Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

Katowice budują pomnik ludzi gór

NPM 12/2014
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
Projekt katowickiego pomnika upamiętniającego tych, którzy zostali w górach na zawsze (proj. Bogusław Burzyński)
Ćwierć wieku minęło od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Najsłynniejszy polski himalaista pozostał na zawsze pod Lhotse, ale nie ma swojego grobu w rodzinnych Katowicach. Swoich mogił nie mają tutaj również Henryk Furmanik, Andrzej Hartman, Rafał Chołda, Jan Nowak, Mirosław „Falco” Dąsal ani Artur Hajzer. Przyjaciele chcą więc im postawić pomnik.

Bliscy, przyjaciele i znajomi tragicznie zmarłych alpinistów od wielu lat zabiegali o możliwość postawienia w katowickim parku Kościuszki pomnika upamiętniającego tych, którzy zostali w górach na zawsze. To właśnie w położonym na terenie parku kościele pw. Świętego Michała Archanioła od niemal 30 już lat w ostatnią środę października odbywa się nabożeństwo żałobne w intencji tragicznie zmarłych członków Klubu Wysokogórskiego „Katowice”. Sąsiedztwo tej świątyni to zatem naturalne i oczywiste miejsce dla takiego monumentu.
– To byłoby miejsce, gdzie rodziny mogłyby zapalić znicze, powspominać ich, pomodlić się i oddać im cześć – wyjaśnia Ignacy „Walek” Nendza, wieloletni instruktor Polskiego Związku Alpinizmu i działacz KW Katowice.
Jest już projekt pomnika wykonany przez Bogusława Burzyńskiego oraz przychylne stanowisko władz miasta. Jego lokalizację w parku Kościuszki pozytywnie zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków. Trwają również prace nad stosowną uchwałą, która niebawem trafi pod obrady Rady Miasta. Koszt przedsięwzięcia oszacowany został na 70 tys. złotych. 15 tys. zł już zebrano, 40 tys. zł da miasto Katowice, a brakującą kwotę pomysłodawcy chcą pozyskać poprzez internetową zbiórkę na portalu Polak Potrafi.
– Postawiliśmy na tzw. crowdfunding, gdyż jest to coraz skuteczniejsze narzędzie do zdobywania funduszy w sytuacji, gdy nie można liczyć na ich pozyskanie z innych źródeł. To właśnie z pomocą portalu Polak Potrafi Adam Bielecki zebrał w tym roku ponad 60 tys. złotych, które umożliwiły mu wzięcie udziału w wyprawie na Kanczendzongę – przypomina Krzysztof Modliszewski, prezes KW Katowice.
Zbiórka potrwa do 20 listopada. Minimalną kwotą wpłaty jest złotówka, a maksymalnej nie ma. W zamian za wpłatę można liczyć m.in. na wycieczkę w góry z Arturem Małkiem, jednym z pierwszych zimowych zdobywców Broad Peaku, czy na prelekcję Janusza Majera, lidera programu Polski Himalaizm Zimowy.
– Nazwaliśmy nasz projekt „Pasja Gór”, ale mamy nadzieję, że udział w nim wezmą nie tylko ludzie, którzy poprzez swe pasje związani są z górami. Liczymy także na tych, którzy po prostu doceniają, jak wiele dla wizerunku Polski i Śląska wnieśli tacy ludzie, jak Jerzy Kukuczka czy Artur Hajzer – podkreśla Krzysztof Modliszewski.
– Dzięki ich wyczynom niejednokrotnie polska flaga i proporzec miasta Katowice załopotały na najwyższych szczytach świata – przypomina Ignacy Nendza.     RED
Więcej informacji: www.polakpotrafi.pl/projekt/pasja-gor.

---------------------

Przedświąteczny Kraków w górskim klimacie

W pierwszy weekend grudnia krakowski Uniwersytet Ekonomiczny już po raz 12. będzie areną spotkań na najwyższym górskim poziomie.
Na Krakowskim Festiwalu Górskim zawsze da się już wyczuć przedświąteczny klimat. W uczelnianym barku słychać „Last christmas”, na ulicach wiszą choinkowe lampki, ale w głównej sali Uniwersytetu Ekonomicznego (ul. Rakowicka 27) o świętach nikt nie myśli. Tam królują góry. 12. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędzie się w dniach od 5 do 7 grudnia. To jedno z największych i najważniejszych spotkań ludzi gór i wspinaczki w Polsce oraz w Europie. Na festiwalowej scenie o swoich osiągnięciach opowiadają największe gwiazdy wspinaczki i alpinizmu. To tutaj odbywają się najważniejsze dyskusje środowiska górskiego. Festiwal to również doskonałe kino górskie w ramach dwóch konkursów – międzynarodowego i polskiego. Są prelekcje podróżników, fanów białego szaleństwa oraz taternictwa jaskiniowego, warsztaty szkoleniowe, wystawy fotografii, a emocje sportowe
gwarantują mistrzostwa Polski w boulderingu. Jest także kiermasz odzieży i sprzętu
outdoorowego.
Wśród zagranicznych gwiazd tegorocznego festiwalu będzie m.in. Stephan Siegrist, alpinista i przewodnik górski z okolic Interlaken w Szwajcarii, który w wieku 20 lat przeszedł po raz pierwszy północną ścianę Eigeru, i to od razu zimą. Od tamtej pory Szwajcar pokonał ją łącznie 29 razy różnymi drogami, latem i zimą. W 1999 roku współorganizował przedsięwzięcie „Eiger-live”, czyli dwudniową telewizyjną transmisję na żywo z przejścia północnej ściany. Cztery lata później przeszedł Drogę Klasyczną z 1938 roku na Eigerze w stylu „retro”, z użyciem całego sprzętu wzorowanego na tym z epoki. Jako pierwszy dokonał też pierwszego zimowego przejścia zachodniej ściany Cerro Torre. Skompletował jako pierwszy człowiek zimowe wejścia na wszystkie główne wierzchołki tego masywu. Gościem KFG będzie także Peter Croft z Kanady, autor wielu przejść oraz ekstremalnych dróg w dolinie Yosemite.                          RED
Więcej informacji: www.kfg.pl.

---------------

Stolica pod znakiem Everestu

Tydzień po festiwalu w Krakowie duża górska impreza odbędzie się w Warszawie. Stolica zaprasza na 11. edycję Przeglądu Filmów Górskich.
Jedną z większych atrakcji będzie pokaz filmu „Everest. Poza krańcem świata” w technologii 3D. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki będziemy mogli śledzić zmagania z tą górą pierwszych jej zdobywców. Innym godnym polecenia filmem będzie obraz „Cerro Torre. A Snowball’s Chance in Hell”, przedstawiający heroiczne zmagania z tą górą jednego z najlepszych wspinaczy współczesnej doby – Davida Lamy, który próbuje dokonać pierwszego klasycznego przejścia jednej z kultowych dróg na północno-zachodniej ścianie. W Warszawie obejrzymy też dramatyczny film Pavla Barabasza „Stopy na hrebeni” z zimowego przejścia grani Tatr bez wspomagania z zewnątrz. Z polskich produkcji polecamy zaś nowy film Jerzego Porębskiego „Zakopiańczycy” o wspaniałych dokonaniach himalaistów z zakopiańskiego środowiska.
Marcin Kaczkan opowie o tegorocznym wejściu na K2, będą też prelekcje innych naszych wspinaczy biorących udział w programie Polskie Himalaje. O „złotym okresie polskiego himalaizmu” mówić będzie Leszek Cichy, a w roli narratora wystąpi ówczesny prezes Polskiego Związku Alpinizmu – Andrzej Paczkowski. Piękno szczytów Karakorum przybliży zaś jeden z czołowych pakistańskich wspinaczy – Karim Hayat. Podobnie jak w ubiegłych latach przeglądowi będzie towarzyszyć stoisko z wydawnictwami górskimi.                   RED
Więcej informacji: www.przeglad.turnia.pl.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też