Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

|

Najbardziej pożądana góra Polski

NPM 9/2014
Numer wyprzedany
Autor:
Ewelina Domańska
Od prawej: Rysy i Niżnie Rysy w świetle zachodzącego słońca, sfotografowane podczas schodzenia ze Szpiglasowej Przełęczy w stronę Morskiego Oka (fot. Ewelina Domańska)
W ubiegłym roku, wędrując przez polskie góry, dostałam zadanie, aby zrobić zdjęcie na Rysach ukazujące jakiś charakterystyczny element tego szczytu – taki, po którym będzie można go od razu rozpoznać. Co wybrałam? Nie dwa wierzchołki – polski i słowacki, nie rozległy widok na wszystkie strony świata, lecz... tłum ludzi. Najwyższa polska góra przyciąga – i to zarówno doświadczonych miłośników podniebnych wędrówek, jak i osławionych turystów w trampkach, pragnących zaliczyć kolejny punkt na swojej liście zdobyczy.  

Nadszedł lipiec, a wraz z nim rozpoczęły się wakacje i urlopy. Turyści z całego kraju masowo zaczęli zjeżdżać na Podhale. A w Tatrach co? Tak zwana bryndza. Początek sezonu nie dość, że przywitał gości niebyt przyjazną, mokrą aurą, to jeszcze lawinowo i w stopniu absolutnie przerażającym posypały się komunikaty o wypadkach w najwyższych partiach Tatr. Każdego dnia nad moją głową przelatywał ratowniczy śmigłowiec, a dźwięk jego silnika automatycznie wywoływał w myślach pytanie: co tym razem się stało?
TOPR apelował o rozwagę i informował o trudnych warunkach w górach. Choć dla całej reszty kraju nadeszło lato, wysoko w Tatrach wciąż panowały warunki zimowe, które niestety zaskakiwały co bardziej beztroskich turystów. Pojawiające się w mediach historie o ludziach przeprawiających się przez śnieg w lekkim obuwiu sportowym i bez jakiegokolwiek doświadczenia zimowego wywoływały coraz większe zażenowanie opinii publicznej. Postanowiłam poważnie potraktować apel o rozwagę. Miałam dwa wyjścia – poczekać, aż stopnieje śnieg, lub pójść na Rysy ze sprzętem zimowym. Wybrałam opcję drugą i dokładając do plecaka raki oraz czekan, postanowiłam nie dać się zaskoczyć zimie tego lata.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Tatry Wysokie
Polska, Słowacja

Zobacz też