Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

|

Lądek-Zdrój pełen atrakcji

NPM 9/2018
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
Spotkanie poświęcone Tomkowi Mackiewiczowi, rozmowa z uczestnikami zimowej wyprawy na K2, a także gala Książki Górskiej Roku oraz wręczenie Złotych Czekanów – to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, który potrwa od 20 do 23 września. 

Z racji Złotych Czekanów ta edycja festiwalu będzie wyjątkowa. Czym jest dla środowiska wspinaczkowego ta nagroda, pisaliśmy szczegółowo w sierpniowym wydaniu „n.p.m.”. Dziś dodajmy, że tytułem Piolets d'Or 2018 zostaną uhonorowani Marek Holeček i Zdenek Hák za całkowite przejście południowo-zachodniej ściany Gaszerbrumu I drogą Satisfaction!, Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima za drogę Shukriya na północno-wschodniej ścianie i trawers szczytu Shispare oraz Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux-Mountainman za wejście na północno-wschodni wierzchołek Nuptse. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymają Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase, Jason Thompson za wejście drogą Obscured Perception południowo-zachodnią ścianą Nilkanth i Alex Honnold za niewiarygodny wkład w podnoszenie poziomu światowej wspinaczki w 2017 roku. Wszyscy laureaci Złotych Czekanów i niektórzy wyróżnieni przyjadą do Lądka-Zdroju, a gala rozpocznie się w sobotę, 22 września, o godz. 20 w Wielkim Namiocie. 
Dwa dni wcześniej w tym samym miejscu (czwartek, godz. 21) zaplanowano wieczór poświęcony Tomkowi Czapkinsowi Mackiewiczowi, który zginął w styczniu tego roku na Nanga Parbat. Wspominać go będą żona – Anna Solska-Mackiewicz i partnerzy wspinaczkowi – Elisabeth Revol oraz Marek Klonowski. Podczas wyprawy na Nangę w 2013 roku Czapkins i Klonu nagrali teledysk do utworu Grubsona „Na szczycie”. W Lądku-Zdroju to Grubson zaśpiewa do ich teledysku. W piątkowy wieczór (godz. 20.30) odbędzie się natomiast spotkanie z uczestnikami zimowej wyprawy na K2. 
Ale gości będzie o wiele więcej, prelekcje będą się odbywały przez trzy festiwalowe dni – od piątku do niedzieli. Ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny o kobiecej eksploracji (sobota, godz. 16). Wezmą w niej udział m.in. himalaistki – Kinga Baranowska i Anna Okopińska oraz wspinaczki – Kinga Ociepka-Grzegulska i Karolina Ośka. Do Lądka-Zdroju przyjedzie także Cory Richards, pierwszy Amerykanin, który wszedł zimą na ponad 8000 m n.p.m., zdobywając wraz z Simone Moro i Denisem Urubko Gaszerbruma II (8035 m). Urubki też na Festiwalu Górskim nie zabraknie, podobnie jak legendarnego Chrisa Boningtona – 83-letniego seniora, który jest autorem pierwszego brytyjskiego wejścia północną ścianą Eigeru. Prowadził też ekspedycję, która dokonała pierwszego wejścia południową ścianą Annapurny, co było ówcześnie największym osiągnięciem w Himalajach. Był również kierownikiem wyprawy, która po raz pierwszy weszła na Everest południową ścianą w 1975 roku. Sam wszedł na Dach Świata 10 lat później. Do dziś pozostaje aktywny w górach. 80. urodziny uczcił wspinaczką na nadmorską turnię Old Man of Hoy drogą, którą sam wytyczył niemal pół wieku wcześniej. Richards, Urubko i Bonington będą niedzielnymi gośćmi lądeckiego festiwalu. 
W konkursie filmowym będą w tym roku dwie światowe premiery, jedna europejska oraz kilkanaście polskich pokazów premierowych. Łącznie to 29 filmów, 21 godzin projekcji, 5 polskich pozycji i 24 zagraniczne z 12 krajów. Z kolei w konkursie książkowym o miano najlepszej rywalizuje prawie 30 pozycji, które ukazały się na rynku wydawniczym w minionym roku. Jak co roku nie zabraknie warsztatów, koncertów (zespół Strachy na Lachy) oraz zabawy integracyjnej. 
Festiwal potrwa od czwartku do niedzieli (20-23 września), a przykładowy karnet 4-dniowy kosztuje do 15 września 179 zł. RED
Więcej: www.festiwalgorski.pl

-----------

Elizabeth Revol po raz pierwszy w Polsce

Nieoficjalny sezon festiwalowy rozpocznie się za kilkanaście dni w Zakopanem. Spotkania z Filmem Górskim, tradycyjnie na przełomie sierpnia i września, będą pierwszą okazją do spotkania z himalaistami i alpinistami po zakończeniu letniego sezonu. 
Tegoroczna, 14. już edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Do konkursu filmowego zgłoszono ponad 1500 tytułów, a oceniać je będzie wyjątkowe jury. Na jego czele stanie bowiem legenda polskiego kina – Krzysztof Zanussi. Obok niego zasiądą himalaista i filmowiec Dariusz Zaruski, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich Zdobywców Korony Himalajów i Karakorum Piotr Pustelnik. 
W sercu Tatr spotkać się można będzie m.in. z Elizabeth Revol – partnerką wspinaczkową Tomka Mackiewicza. To będzie jej pierwszy przyjazd do Polski po tragedii na Nanga Parbat. Do Zakopanego przyjadą też uczestnicy zimowej wyprawy na K2: Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, którzy opowiedzą o akcji ratunkowej na Nandze i sile przyjaźni w górach. Wśród gości znalazł się także Belg Nicolas Favresse, wspinacz wielkościanowy, zdobywca Złotego Czekana (2010). O swoich ostatnich książkach opowie Bernadette McDonalds. Ponadto w Zakopanem będzie się można spotkać także z Krzysztofem Wielickim, Januszem Gołąbem, Tomem Balardem, Silvo Karo, Karlem Gablem, Moniką Witkowską, Rafałem Fronią, Kacprem Tekielim, Andrzejem Marciszem, Anną Figurą i Natalią Tomasik. 
Po raz pierwszy w tym roku wystartuje Bieg Przedni z Zakopanego do Kościeliska na dystansie 15 km, a po raz trzynasty odbędą się zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power. Tradycyjnie też działać będzie Akademia Górska. W jej ramach możecie wziąć udział w szkoleniach wspinaczkowych, pierwszej pomocy czy nawigacji. Zapisy na Akademię Górską już trwają, można także kupić bilety i karnety. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w tym roku w dniach od 30 sierpnia do 2 września w Zakopanem. Miasteczko festiwalowe będzie zlokalizowane na Równi Krupowej. Do 29 sierpnia karnety można kupić w cenie 110 zł. RED
Więcej: www.spotkania.zakopane.pl 


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też