Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

Nanga Parbat niezdobyta

NPM 5/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Nanga Parbat to jeden z dwóch obok K2 ośmiotysięcznych szczytów niezdobytych zimą. Kolejna próba, z udziałem między innymi Polaka Tomasza Mackiewicza i Włocha Simonego Moro, zakończyła się w tym roku niepowodzeniem.

„Nanga Dream Justice for All” – to wyprawa, która pod koniec listopada 2013 roku ruszyła do Pakistanu. Marek Klonowski, Paweł Dunaj, Jacek Teler, Tomasz Mackiewicz, Michał Obrycki i Michał Dzikowski chcieli zdobyć Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Niestety, pogoda nie pozwoliła im na osiągnięcie celu.
– Od samego początku było wiadomo, że to pogoda będzie dyktować tempo postępów podczas wyprawy – powiedział w rozmowie z Portalem Górskim (www.portalgorski.pl) Marek Klonowski. To właśnie na tej stronie internetowej uczestnicy na bieżąco relacjonowali to, co się dzieje.
Z Polski wyjechali na początku grudnia 2013 roku. Akcję górską rozpoczęli w połowie miesiąca. 31 grudnia 2013 roku w bazie pojawiła się też wyprawa Simonego Moro. W składzie włosko-niemieckiego zespołu byli też David Göttler i Emilio Previtali. Obie ekipy ze sobą współpracowały. Niestety, na początku stycznia 2014 roku z Pakistanu wyjechał Marek Klonowski. Zrobił to z powodów rodzinnych (jego partnerka urodziła dziecko wcześniej, niż było to planowane).
W połowie stycznia himalaistom sprzyjała pogoda. Dzięki temu mogli założyć obóz II. Niestety, na tym dobre warunki atmosferyczne się skończyły. 6 lutego rozpoczęto kolejną akcję. Po kilku dniach Mackiewicz próbował nawet podchodzić w kierunku obozu III, ale wiatr i zimno zmusiły go do odwrotu. 11 lutego nadeszło kolejne, spodziewane okno pogodowe. Simone Moro tak pisał na blogu: „Dziś jest pierwszy dzień polepszenia pogody. Wiatr na grani i lekkie lawiny powinny oczyścić drogę Shella”.
Obydwie wyprawy postanowiły wykorzystać sytuację. Mackiewicz wyszedł z bazy do obozu II, gdzie w śnieżno-lodowej jamie samotnie oczekiwał na pogodę. Pozostali członkowie obu ekip zgodnie ze sobą współpracowali. Ostatecznie Mackiewicz doszedł do trójki i razem z Davidem Göttlerem rozpoczęli wspinaczkę z zamiarem założenia obozu IV. Simone Moro znajdował się wtedy na wysokości 6600 m i między innymi z powodów zdrowotnych zrezygnował z atakowania szczytu. Na placu boju został więc polsko-niemiecki zespół Göttler-Mackiewicz. Niestety, i tym razem warunki okazały się zbyt ciężkie. Tomasz z Davidem postanowili przerwać atak szczytowy w obozie czwartym (na wysokości ok. 7000 m n.p.m.). Włosko-niemiecka wyprawa ostatecznie podjęła decyzję o opuszczeniu bazy, ale Polacy nadal czekali na pogodę.
9 marca Michał Obrycki i Paweł Dunaj zostali porwani przez lawinę. Na szczęście wspinacze byli w stanie wezwać pomoc. Przebywający w bazie Jacek Teler z Tomkiem Mackiewiczem natychmiast wyruszyli w górę i dotarli do poszkodowanych. Około godziny czwartej nad ranem wszyscy znaleźli się w bazie. Obryckiego i Dunaja na noszach przetransportowano do szpitala i wyprawę oficjalnie zakończono. Nanga Parbat pozostała nadal szczytem niezdobytym zimą.
RED

------------------

Posprzątaj szlaki

Projekt „Czyste Góry Czyste Szlaki” to cykl edukacyjnych akcji społecznych wymyślonych przez Albina Marciniaka, podróżnika i taternika, który kilka lat temu zainicjował wielkie sprzątanie Tatr. Najbliższa akcja odbędzie się w ostatni weekend kwietnia w Ojcowskim Parku Narodowym.
Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju uczestnicy projektu starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami zbierają wszystko to, co nie powinno się znajdować na łonie natury. W tym roku zaplanowano sprzątanie w: Ojcowskim Parku Narodowym (26-27.04), Beskidach (17-18.05), Gorcach (21-22.06), Karkonoszach (18-20.07), Górach Świętokrzyskich (15-17.08), Tatrach (5-7.09), Pieninach (19-21.09) i Bieszczadach (3-5.10).
Do tej pory w projekcie wzięło udział kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci, dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Akcję wspierają m.in. producent artykułów gospodarstwa domowego Jan Niezbędny, Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, „National Geographic Polska” i Polski Związek Alpinizmu.
Więcej informacji: www.klubpodroznikow.com
RED

-------------

Najpiękniejsza góra świata

Rusza 6. edycja konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza góra świata”. Zdjęcia można przesyłać do 31 maja, a zwycięzcę poznamy 16 czerwca.
W jury tradycyjnie już znaleźli się Lidia Popiel (fotografka i wykładowca na Wydziale Fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej), Wojciech Franus (dyrektor artystyczny „National Geographic Polska”), Jerzy Stokowski (artysta fotografik i grafik komputerowy) oraz Paweł Zając (redaktor podroze.onet.pl). Prace należy przysyłać na adres konkursfoto.klubpodroznikow@gmail.com, w tytule maila wpisując „Najpiękniejsza góra świata 6”. 30 najwyżej ocenionych prac zostanie zaprezentowanych na wystawie plenerowej.
Więcej informacji: www.klubpodroznikow.com
RED


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też