Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Polska | Karkonosze / Wielki Szyszak

Książka Froni moim drogowskazem

NPM 1/2019
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Szymon Matuszyński
(fot. Szymon Matuszyński)
Mają te góry w sobie wiele niezwykłego. Dlatego nie dajmy się zwieść płaskim jak stół równiom. Tuż za rogiem czają się skalne urwiska i potężne kotły, które szczególnie zimą stają się poważnym zagrożeniem.

Nastała ulubiona przeze mnie w górach pora roku. Tak, tak, niektórzy mają mnie za wariata. – Szymon, dokąd idziesz – zimno, wichura, nic nie widać… Gdzie w tym przyjemność? – pytają znajomi.
Nie potrafię powiedzieć, dlaczego czerpię fizyczną i przede wszystkim psychiczną przyjemność z górskich wędrówek nawet nie tyle zimą, ile dokładnie wtedy, gdy temperatura znacząco spada poniżej zera, naprawdę nic nie widać, a wiatr urywa głowę. Pewnie niektórzy powiedzą: – Co ty wiesz o zimie w górach? Na ośmiu tysiącach nie byłeś.
Można i tak. Choć ci, którzy naprawdę coś o górach wiedzą, mają świadomość, że i w Karkonoszach, na Babiej Górze, o Tatrach nie wspominając, można nieźle od zimy dostać. I mnie się kilka razy zdarzyło. Raz, dokładnie 20 lat temu, nawet spod Skrzycznego ściągał mnie i mojego przyjaciela Jerzyka GOPR...

Znów Karkonosze, znów Jagniątków
W Karkonosze mam z Wrocławia blisko. Aczkolwiek odległość nie jest jedynym powodem, dla którego w te fantastyczne góry się zapuszczam.
„W Karkonoszach nigdy nie zaskoczył mnie brak czegokolwiek. Wszystko jest na swoim miejscu, zwłaszcza wtedy, gdy o świcie biegiem pokonuję kolejny zakręt Koralowej Ścieżki i wiem, że za chwilę ujrzę Czarny Kocioł” – napisał w swojej książce „Anatomia GÓRY” Rafał Fronia, himalaista i uczestnik ostatniej zimowej wyprawy na K2, pod czym absolutnie się podpisuję. Nie mogę nie docenić tej kolejnej pozycji górskiej literatury, która obok „Każdemu jego Everest” Falco Dąsala i „Broad Peak. Niebo i Piekło” Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego awansowała przebojem do mojego absolutnego TOP 3 książek o górach. Ujęła mnie ta książka nie tylko kapitalnym językiem, jakim jest napisana, ale także nawiązaniem do mnóstwa z górami związanych rzeczy, które są tak bliskie i mojemu sercu. Jedną z nich jest właśnie uwielbienie dla Karkonoszy i Koralowej Ścieżki, którą i ja po raz kolejny wybrałem dziś na trasę swojej górskiej wycieczki.
Jeszcze jeden cytat z początku tej książki przytoczyć muszę, bo tych kilka słów doskonale oddaje to, co sam zawsze w górach odczuwam: „Uwielbiam tę ciszę, której można dotknąć…”. Tak, tak tak! Po stokroć. Tak bardzo różni się to miejsce od najpopularniejszych karkonoskich szlaków, na których sporo ludzi spotkać można również zimą. Dziś wiem, że jeśli kogoś spotkam, to może dopiero na samej grani, pewnie czeskich narciarzy w domku na Czarnej Przełęczy.

Tylko, żeby się wstać rano chciało…
W Sudety wyjeżdżam przeważnie na jeden dzień. Tyle, raz na jakiś czas, jestem w stanie wyrwać z kalendarza domowych i zawodowych obowiązków. Jedyny problem, jaki ostatnio dostrzegam jest taki, że coraz trudniej mi wstać o trzeciej (jeśli jadę dalej) czy czwartej (kiedy wybieram się np. w Karkonosze) nad ranem. Tym razem jednak dramatu nie ma, jeden sygnał budzika na komórce stawia mnie (i na szczęście tylko mnie) do pionu. Rzeczy spakowane, małe śniadanie i wpadam do Czarnej Strzały (naszej małej toyotki) i śmigam w kierunku Jeleniej.
Niestety (niektórzy pewnie pukają się w czoło) prognozy na dziś są… No właśnie. Generalnie rzecz ujmując – doskonałe. Dla mnie to jednak nieco gorsza wiadomość, bo tak bardzo liczyłem na jakieś choćby drobniejsze załamanie. Mróz jedynie ma być większy (zawsze coś), niestety na wichurę nie mam co liczyć.
Jadę sobie, nie spiesząc się specjalnie, piękną trasą w kierunku Jagniątkowa. Dziś zamiast Floydów towarzyszy mi Pat Metheny i Brad Mehldau. Powoli dojeżdżam do miejsca, w którym zwykle odsłania się ten fantastyczny karkonoski mur (jeszcze przed Jelenią Górą). Na razie oczywiście nic jeszcze nie widać, bo świtać będzie dopiero za jakieś pół godziny.

(...)
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Zobacz podobne artykuły

Karkonosze
Polska

Zobacz też