Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia | Zapowiedzi

Lądek-Zdrój stolicą górskiego świata

NPM 10/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
Na cztery dni położony w niepozornych Górach Złotych Lądek-Zdrój stanie się centrum górskiego świata. To właśnie tutaj wręczone zostaną prestiżowe Złote Czekany. Ale poza tym XXIII Festiwal Górski to cztery dni wielkich atrakcji. Program jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Będą spotkania z ludźmi gór, filmy, warsztaty, koncerty i liczne wydarzenia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czego naszym zdaniem przegapić nie można?

W czwartek, 20 września dwa wydarzenia są obowiązkowe. O godz. 18 w Wielkim Namiocie o swoim zjeździe na nartach z K2 opowie Andrzej Bargiel, a trzy godziny później rozpocznie się spotkanie „Gdzieś na szczycie góry…”, poświęcone Tomkowi Mackiewiczowi. Udział wezmą: jego partnerka wspinaczkowa Elisabeth Revol, która była z Tomkiem w tym roku na Nanga Parbat, żona Anna Solska–Mackiewicz oraz wieloletni górski partner Marek Klonowski. Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór poprowadzi dziennikarz TVN Robert Jałocha, a jego uzupełnieniem będzie koncert Grubson Sound System. Piosenka „Gdzieś na szczycie góry…” została wykorzystana jako podkład do filmu z jednej z wypraw Tomka na Nangę (godz. 23, Kawiarnia Zdrojowa).
W piątkowy wieczór (21 września) odbędą się m.in. spotkania ze znanymi wspinaczami z całego świata. O godz. 17.30 z lądecką publicznością porozmawia Słoweniec Andrej Štremfelj, a o 18.45 Ines Papert i Luka Lindič opowiedzą o „Alpinizmie na krawędzi marzeń”. O 20.30 rozpocznie się wieczór poświęcony tegorocznej wyprawie na K2. Na scenie wystąpią Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Darek Załuski, Piotr Snopczyński, Marcin Kaczkan, Piotr Tomala, Marek Chmielarski oraz Jarosław Botor. Po spotkaniu rozpocznie się dyskusja, jak zdobyć K2. Wezmą w niej udział pierwsi zimowi zdobywcy ośmiotysięczników.
Z kolei w Kinoteatrze o godz. 17 startuje ceremonia rozdania nagród w konkursie „Książka Górska Roku 2018”. W tegorocznym jury znalazł się m.in. pisarz Wojciech Kuczok, znany także w środowisku speleolog. Swoją nagrodę w głosowaniu przyznają również czytelnicy „n.p.m.” i lądecka publiczność. Autor zwycięskiej książki otrzyma ufundowaną przez „n.p.m.” nagrodę w wysokości 1 tys. zł.
Natomiast w sobotę, 22 września 2018 r. swoje prezentacje przedstawią m.in. laureaci Złotych Czekanów: Zdenek Hak, Marek Holeček (Wielki Namiot, godz. 12) i Chantal Astorga (godz. 12.45). O godz. 14.45 zaplanowano ciekawie zapowiadający się panel dyskusyjny na temat wyzwań i przyszłości kobiecej eksploracji. Udział wezmą Kinga Baranowska, Kinga Ociepka-Grzegulska, Anna Okopińska, Karolina Ośka, Chantal Astorga, Mina Leslie-Wujastyk, Masha Gordon. Spotkanie „Kobiety w górach” poprowadzi Małgorzata Śmieszek.
A główne, tegoroczne, lądeckie danie, czyli ceremonia rozdania Złotych Czekanów rozpocznie się o godz. 20. Gala prowadzona będzie w języku angielskim, ale jednocześnie w namiocie kinowym oraz w amfiteatrze zaplanowano retransmisję z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
Z kolei w Kinoteatrze o godz. 17.15 odbędzie się Benefis Anny Czerwińskiej. Obok jubilatki udział wezmą w nim m.in. Krystyna Palmowska, Anna Okopińska, Leszek Cichy, Darek Załuski, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Magda i Marek Arcimowiczowie, Ryszard Kowalewski oraz Roman Gołędowski. Spotkanie poprowadzi Zbyszek Piotrowicz. Sobotni cykl zakończy koncert zespołu Strachy na Lachy oraz kultowa w Lądku-Zdroju impreza integracyjna.
W niedzielę w Wielkim Namiocie z lądecką publicznością spotkają się m.in. Denis Urubko (godz. 11.45) oraz Adam Bielecki (godz. 14.45). Trzy godziny później rozpocznie się ceremonia rozdania nagród filmowych oraz kultury górskiej. Tym samym kolejny lądecki festiwal przejdzie do historii. Do zobaczenia w Lądku-Zdroju! RED
Więcej na: www.festiwalgorski.pl

WYDARZENIA

Dla Tomka najważniejsza była wolność
Wzruszające spotkanie z Elizabeth Revol, która po raz pierwszy przyjechała do Polski po tragedii na Nanga Parbat, zostanie na długo w pamięci jego uczestników. – Dla Tomka najważniejsza była wolność – mówiła Anna Solska-Mackiewicz, żona Tomka Mackiewicza, który na Nandze pozostał na zawsze.
Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem z roku na rok się rozrastają, a organizatorzy coraz skuteczniej poprawiają drobne błędy z poprzednich edycji i z dobrym skutkiem próbują nowych rozwiązań. Dzięki temu obecnie festiwale w Zakopanem i Lądku-Zdroju to bez wątpienia dwie wyróżniające się imprezy górskie w Polsce.
Tatrzański festiwal ma jednak nad Lądkiem przewagę, bo z racji terminu jest pierwszą, dużą imprezą po zimowych, wiosennych i letnich wyprawach mijającego roku. Dzięki temu to właśnie w Zakopanem po raz pierwszy mogliśmy spotkać się z prawie całym składem Narodowej Wyprawy Zimowej na K2. Niestety, himalaiści na wiele pytań odpowiadali dyplomatycznie lub wymijająco. Wyraźnie zaznaczyli swoje zdanie dopiero zapytani o Denisa Urubkę. Część z nich, jak np. Janusz Gołąb, kierownik sportowy wyprawy, zadeklarowała, że nie będzie się z nim wspinać ze względu na wydarzenia pod K2. Urubko podjął wtedy samotną próbę zdobycia góry, nie informując o tym nikogo. Inne zdanie miał za to m.in. Rafał Fronia, który na festiwalu promował też swoją książkę „Anatomia góry”. – To świetny himalaista, potrzebujemy go. Poza tym, kiedy czekałem na helikopter i myślałem, że moja ręka jest
połamana, to właśnie on zadeklarował, że zejdzie ze mną przez lodowiec, jeśli śmigło nie będzie w stanie przylecieć. Mimo że dla niego oznaczałoby to koniec wyprawy – mówił Fronia.
Sytuację z zimowej wyprawy podsumował na swoim spotkaniu także Adam Bielecki, który stwierdził krótko: – Zabrakło dobrej woli z dwóch stron. Spotkanie Adama przyciągnęło blisko dwa tysiące osób i było jednym z najmocniejszych punktów festiwalu.
Himalaista był obecny także na wzruszającym spotkaniu z Elizabeth Revol. Trudno było na nim ukryć emocje, ponieważ było to pierwsze spotkanie z francuską himalaistką po jej powrocie z Nanga Parbat. Na scenie obecni byli także uczestnicy akcji ratunkowej: Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, a także żona Tomka Mackiewicza, która w Zakopanem wspominała męża: – Najważniejsza była dla niego wolność – zaznaczyła Anna Solska-Mackiewicz.
Bardzo wyczekiwanym spotkaniem była także prelekcja Andrzeja Bargiela. Każdy chciał posłuchać o zjeździe na nartach z K2, a w prawdziwe osłupienie wprawił zgromadzonych w namiocie świetny film ze zjazdu. Mimo że od powrotu wyprawy do Polski minęło już sporo czasu, wyczyn Bargiela wciąż zachwyca tak samo.
Choć kilkanaście spotkań z ciekawymi gości zdominowało festiwal, nie możemy zapominać, że to także, a może przede wszystkim, jeden z najważniejszych w kraju konkursów filmów górskich. W tym roku jury przewodniczył znany reżyser Krzysztof Zanussi. Grand Prix 14. Spotkań z Filmem Górskim otrzymał obraz „Góra” w reżyserii Jennifer Peedom „za wszechstronne spojrzenie na góry i stosunek człowieka do gór”.
Za najlepszy film polski uznano „Dreamland” Stanisława Berbeki. Film o Macieju Berbece, nakręcony przez jego syna, doceniła także zakopiańska publiczność, przyznając mu swoją nagrodę.
W ciągu czterech dni festiwalu poza spotkaniami i filmami można było także wziąć udział w warsztatach prowadzonych w ramach Akademii Górskiej, Biegu Przednim i zawodach Zako Boulder Power, a i to nie wszystkie atrakcje. Trudno w jednym zdaniu podsumować wszystkie wydarzenia, więc może po prostu powiem: Do zobaczenia na jubileuszowych, 15. Spotkaniach z Filmem Górskim w 2019 roku. Już teraz rezerwujcie termin!
          Dorota Rakowicz

GOPR-owcy mieli swój dzień
Drugi Dzień Ratownika Górskiego, zorganizowany przez Fundację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeszedł do historii. Impreza w Krynicy-Zdroju przyciągnęła tłumy turystów.
W programie wydarzenia główny nacisk położono na szeroko rozumianą profilaktykę i edukację w zakresie bezpiecznego poruszania się po górach. Z tego też powodu przygotowano specjalistyczne stanowiska warsztatowe. Przez dwa dni ratownicy z całej Polski tłumaczyli i prezentowali zagadnienia z takich dziedzin, jak odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry, nawigacja w terenie, pierwsza pomoc w warunkach górskich czy wspinaczka i jaskinie.
Każdy mógł nie tylko zasięgnąć informacji, ale również samemu przećwiczyć różne elementy pod okiem doświadczonych ratowników Akademii GOPR. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, również z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora AED, warsztaty z nawigacji i planowania trasy oraz zajęcia z ratownictwa na rzekach górskich, podczas których ratownicy uczyli zasad bezpiecznego wskakiwania do wody oraz posługiwania się rzutką ratowniczą. Głównym partnerem wydarzenia był Tauron Polska Energia.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowano też górski wyścig rowerowy Uphill Jaworzyna Krynicka. Mimo upalnej pogody i ponad 10-kilometrowej trasy, z deptaku przez góry na Jaworzynę Krynicką, cieszył się on dużym zainteresowaniem, a uczestnicy chwalili jego organizację i przebieg zawodów. Przygotowano również górski plac zabaw dla dzieci „Mały ratownik – wielka energia”, ścianki wspinaczkowe, loterię fantową, pokazy ratownictwa z wykorzystaniem technik linowych, pokazy tresury i posłuszeństwa psów ratowniczych. Zorganizowano także górski jarmark regionalny, aukcję charytatywną oraz koncert. Cały dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na działalność statutową Fundacji GOPR. Wśród partnerów sierpniowej imprezy były m.in. Mercedes Benz oraz Logmaster. 
Więcej o działalności fundacji można znaleźć na stronie www.fundacja.gopr.pl.
 RED
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też