostać kolejką znad jeziora Walchensee. Poniżej szczytu znajduje się kameralne schronisko. Warto wejść na sam wierzchołek, z którego roztacza się przepiękna panorama na całą okolicę. Z Herzogstand widać dokładnie początek Alp. W dole szeroko rozlewa się woda Kochelsee, a za nim ciągną się już tylko łagodne wzgórza, pola i łąki.
Jak to w Alpach, w okolicy sporo jest kolejek. Do moich szczególnie ulubionych należy Karwendelbahn, zbudowana w 1966 roku, ruszająca z Mittenwaldu. Dolna stacja położona jest dość nisko, bo na wysokości 938 metrów n.p.m., ale po 10 minutach jazdy znajdujemy się już na 2254 metrach n.p.m. To 1316 metrów różnicy poziomów, 2486 metrów liny i dwie podpory. Na górze wykuto w skale 430-metrowy tunel prowadzący na drugą stronę. Już sam ten pomysł zachwyca i wart jest zobaczenia, a gdy człowiek wyjdzie z tunelu, można zaniemówić z zachwytu. Widok na morze gór jest imponujący. Co tu powszechne, z górnej stacji kolejki można się udać na jeden z wielu szlaków o bardzo różnym stopniu trudności – od klasycznej wspinaczki po lekki trekking dookoła kotła, nad którym znajduje się stacja.
A po powrocie do Mittenwaldu koniecznie trzeba zwiedzić to miasteczko, które jest zupełnie inne niż malutkie Wallgau. Bardzo ładnie prezentuje się tutaj główna ulica – Obermarkt. Mieszczą się przy niej stylowe bawarskie restauracje i małe sklepiki lokalnych producentów i rzemieślników.

W stronę legendarnych skoczni
Z Mittenwaldu odcinkiem jednej z panoramicznych tras alpejskich można pojechać do Garmisch-Partenkirchen. Moim ulubionym miejscem w tej okolicy jest wąwóz Partnachklamm. Aby się do niego dostać, trzeba dojechać do słynnej skoczni narciarskiej. To chyba jeden z najbardziej znanych obiektów tego typu na świecie. W końcu to tutaj co roku, 1 stycznia odbywa się jeden z czterech konkursów legendarnego Turnieju Czterech Skoczni.

(...)
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też