Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

„Między niebem a ziemią” we Wrocławiu

NPM 4/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
Maciej Berbeka na szczycie Mount Everestu, 1993 rok (Fot. archiwum Macieja Berbeki)
„Między niebem a ziemią” to tytuł wystawy Ewy i Macieja Berbeków, która upamiętnia tragicznie zmarłego artystę plastyka i himalaistę. Fotografie oraz obrazy można oglądać do 29 marca we Wrocławiu.

Na wystawie znalazły się fotografie z wypraw i ekspedycji Macieja Berbeki oraz obrazy i sztandary jego żony, inspirowane wyprawami wspinacza. Wystawie towarzyszy film „Jasna Góra Annapurna” z 1984 roku, dokumentujący wyprawę dedykowaną Janowi Pawłowi II, filmy z trekkingów oraz wywiady z tragicznie zmarłym pod Broad Peakiem himalaistą.
Niewielu wie, że Berbeka nie tylko zdobywał szczyty, ale i był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wraz z żoną Ewą współpracował z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, przygotowując scenografię do sztuk. Tworzył też plakaty i zaproszenia. Od 1979 roku był ratownikiem TOPR, a także przewodnikiem wysokogórskim z licencją elitarnej Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich. Zdobył pięć ośmiotysięczników. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Manaslu (8163 m n.p.m., 1984 r., z Ryszardem Gajewskim), Czo Oju (8201 m n.p.m., 1985 r., z Maciejem Pawlikowskim) oraz Broad Peak (8047 m n.p.m., 5 marca 2013 r., z Adamem Bieleckim, Tomaszem Kowalskim oraz Arturem Małkiem). Jego żona Ewa Dyakowska-Berbeka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Najchętniej tworzy w technice kolażu; w swoich pracach wykorzystuje fragmenty listów, zdjęć oraz kartek pocztowych przesyłanych przez męża z wypraw.
Wystawę przygotował i zaaranżował syn Macieja i Ewy Berbeków, Stanisław, który wraz z braćmi przejrzał archiwum ojca, uporządkował je, wybrał i zeskanował zdjęcia. Są na nich przede wszystkim pierwsze, najważniejsze ośmiotysięczniki zdobyte przez Macieja Berbekę: Annapurna, Manaslu, Czo Oju, K2 i Mount Everest. Wystawa czynna jest do 29 marca w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Dworek Romański” (Wrocław, pl. bp. Nankera 8, od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 18).
RED

----------

Droższe bilety za wstęp w Tatry

To nie jest dobra wiadomość dla tysięcy miłośników Tatr. Od 1 marca droższe są bilety za wstęp do parku.
Decyzję o podwyżce podjęły władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cena biletu normalnego wzrosła z 4 do 5 złotych, a ulgowego z 2 na 2,50 zł. Podwyżkę o 25 procent władze TPN uzasadniają inflacją, a ich zdaniem ceny biletów nie wzrosły od 10 lat. Poza tym niemal o 10 procent zmniejszyły się państwowe dotacje na działalność parku. Dla porównania na Słowacji wstęp do parku narodowego (TANAP) jest bezpłatny. 
W tym roku za pieniądze z biletów wstępu wyremontowany zostanie między innymi parking na Palenicy Białczańskiej przed Morskim Okiem; przebudowane ma być także Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem.    
RED


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też