Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

Opole żyje nie tylko piosenką

NPM 12/2016
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Michał Mościcki, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
(Fot. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki)
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu znowu zamieniło się w miejsce spotkań ludzi gór. Hasłem przewodnim, które towarzyszy kolejnym edycjom festiwalu, jest „różnorodność”. Tak było i tym razem!

W październiku do Opola przyjechali znani wspinacze, himalaiści, biegacze i po prostu ludzie gór. Poznaliśmy ich drogę na szczyty świata oraz życiowe historie. W tym roku swoją obecnością imprezę uświetnili m.in. Alex Txikon – zimowy zdobywca Nanga Parbat, Krzysztof Wielicki – zdobywca Korony Gór Himalajów i Karakorum oraz wspinacz Marcin Tomaszewski. Każdy z nich opowiedział o swojej filozofii wspinania, zdobywaniu najwyższych gór świata i pokonywaniu najtrudniejszych dróg. Jerzy Natkański, szef Fundacji Alpinizmu Polskiego, przybliżył nam z kolei polskie próby zdobycia K2.
Poznaliśmy wybitnych wspinaczy młodego pokolenia i ich fenomenalne osiągnięcia: Aleksandra Dzik pokazała nam nieznany Afganistan, Paweł Pater – trawers Nowej Zelandii, Karolina Ośka i Łukasz Dębowski podzielili się swoim sukcesem, czyli pierwszym polskim przejściem Filara Kantabryjskiego. Miłka Raulin zaraziła widzów walką o marzenia w ramach swego projektu związanego ze zdobyciem Korony Ziemi. Wyzwań związanych z górami jest mnóstwo, o czym zapewniła widzów Agnieszka Korpal, a amatorzy biegów górskich spotkali prawdziwe gwiazdy skyrunningu – Marcina Świerca i Natalię Tomasiak. O swoim życiu z himalaistami opowiedziały Danuta Piotrowska i Ewa Berbeka wraz z Beatą Sabałą-Zielińską. Festiwal to też silna reprezentacja lokalnego środowiska wspinaczkowego z KW Opole: Renaty Ruman-Dzido czy Jarosława Cieślińskiego i Jacka Krzemińskiego. Dopełnieniem imprezy były naukowe panele wykładowców Politechniki Opolskiej, warsztaty Macieja Stańczaka o pierwszej pomocy w górach, stoiska ze sprzętem górskim czy literaturą górską, projekcje filmowe i ścianka wspinaczkowa otwarta dla wszystkich.
Moc górskich atrakcji ponownie zawita do Opola w przyszłym roku! 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też