Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

K2, Broad Peak i Everest na planszy!

NPM 8/2014
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
( fot. Wydawnictwo Rebel)
Popularność gier planszowych w Polsce od kilku lat rośnie. Na rynku pojawiły się również gry, których akcja dzieje się w najwyższych górach świata.

„K2” to polska gra, która jako pierwsza z naszego kraju w 2012 roku otrzymała nominację do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie planszówek – Spiel des Jahres. Zasady gry wytłumaczyć można dosłownie w pięć minut, a rywalizować w niej może od jednego do pięciorga graczy w wieku od ośmiu lat. Rozgrywka trwa około godziny.
W grze „K2” każdy z graczy kieruje dwuosobowym zespołem himalaistów z namiotami, którego celem jest zdobycie drugiego co do wysokości szczytu świata. Przeszkadzać nam w tym będzie stale zmieniająca się pogoda w różnych partiach góry, brak tlenu oraz stroma droga na szczyt. Zapomnijcie jednak o kostkach – to nie eurobiznes. Rozgrywka oparta jest w dużej mierze na mądrym planowaniu i przewidywaniu wielu ruchów do przodu na podstawie prognoz pogody oraz zagrywaniu karty ruchu i aklimatyzacji. Co ważne, droga na szczyt to połowa sukcesu: aby wygrać, himalaiści muszą bezpiecznie doczekać końca 18-dniowej wyprawy. Gdy opanujemy już rozgrywkę podczas letnich wypraw, czas zmierzyć się z zimowym wariantem, gdzie czeka nas trudniejsza pogoda i bardziej skomplikowana droga na szczyt, który nigdy zimą zdobyty nie został.
Jeśli jednak zdobywanie K2 stanie się dla Was łatwe jak spacer po parku (osobiście wątpię, czy taka chwila przyjdzie) lub znudzą Was jej ściany, w każdej chwili można spróbować swoich sił, mierząc się z jej rozszerzeniem „K2: Broad Peak”. Dodatek do gry daje nam dwa scenariusze zainspirowane dokonaniami polskich himalaistów w 1984 roku. Pierwszy z nich to „Bieg na szczyt” upamiętniający błyskawiczne wejście Krzysztofa Wielickiego, drugi – to „Trawers Broad Peaków”, czyli wspomnienie przejścia Wojciecha Kurtyki i Jerzego Kukuczki.
Jeśli i tego będzie Wam mało, z radością przywitacie również grę „Mount Everest”. Tutaj jednak zasady i priorytety lekko ulegają zmianie. Celem graczy nie jest uzyskanie osiągnięcia sportowego, ale wyprowadzenie grupy turystów na szczyt! Autor gier, Adam Kałuża, świetnie odrobił pracę domową, tworząc planszówki idealne na dni, kiedy nie można być w górach lub gdy górskim wędrówkom nie sprzyja pogoda. Warto dodać, że dla tych, których oprócz gór pociągają również podziemia, autor stworzył także grę „Jaskinia”.
Grzegorz Stodolny

K2, Wyd. Rebel, cena: 99,95 zł
K2: Broad Peak, Wyd. Rebel, cena: 59,95 zł
Mount Everest, Wyd. Rebel, cena: 129,95 zł

---------------

Jak wrzesień, to Lądek-Zdrój

W ubiegłym roku organizatorzy Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Na imprezę zaprosili największe gwiazdy polskiego i światowego himalaizmu, wypełniając specjalny namiot na tysiąc osób.
W tym roku już po raz 19. organizatorzy najstarszego w kraju Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady zapraszają do Lądka-Zdroju. Tegoroczna edycja odbędzie się od 18 do 21 września, a wśród gości zobaczymy m.in. Kurta Diembergera, Denisa Urubkę, Raphaela Slawinskiego, Karima Hayata, Ryszarda Pawłowskiego i Adama Bieleckiego. W programie konkurs filmowy, który w tym roku wyróżni obrazy w aż 12 kategoriach, jak na przykład „Grand Prix”, „Najlepszy Film Wspinaczkowy”, „o Górach Wysokich”, „o Ludziach Gór”, „Podróżniczy”, „o Biegach Górskich” czy „o Sportach Ekstremalnych”. Przegląd to impreza z tradycjami dla ludzi gór, która oprócz spotkań, prelekcji i dyskusji umożliwia całą masę innych aktywności. To także koncerty, imprezy do białego rana, Spotkania Młodych Podróżników, bieg trailowy dla dzieci i dorosłych, wycieczki górskie, konkurs na Górską Książkę Roku oraz wystawy zdjęć. Tradycyjnie też na festiwalu pojawi się nasze redakcyjne stoisko, na którym będzie można nabyć archiwalne numery magazynu, a także oddać głos na Książkę Roku „n.p.m.”. Zapraszamy do Lądka!
RED
Więcej informacji:
www.festiwalgorski.pl.

---------------

Rak? A niech go szlak!

Fundacja „Rak’n’Roll” rozpoczyna kolejny projekt. Tym razem celem jest Korona Gór Polski.
– Nie boimy się żyć. Nie boimy się marzyć i nie zawahamy się też, aby swoje marzenia i cele zrealizować. Rak nas nie zatrzyma. Tym razem sięgniemy naprawdę wysoko. Przypuścimy atak szczytowy na raka. Zabieramy się za Koronę Gór Polski. Dotrzemy na każdy z 28 wierzchołków – wyżej w Polsce się już nie da – mówią o swoim nowym przedsięwzięciu członkowie fundacji.
Celem projektu jest zdobycie przez osoby, które chorowały bądź nadal chorują na raka, wszystkich szczytów należących do Korony Gór Polski. Każdej osobie po chorobie nowotworowej będzie towarzyszył opiekun, który będzie wspierał ją w zdobyciu szczytu. Kolejność i sposób zdobywania wierzchołków będzie dostosowywana do panujących warunków oraz możliwości osób, które na dany szczyt wejdą.
Cztery szczyty już zostały zdobyte. Projekt zainaugurowano 20 czerwca wejściem na Babią Górę i Turbacz, a już kolejnego dnia rak’n’rollowa flaga powiewała dumnie z Orlicy i Szczelińca. A to dopiero początek przygody...
RED
Więcej informacji:
www.raknroll.pl.

---------------

Zamki w Polsce

Na rynku wydawniczym ukazała się mapa „Zamki w Polsce”.
Zamków i pałaców w Polsce jest bardzo wiele, ale nie wszystkie można zwiedzać. Wiele z nich jest w rękach prywatnych i nie ma tam możliwości wejścia. Po wielu z nich zostały tylko legendy lub sterta gruzu. Mapa wskazuje zamki, które istnieją w okazałej formie i są dostępne dla zwiedzających. Na mapie znalazły się 164 miejsca polecane do zwiedzania, nie tylko w wakacje.
Mapa wspierana jest serią odznak turystycznych przez zarząd PTTK. Zanim trafi na półki księgarń, przedpremierowo można ją kupić na Allegro: www.allegro.pl/zamki-w-polsce-najnowsze-wydanie-mapy-i4367502556.html oraz w sklepie górskim Alpamayo w Krakowie (ul. Krowoderska 52).
RED


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też