Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

„n.p.m.” i czytelnicy wspierają WOŚP

NPM 2/2014
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Jedno miejsce na organizowanym przez nas Biwaku Zimowym „n.p.m.” postanowiliśmy w tym roku zlicytować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwającą dwa tygodnie licytację za kwotę 580 złotych wygrał Mariusz Mart z Józefowa.

W lutym tego roku na Hali Krupowej w Beskidzie Żywieckim spotykamy się już na dziewiątej edycji naszej edukacyjnej imprezy. Tym razem jedno z 56 miejsc na biwaku postanowiliśmy zlicytować na cel charytatywny. Wybór padł na WOŚP, która w tym roku zbiera na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Licytacja ruszyła w przedświąteczną środę, 18 grudnia, z ceną wywoławczą 10 złotych. Trwała dwa tygodnie, bo na tyle pozwala regulamin aukcji WOŚP. Rywalizacja ośmiu osób rozstrzygnęła się ostatecznie w Nowy Rok. Najwięcej zdecydował się dać 29-letni Mariusz Mart z Józefowa. Kwota 580 zł jest prawie cztery razy wyższa niż regulaminowa opłata za udział w biwaku (149 zł).
– Pochodzę z Mazowsza, więc nie od razu góry pokochałem. Tak naprawdę trafiłem w nie dopiero dwa lata temu, ale już mogę się pochwalić zdobyciem Korony Gór Polski, oczywiście w wersji letniej – mówi zwycięzca licytacji. – Wielkiego doświadczenia zimowego w górach jeszcze nie mam, dlatego biwak traktuję jako pierwszy krok w tym kierunku.
9. Biwak Zimowy „n.p.m.” odbędzie się od 21 do 23 lutego. Gościem specjalnym będzie Adam Bielecki, zimowy zdobywca Gaszerbruma I i Broad Peaku.     
RED

----------

Szczecin też ma swoje góry

Himalaiści Krzysztof Wielicki i Dariusz Załuski będą gośćmi specjalnymi trzeciej edycji szczecińskiego festiwalu „O! Góry”. W tym roku impreza odbędzie się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego.
To jedyny typowo górski festiwal na Pomorzu Zachodnim. Organizatorzy ściśle współpracują z renomowanym Przeglądem Filmów Górskich w Lądku-Zdroju, dzięki czemu prezentowane będą polskie i zagraniczne filmy z najwyższej półki. Oprócz seansów filmowych zaplanowano także spotkania z wybitnymi ludźmi gór.
– W tym roku gościć będziemy m.in. zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum Krzysztofa Wielickiego oraz zdobywcę K2 Dariusza Załuskiego. Będzie z nami także Zbigniew Piotrowicz, twórca lądeckiego festiwalu. Liczymy, że we wszystkich wydarzeniach weźmie udział około tysiąca osób
– mówi Roman Weczer, szef imprezy.
Festiwal organizuje Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki” we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, SZCZECIN-EXPO Towarzystwem Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego oraz Zamkiem Książąt Pomorskich. Impreza odbędzie się od 14 do 16 lutego w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. W piątek pokazy zaplanowano od godz. 16.30, a w sobotę i niedzielę już od godz. 11. W programie są m.in. 33 filmy w dwóch niezależnych salach projekcyjnych, wieczorne koncerty grupy Pograni, Tadka Wasilewskiego i Joanny Prykowskiej (Firebirds). Będzie działał „Struś Pędziwiatr”, czyli przedszkole przeglądowe dla dzieci z elementami nauki bezpiecznego wędrowania w górach, oraz kawiarenka Columbus Caffe.
– Przegląd dowodzi, że w naszym województwie mieszkają ludzie aktywni, odkrywający nowe rejony, poświęcający się prawdziwym pasjom – zaprasza na imprezę Roman Weczer.    
RED

-------------

Prezent dla zakochanych? Rakiety śnieżne!
Szukasz oryginalnego pomysłu dla ukochanej bądź ukochanego na walentynki? A może by tak wybrać się na bieg na rakietach śnieżnych? Schronisko Jagodna w Górach Bystrzyckich zaprasza 16 lutego na niezwykłą imprezę.
Rakietna, czyli Otwarte Mistrzostwa Polski w Biegu na Rakietach Śnieżnych, rozgrywać się będą w Spalonej, niewielkiej miejscowości położonej w Górach Bystrzyckich, słynącej ze znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa biegowego. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja imprezy zgromadziła na starcie 72 zawodników z całej Polski, stając się tym samym największą rakietową imprezą w naszym kraju. Zawodnicy ścigali się w trzech kategoriach otwartych: kobiety na dystansie 5 km, mężczyźni na 7,5 km, a juniorzy na odcinku 500 metrów.
– Chodzi nam o popularyzację tej formy ruchu wśród jak najszerszego grona ludzi aktywnych. Z tego też powodu zrezygnowaliśmy np. z opłaty startowej, co w założeniu ma być formą zachęty i umożliwiać start każdej chętnej osobie. Co więcej, zapewniamy również możliwość wypożyczenia rakiet śnieżnych w biurze zawodów, dzięki czemu szansa startu otwiera się nawet przed nowicjuszami oraz osobami bez własnego sprzętu – zapraszają organizatorzy.
Pomysłodawcy chcą, żeby impreza na stałe wpisała się do zimowego kalendarza imprez na śniegu w Polsce. Docelowo chcą dołączyć do grona międzynarodowych imprez biegów na rakietach śnieżnych zrzeszonych w organizacji ISSF (www.snowshoerunning.org). Druga edycja Rakietnej odbędzie się w niedzielę 16 lutego.
RED
Więcej informacji: www.rakietna.pl.

-------------

Szpik na szczyt

W połowie stycznia grupa dawców i biorców szpiku kostnego wyruszyła na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). To górskie przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Szpik na szczyt”.
W wyprawie zorganizowanej przez Fundację „Przeciwko Leukemii”, która pomaga ludziom chorym na nowotwory krwi, zwane białaczkami, bierze udział ponad 20 osób. Pomysłodawczynią pierwszej tego typu wyprawy na Kilimandżaro jest Anna Czerwińska – himalaistka i zdobywczyni Korony Ziemi, która w 2007 roku również oddała swój szpik, a miesiąc później była już na wyprawie pod K2.
– Wybraliśmy górę stosunkowo łatwą. Chcemy pokazać, że życie po przeszczepie jest w pełni wartościowe – podkreśla Czerwińska.
Projekt „Szpik na szczyt” ma również na celu uwrażliwienie na problem transplantologii w Polsce i integrację nie tylko biorców i dawców szpiku, ale również towarzyszących im lekarzy. A dlaczego Kilimandżaro? – To najwyższa góra Afryki, postrzegana przez wielu jako szczyt marzeń. Jego zdobycie jest dużym osiągnięciem dla każdego – zaznacza himalaistka i pomysłodawczyni wyprawy. – Mówi się, że każdy ma swój Everest, ale mówi się też, że każdy może mieć swoje Kilimandżaro – dodaje.
Wyprawie towarzyszy również grupa wolontariuszy oraz Alina Markiewicz, realizująca filmy w Himalajach, i Dariusz Załuski – himalaista i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Za zaplecze logistyczno-techniczne wyprawy odpowiada Tomasz Kobielski – doświadczony wspinacz i właściciel agencji wyprawowej Adventure24.pl.
DOR


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też