Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

Kolosy zostaną wręczone po raz dziesiąty

NPM 2/2009
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
Kandydatów do Kolosów można zgłaszać do 30 stycznia 2009 roku (FOT. ADRIAN LARISZ)
Jubileuszowa, 10. edycja Kolosów, tradycyjnie połączonych z Ogólnopolskimi Spotkaniami Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, odbędzie się w Gdyni od 20 do 22 marca 2009 roku.

Tym razem święto polskich podróżników zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie i to z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, rocznicowy charakter wydarzenia będzie okazją i pretekstem do przypomnienia najważniejszych dokonań ostatnich 10 lat, przede wszystkim jednak organizatorzy po raz pierwszy będą gościć uczestników w zupełnie nowym miejscu – nowej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego, której gospodarzem jest miasto Gdynia. Kolosy w najbardziej „kosmicznym” budynku w Gdyni to będzie nowa jakość.
Termin zgłaszania wypraw zrealizowanych w 2008 roku do nagród w poszczególnych kategoriach
(Podróże, Żeglarstwo, Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Wyczyn roku), upływa 30 stycznia 2009 roku. Do 30 lat został podniesiony limit wieku dla młodych podróżników chcących kandydować do nagrody grantu imienia Andrzeja Zawady.
Wśród dotychczasowych laureatów Kolosów w dziedzinie alpinizmu są między innymi: Jacek Fluder, Janusz Gołąb i Stanisław Piecuch za zdobycie wschodniej ściany Kedar Dome w Garhwalu (Indie); Anna Czerwińska za wejście na Mount Everest i skompletowanie Korony Ziemi; Jacek Czyż za samotne wytyczenie nowej drogi na El Capitan w USA; Marcin Tomaszewski, Krzysztof Belczyński i Dawid Kaszlikowski za wytyczenie trudnej drogi na Citadel w masywie Kichatna na Alasce; Piotr Morawski, Simone Moro (Włochy), Jacek Jawień, Dariusz Załuski i Jan Szulc za zimowe wejścia na Shisha Pangmę; Marcin Miotk za pierwsze polskie wejście bez tlenu na Mount Everest; Łukasz Depta, Piotr Głuszek i Wojciech Kozub za nowe drogi na dziewicze szczyty w mało znanej dolinie Thalle w Karakorum.
Więcej informacji: www.kolosy.pl

------

Bydgoszczanie chcą zimą zdobyć Koronę Gór Polski

W drugiej połowie stycznia dwóch bydgoszczan – Krzysztof Kasprzak i Krzysztof Halicki – podejmie się pierwszej w historii próby zdobycia Korony Gór Polski w warunkach zimowych w tzw. próbie czasowej. W ciągu czternastu dni uczestnicy planują zdobyć 28 szczytów: od najniższego położonego w Górach Świętokrzyskich (Łysica 612 m n.p.m.) do Rysów (2499 m n.p.m., najwyżej położony punkt w Polsce). W tym czasie przejadą ponad 2500 km, przejdą pieszo około 200 km, a deniwelacja wyniesie 1,35 wysokości Mount Everestu (prawie 12 000 metrów!). Relacja z wyprawy – wkrótce na łamach „n.p.m.”


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też