Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

W następnym numerze |

MAJ 2019

NPM 4/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
(fot. Agnieszka Paź-Kerner)
temat numeru Nowy cykl – Korona Ziemi Skompletowaliście już z nami 28 szczytów z Korony Gór Polski, które przybliżaliśmy Wam od początku 2017 roku? A może myślicie o wyprawie na Mount Blanc albo nawet marzycie, by być kolejnymi zdobywcami Korony Ziemi? Nowy cykl, który rozpoczynamy w maju, będzie właśnie dla Was. Przez kolejnych 9 miesięcy wejdziemy wspólnie na wszystkie szczyty z Korony Ziemi. A jako pierwszy wybraliśmy ten najwyższy. O Mount Evereście opowiedzą Wam Miłka Raulin i Janusz Adamski.

Armenia
Aragac

Kiedy patrzę na wschód z najwyższej góry na terytorium obecnej Armenii – Aragac – widzę kolejny wulkan. Mijamy go wiele razy na trasie Spitak-Erywań. To góra Ara (2577 m n.p.m.), z którą wiążą się legendy, mity, a nawet hagiografia św. Barbary. To raj dla owadów, ptaków i niedźwiedzi. Te ostatnie szabrują okoliczne sady jabłkowe. Góra ma różne oblicza. Płacze łzami, które leczą, i jest sucha latem. W zimie potrafi zebrać śmiertelne żniwo – tak o Armenii opowiada Konrad Tulej, który z rodziną odkrywa mniej znane rejony Kaukazu.

Tatry Wysokie
Krzyżne

Kojarzycie ten widok z podejścia do Doliny Pięciu Stawów Polskich? Ostro opadająca żlebem ścieżka, która wydaje się, że prowadzi prosto w przepaść, nagle skręca i trawersując, doprowadza nas do bezpiecznego schroniska. Ta ścieżka wiedzie z Krzyżnego. Przełęcz kończąca Orlą Perć wiosną pokazuje swoje dwa oblicza: piękno i grozę. Zapraszamy w wiosenne Tatry.

Kolejny numer w sprzedaży od 15 kwietnia


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też