Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

|

Jak podwyższyć szczyt o metr

NPM 9/2014
Numer wyprzedany
Autor:
Andrzej Bazylczuk
()
Są ponad trzy i pół razy niższe od Everestu, a najwyższemu szczytowi Europy ustępują o ponad dwa kilometry, i to jeśli przyjąć, że na Starym Kontynencie rządzi Mont Blanc, a nie Elbrus. Nie są nawet najokazalszym szczytem swojego pasma, ale za to są najwyższe w pewnym sympatycznym kraju nad Wisłą... Oto Rysy.  

Mierzące 2503 m n.p.m. Rysy to 28. najwyższy szczyt Tatr. Zawsze wydawało się Wam, że są o cztery metry niższe? To prawda, góra rzeczywiście ma 2499 m n.p.m., ale tylko jeśli wziąć pod uwagę wierzchołek leżący na polsko-słowackiej granicy. Dwa pozostałe, czyli najwyższy wierzchołek (środkowy – 2503 m n.p.m.) oraz najniższy (południowo-wschodni – 2473 m n.p.m.), leżą w całości na terytorium naszych sąsiadów. Polakom przypadł w udziale szczyt północno-zachodni, a w zasadzie jego część, gdyż właśnie tam – na wysokości 2499 m n.p.m. – przebiega granica ze Słowacją. Są jednak tacy, którym  się marzy, aby nasze Rysy były nieco wyższe. A że nie mają czasu czekać, aż same się wypiętrzą, postanowili działać. Tak jak Adam Rzepecki, artysta związany z awangardową grupą Łódź Kaliska, który od lat 80. wnosi na szczyt kamienie. W ten sposób chce dać Polsce dwuipółtysięcznik. Jego historię opisał w książce „Krucafuks. Alfabet góralski” Bartłomiej Kuraś.
– Nie jesteśmy małym krajem, liczymy się w Europie, więc i na solidne góry zasługujemy. Zdobyć dwuipółtysięcznik coś znaczy, nie to co wejść na jakieś ledwie 2499 m n.p.m. Sprawa podwyższenia Rysów leży w polskich rękach. Przysiągłem sobie, że coś z tym zrobię – tłumaczy Rzepecki, który w czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września wchodzi na szczyt z kamieniami w plecaku.
Zadanie nie jest łatwe, bo nie wystarczy ułożyć stertę kamieni wysoką na metr. Wierzchołek jest pełen wyrw, które też trzeba zapełnić kamieniami. Pracy jest zatem sporo, ale to go nie zniechęca.
 


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Tatry Wysokie
Polska

Zobacz też