Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia | Zapowiedzi

Kobiety zapraszają do Karpacza

NPM 12/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
Elizabeth Revol (fot. Facebook Dni Lajtowe)
Elizabeth Revol i Anna Czerwińska to znane w himalajskim świecie kobiety, które przyjadą do Karpacza na kolejną edycję Dni Lajtowych. Pokazy odbędą się w nowoczesnej i komfortowej sali w Hotelu Gołębiewski.

XIX Karkonoskie Dni Lajtowe odbędą się tym roku w dniach od 23 do 25 listopada. To kameralna, ale bardzo sympatyczna impreza, na której gwiazdy himalajskiego świata są niemal na wyciągnięcie ręki. W tym roku najważniejszymi gośćmi będą m.in. Elizabeth Revol – partnerka wspinaczkowa Tomka Mackiewicza, która opowie o swoich zmaganiach z Nanga Parbat i nie tylko. A o kilkudziesięcioletniej przygodzie w górach wysokich opowie Anna Czerwińska, która licznymi anegdotami potrafi porwać każdą publiczność.  Z Rumunii przyjedzie Teofil Vlad – jeden z autorów świetnego przejścia na Pumori (7161 m n.p.m.), a z Kazachstanu Borys Dedeszko, który dekadę temu otrzymał razem z Denisem Urubką Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Czo Oju. Urubki też w Karpaczu nie zabraknie. On z kolei opowie o tegorocznej wyprawie na Uszbę. Wśród gości są także znany pilot szybowcowy Sebastian Kawa oraz uczestnik tegorocznej zimowej wyprawy na K2 Jarosław Botor. Natomiast w sobotni wieczór wręczona zostanie nagroda Primus Inter Pares za wybitne osiągnięcia górskie.                     
Więcej na: www.dnilajtowe.pl

W stolicy gór nie zabraknie
Robert Gondek, Kamila Kielar, Anna i Krzysztof Kobusowie, Jakub Rybicki, Krzysztof Story, Anna i Marcin Szymczakowie, Piotr Trybalski, Michał Woroch – to tegoroczni goście warszawskiego Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA.
Przez dwa dni imprezy, która odbędzie się 1 i 2 grudnia w warszawskim Kinie Wisła, miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlanie na wielkim ekranie i usłyszą pełne emocji relacje i historie podróżników, reporterów i fotografów. W tegorocznym programie jest m.in. rodzinna wędrówka przez Góry Skaliste w USA i Kanadzie, zdobycie 7 najwyższych szczytów Afryki, rowerowa ekspedycja przez zimowy Bajkał, przejazd autem od Ziemi Ognistej aż do Alaski przez dwie Ameryki, eksploracja Namibii, odkrywanie mało znanych klimatów Kuby, niezwykłe historie zwykłych ludzi z Polski i przejście pieszego szlaku o długości 4700 km wzdłuż Pacyfiku.
Gośćmi będą Robert Gondek – pasjonat Afryki realizujący projekt wejścia na najwyższe szczyty tego kontynentu, Kamila Kielar – specjalistka od samotnych wyjazdów na północ typu adventure, Anna i Krzysztof Kobusowie – fotografowie, dziennikarze, autorzy książek, Jakub Rybicki – fotograf i zimowy jeździec rowerowy, Krzysztof Story – dziennikarz wsłuchujący się w ludzkie historie, Anna i Marcin Szymczakowie – geografowie, fotografowie, autorzy książek, Piotr Trybalski– dziennikarz, fotograf, autor książek i Michał Woroch – fotograf, prelegent, organizator wypraw.
Od samego początku organizatorami wydarzenia są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – przewodnicy wypraw trekkingowych w Himalaje, prekursorzy profesjonalnych slajdów podróżniczych w Polsce. Choć trudno w to uwierzyć, festiwal odbywa się od 2001 roku.
Więcej na: www.festiwalterra.pl

Festiwal w Krakowie potrwa pięć dni
Angielski wspinacz Jerry Moffatt, a także Dani Arnold, Andrzej Bargiel, Adam Bielecki i mistrzyni świata w biegu po pionowej ścianie Aleksandra Rudzińska to najważniejsi goście kolejnej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.
To już 16. edycja tej imprezy, która tradycyjnie jest górskim podsumowaniem kalendarzowego roku. W tym roku KFG po raz pierwszy w historii będzie trwał aż 5 dni. Rozpocznie się już w środę 28 listopada, a zakończy w niedzielę 2 grudnia. To pięć dni górskiej przygody w centrum Krakowa. Główną areną tegorocznej edycji jest tradycyjnie Uniwersytet Ekonomiczny, przy ul. Rakowickiej, jednak ważne festiwalowe wydarzenia rozegrają się również w krakowskich kinach: Kijów (środa) i Multikino (czwartek).
Dani Arnold – szwajcarski specjalista od wspinaczki mikstowej i lodowej, Andrzej Bargiel – autor słynnego zjazdu na nartach z K2, Adam Bielecki – tegoroczny zdobywca Gaszerbruma II oraz Aleksandra Rudzińska, która w tym roku zdobyła w Innsbrucku tytuł mistrzyni świata w biegu na czas po pionowej, 15-metrowej ścianie – to tylko kilka znanych postaci z górskiego świata, które zjawią się w tym roku w Krakowie. Magnesem przyciągającym publiczność będzie też świetny angielski wspinacz Jerry Moffatt, jedna z najważniejszych postaci w historii wspinania skalnego i sportowego. Jego książka „Reveletions” wygrała w tym roku w kategorii „Literatura wspinaczkowa” w konkursie Książka Górska Roku na Festiwalu w Lądku-Zdroju.
Nie zabraknie także górskich filmów. Spośród tych o tematyce górskiej, alpinistycznej czy himalaistycznej z pewnością warto wymienić dwa obrazy w reż. Reinholda Messnera, opowiadające o wydarzeniach sprzed 40 lat – „Last Step” oraz „The Holy Mountain”, a także przepiękny i inspirujący film „Mountain Jennifer Peedom”. Niesamowitą przygodę alpinistów eksplorujących odległe górskie ściany Antarktydy pokazuje film „Queen Maud Land”, a uwagę przyciągnie na pewno kameralny, może nawet intymny „Notes from the Wall” w reżyserii trójki słynnych Belgów: Siebe Vanhee, Nicolasa Favresse i Seana Villanuevy O’Driscolla.
Bohaterów filmów „Age of Ondra” czy „Dawn Wall” chyba nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać. Te świetnie zrealizowane produkcje wprowadzają widza w świat wspinaczki na najwyższym poziomie. Warto również poznać pełną zwrotów akcji historię wspinaczki na Madagaskarze – opowiada o niej film „Blood Moon”. Serię filmów dotyczących wspinaczki skalnej dopełnia czeski „From a hammer to a drill”, w którym poznajemy intrygującą postać Petra Špeka Slaniny – słynnego w Czechach „profesora” wspinaczki klasycznej w piaskowcu. Widzowie będą też mieli okazję „zatopić się” w puchu za sprawą pięknie zrealizowanego filmu „Zabardast”. Słynny reżyser Jerome Tanon śledzi przygody grupy freeriderów, którzy odwiedzają Karakorum w poszukiwaniu najpiękniejszych linii zjazdowych na świecie.
Na tegorocznej liście dodatkowych atrakcji są również zawody w trail runningu, klub kulturalny, warsztaty fotograficzne i rozbudowane spotkania z autorami książek górskich. KFG odwiedzą również ratownicy TOPR, eksperci z TPN, biegacze górscy, skiturowcy, podróżnicy, a nawet prawnicy… specjalizujący się w prawnych zagadnieniach związanych z górami.                                           
Więcej na: www.kfg.pl
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też