Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

W następnym numerze |

marzec 2018

NPM 2/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
Dagestan Dagestan to muzułmańska republika należąca do Federacji Rosyjskiej. Zamieszkuje ją 36 autochtonicznych narodowości. Dla jednej z nich – Lezginów – przy granicy z Azerbejdżanem, na północ od główniej grani Kaukazu, wypiętrza się niezwykła góra. Lezgini wierzą, że trzykrotne odwiedzenie świętego miejsca jest równoznaczne z odbyciem obowiązkowego hadżdżu, czyli pielgrzymki do Mekki. Góra ta nazywa się Szalbuzdag (4142 m n.p.m.). 

Tatry Wysokie
 
Szpiglasowa Przełęcz
 
Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch to dla Wojtka Szatkowskiego miejsca obarczone szczególnymi wspomnieniami. Jedno z nich odnosi się do pionierskich czasów polskiego narciarstwa. Drugie wspomnienie jest przykre, bo w 2001 roku w lawinie zginęli tutaj ratownicy TOPR – Marek „Maja” Łabunowicz i Bartek Olszański. Dlatego niełatwo pisać o tym miejscu, choć w sensie górskim jest ono piękne.
 
 
---
 
Korona Gór Polski
 
Lubomir
Jest taki szczyt, którego obecność w Koronie Gór Polski budzi kontrowersje. To leżący w Beskidzie Wyspowym Lubomir, który przez autorów Korony został w 1997 roku uznany za najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. To jak to jest z tym Lubomirem? Spróbujemy to rozwikłać.
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też