Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Galeria | Szwecja

Laponia wynagradza trud

NPM 8/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Karol Nienartowicz
Na północ od koła podbiegunowego na terytoriach Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji rozciąga się słynna Laponia, ostatni dziewiczy rejon w Europie, zajmujący północne części półwyspów Skandynawskiego i Kolskiego. Choć Laponia kojarzy się przede wszystkim z bagnistą tundrą, jeziorami i lasami, to jej zachodnią część stanowią wspaniałe dzikie tereny górskie, będące początkiem największego obszaru chronionego w północnej Europie.

Jednym z najpiękniejszym parków narodowych leżących na tym terenie jest Sarek, znajdujący się około 100 kilometrów za kołem polarnym w Szwecji. Krajobraz tego obszaru ma charakter alpejski – jest pełen lodowców i skalistych szczytów, ale jest znacznie bardziej odległy i trudniej dostępny niż jakiekolwiek pasmo Alp.
Na wschodnich rubieżach szwedzkich Gór Skandynawskich, gdzie strzeliste szczyty tracą impet i przechodzą w teren o charakterze pagórkowatym, znajdziemy największy klejnot w skarbcu Sarka – dolinę Rapadalen. Liczy ona około 30 kilometrów długości, a jej najwspanialszym miejscem jest niesamowita delta rzeki Rapaätno, odwadniająca góry i lodowce Sarka, wpadając do jeziora Laitaure.
Delta Rapaätno to liczne jeziora o różnej barwie (co jest efektem przenikania się wody lodowcowej ze zwykłymi strumieniami), które tworzą mozaikę wodnych kształtów i oczek, a przeplatają się z nimi niezwykłe wstęgi, meandry rzek i potoków. W tym dzikim i odludnym terenie żyją największe w Europie łosie, renifery, rosomaki, niedźwiedzie, rysie, lemingi, lisy polarne oraz liczne gatunki ptaków.
Miejsce jest zupełnie nieznane i raczej nie ma potencjału dla masowej turystyki. Aby się tutaj dostać, trzeba odjechać od głównej drogi Kiruna – Jokkmokk aż 110 kilometrów, a następnie iść pieszo 23 kilometry. Jeśli poruszamy się w szczycie sezonu, możemy skrócić marsz o sześć kilometrów – odcinek wzdłuż jeziora można pokonać łodzią, którą wzywa się przez telefon. Warto jednak podjąć wysiłek, choćby wyłącznie po to, aby zdobyć wierzchołek Skierffe (1179 m n.p.m.), z którego rozciąga się niesamowita panorama na dolinę Rapadalen. Na Skierffe prowadzi kilkukilometrowa droga odbijająca na zachód od słynnej trasy Kungsleden – długodystansowego szlaku z Abisko do Hemavan, przecinającego szwedzką Laponię. 


Zobacz podobne artykuły

Szwecja

Zobacz też