Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

Mały jubileusz w Ustrzykach Dolnych

NPM 2/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
XV edycja Przeglądu Filmów Górskich odbędzie się w Ustrzykach Dolnych. Wśród gości m.in. Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów.

Jubileuszowa impreza odbędzie się w Ustrzyckim Domu Kultury. Jakie filmy zobaczymy w sali kinowej? Po pierwsze będzie to „Bieg Rzeźnika”, krótki materiał z bieszczadzkiego maratonu. Później przeniesiemy się pod najwyższą górę świata, aby zobaczyć film Miłki Raulin „Dziewiąty – w drodze na Everest”. Na tej samej drodze pozostaniemy za sprawą Łukasza Łagożnego z Sanoka, który będzie komentował swój film – „Mój Everest”. Swoją wizytę w Ustrzykach zapowiedział reżyser filmowy Robert Żurakowski, autor filmu „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór”. Materiał ten będzie okazją do odkurzenia ciekawej postaci polskiego ratownictwa, alpinizmu i himalaizmu. Nie zabraknie również filmu Darka Załuskiego – znanego scenarzysty i reżysera filmów górskich. Za jego sprawą obejrzymy pierwsze zmagania zimowe z drugą górą świata – K2. Chodzi oczywiście o historyczną wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady zimą 1987/88. Na deser „Dreamland” – film w reżyserii Staszka Berbeki, syna Macieja, który zginął zimą 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku.
Ale bieszczadzka impreza to nie tylko filmy, ale także goście. Z Ewą Stachurą i Nikim Gomiashvilim wyruszymy na Kazbek i Elbrus, a Wojtek Grzesiok zabierze nas w Tienszan i opowie o zdobywaniu dziewiczej góry w Kirgizji – Dżakszy (4818 m n.p.m.). W tym roku nie mogło też zabraknąć tematu narodowej zimowej wyprawy na K2. O tych zmaganiach opowie jeden z jej uczestników – Maciej Bedrejczuk.
Natomiast o pracy nad książką i o postaci Artura Hajzera opowie dziennikarz Bartek Dobroch – autor pierwszej biografii twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Gościem będzie również Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum oraz obecny prezes Polskiego Związku Alpinizmu.
Bartłomiej Machowski
Więcej informacji: www.przeglądfilmowgorskich.pl

Pamiętają o Edwardzie Hudziaku
Wszyscy, którzy ponad osiem lat temu przyjeżdżali na Babię Górę, z pewnością pamiętają Edwarda Hudziaka, który był legendarnym gospodarzem schroniska u jej podnóża. Zginął tragicznie w Andach w styczniu 2011 roku.
Dziś schronisko na Markowych Szczawinach prowadzą jego córki – Izabela i Katarzyna. I to głównie dzięki ich zaangażowaniu od kilku lat odbywa się Memoriał im. Edwarda Hudziaka. Warto o nim pamiętać, bo był nie tylko szefem schroniska, ale również niestrudzonym przewodnikiem górskim i ratownikiem GOPR. Szósta edycja memoriału odbędzie się w sobotę, 26 stycznia.
Zaplanowano zawody skiturowe zarówno dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Będzie też okazja do spotkania z osobami, które kochają Babią Górę i pamiętają legendarnego gospodarza. W tym roku śniegu podczas imprezy nie powinno zabraknąć, więc szykujcie formę i przyjeżdżajcie pod Diablak.  RED
Więcej informacji: www.markoweszczawiny.pttk.pl

Zgłoś swój wyczyn na Kolosy
Do 31 stycznia można zgłaszać swoje wyprawy i wyczyny do prestiżowych Kolosów.
XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów zaplanowano w tym roku na dni od 8 do 10 marca, jak zawsze w Gdyni. Jest to dziś największa i najpopularniejsza impreza, podczas której chodzi m.in. o popularyzację polskiej działalności eksploracyjnej i integrację środowiska podróżniczego. Warunkiem udziału w Kolosach w charakterze aktywnego uczestnika (prelegenta) jest otrzymanie zaproszenia od organizatorów imprezy.
Aby zgłosić wyprawę (przedsięwzięcie) do Nagrody Kolosy 2018 w jednej z trzech kategorii: Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn Roku, należy wypełnić i podpisać formularz dostępny na stronie www.kolosy.pl i wysłać go do 31 stycznia na adres: Agencja MART, skr. poczt. 24, 31- 420 Kraków 73 (decyduje data stempla pocztowego) – w postaci podpisanego wydruku. Trzeba też pamiętać o jego w formie elektronicznej (na adres: kapitula@kolosy.pl). Kandydatów w kategoriach Alpinizm i Eksploracja Jaskiń nominuje Kapituła wraz z Radą Kolosów na podstawie zebranych opinii. W tych kategoriach zgłoszenia nie są konieczne, jednak jurorzy będą brali pod uwagę rekomendacje i szczegółowe raporty z przebiegu wypraw.
Tradycyjnie podczas trzydniowej imprezy w hali sportowej Gdynia Arena nie zabraknie „n.p.m.”.   RED
Więc informacji: www.kolosy.pl

Denis Urubko gościem festiwalu w Szczecinie
W walentynki rozpocznie się ósma edycja Przeglądu Filmów Górskich O! Góry w Szczecinie. Gościem specjalnym będzie Denis Urubko. Natomiast wystawa „100 wydarzeń górskich na 100-lecie niepodległości” powstanie w oparciu o tekst, jaki w listopadzie 2018 r. ukazał się na łamach „n.p.m.”.
O! Góry to już impreza w Szczecinie znana i lubiana. Przez kilka lat przyciągnęła tysiące miłośników gór – zarówno tych, którzy czynnie uprawiają wspinaczkę górską, jak i tych, preferujących trekkingi po niższych i wyższych szczytach w kraju i za granicą. Przegląd Filmów Górskich O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego nie tylko wprowadza bowiem wszystkich na piękne szczyty, skąd rozpościerają się zapierające dech widoki, ale i pogłębia wiedzę o górach, a także daje możliwość integracji środowiska. Ósma edycja potrwa od 14 do 17 lutego.
– Udowadniamy, że również w położonym z dala od gór Szczecinie nie brakuje miłośników gór – mówi Roman Weczer, pomysłodawca imprezy i dodaje: – A poza tym przypominamy postać Tadeusza Piotrowskiego, wybitnego himalaisty, który związany był z naszym miastem.
Tadeusz Piotrowski rozpoczął wspinaczkę w Tatrach na początku lat 60. w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Szybko uznano go za wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej później odporności, z czasem specjalizującego się we wspinaczce w górach najwyższych, również zimą. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Zginął 10 lipca 1986 roku, schodząc z K2 po osiągnięciu wierzchołka nową drogą, wytyczając direttissimę tej góry. Drogi, którą pokonał razem z Jerzym Kukuczką, do dziś nikt nie powtórzył. Piotrowski był też autorem wielu książek o tematyce górskiej. Obecnie jednym z przyjaciół szczecińskiego przeglądu jest Danuta Piotrowska, żona Tadeusza.
Gościem specjalnym ósmej edycji imprezy będzie znany himalaista Denis Urubko, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który podczas ubiegłorocznej zimowej wyprawy na K2 uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, kiedy to udało się ocalić życie Elizabeth Revol. Do Szczecina przyjedzie też inny uczestnik wyprawy na K2, Rafał Fronia – autor książki „Anatomia góry”. Zaplanowano też spotkania z innymi himalaistami, m.in. z Aleksandrem Lwowem, Jerzym Natkańskim i Bogusławem Magrelem, a także z Katarzyną Biernacką, fotografem i grotołazem, oraz Andrzejem Ziółkowskim, podróżnikiem, koordynującym pierwszy polski trawers Everestu.
Impreza rozpocznie się już w czwartkowy wieczór (14 lutego, godz. 18) w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica (ul. Podgórna 15/16 w Szczecinie), gdzie otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „100 wydarzeń górskich na 100-lecie niepodległości”. Powstanie ona w oparciu o tekst, jaki ukazał się na łamach „n.p.m.” (11/2018), w którym Dorota Rakowicz i Andrzej Bazylczuk dokonali subiektywnego wyboru najważniejszych wydarzeń w górach najwyższych z udziałem Polaków. Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem z Elżbietą Sieradzińską, autorką książki „Wanda Rutkiewicz: jeszcze tylko jeden szczyt”.
A w piątek (oficjalna inauguracja o godz. 16) festiwal przeniesie się na trzy dni do przestronnej Auli Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ul. 26 Kwietnia 10). Tam odbędą się wszystkie spotkania z gośćmi, a także projekcja 21 filmów o tematyce górskiej, reprezentujących kinematografię z całego świata. Zaplanowano też panel dyskusyjny „Widmo Brockenu – strach, przesądy, obrzędy” oraz Konkurs Filmów Amatorskich. W sobotni wieczór odbędzie się również koncert na misach i gongach tybetańskich w wykonaniu Barbary Łuczyk i Ewy Skrzek-Bączkowskiej. Wszystko zakończy się w niedzielny wieczór (ok. godz. 19).
Patronat honorowy sprawuje w tym roku Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Organizatorzy tradycyjnie zwrócili się również o wsparcie do Olgierda Geblewicza, marszałka województwa zachodniopomorskiego. Mecenasem Przeglądu jest MAK DOM, a współorganizatorami: Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”, SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Printshop. „n.p.m.” jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia. RED
Więcej informacji: www.ogory.szczecin.pl

Ruch dla ciała, radość dla duszy
Dlaczego chodzimy w góry? „Aby ciału nadać szlachetny ruch, a duszy radość”. Te słowa Konrada Gesslera będą mottem tegorocznej edycji festiwalu Górnolotni w Tarnowie.
Festiwal Górnolotni w Tarnowie od 10 lat przyciąga miłośników przygody, adrenaliny i ambitnych wyzwań. Tutaj najwybitniejsi na świecie wspinacze, himalaiści, biegacze górscy, skialpiniści, pisarze i filmowcy spotykają się, by opowiedzieć swoje historie. Tegoroczna edycja odbędzie się od 25 do 27 stycznia w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1) i znów przyciągnie ludzi ciekawych świata, którzy potrzebują inspiracji i motywacji do działania.
Tym razem organizatorzy zabiorą wszystkich na Lofoty, w Yosemity, Himalaje, Alpy i Karpaty. Tegorocznymi gośćmi będą m.in. wspinacz Marek Raganowicz, himalaiści: – Leszek Cichy i Janusz Gołąb oraz Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy samotnie przeszli Zimowy Łuk Karpat. Będzie też specjalne spotkanie poświęcone Tomkowi Mackiewiczowi z udziałem jego żony Anny Solskiej i Dominika Szczepańskiego, autora książki o Czapkinsie, która ukaże się w drugiej połowie stycznia. Nie zabraknie górskich filmów, wystaw i konkursów z nagrodami. RED
Więcej informacji: www.csm.tarnow.pl

Janusz Czerwiński nie żyje
Nie żyje Janusz Czerwiński, geograf i autor przewodników turystycznych. W 2018 roku ukazał się jego przewodnik turystyczny po całych Sudetach – niemieckich, czeskich i polskich.
Przewodniki górskie publikował samodzielnie, jak również w duetach autorskich, m.in. wspólnie z Ryszardem Chanasem czy zmarłym trzy lata temu Krzysztofem R. Mazurskim. W pamięci pozostanie jednak jako współredaktor fundamentalnego dzieła, jakim był liczący 21 tomów „Słownik geografii turystycznej Sudetów”. Jego poszczególne części wydawane były w latach 1989-2008. Dzieło to stanowi bogate źródło szczegółowych informacji o tej części gór Polski. Mimo zaawansowanego wieku był aktywny zawodowo, współpracował z Zakładem Geomorfologii Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na łamach „n.p.m.” gościliśmy Janusza Czerwińskiego dwa lata temu, kiedy inaugurowaliśmy cykl Bartosza Andrzejewskiego o Koronie Gór Polski, który po 28 miesiącach zakończy się w kwietniu tego roku. W numerze „n.p.m.”  1/2017  wyjaśniał kontrowersje, związane z zaliczeniem bądź nie różnych szczytów do Korony Gór Polski.
Janusz Czerwiński został pochowany na początku grudnia na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.
Tomasz Rzeczycki


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też