Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

Inwazja mocy w Lądku-Zdroju

NPM 9/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
Wojtek Kurtyka na Festiwalu w Lądku w 2014 r. (fot. Piotr Drożdż)
Tegoroczny Festiwal Górski w Lądku-Zdroju zapowiada się niezwykle emocjonująco. Przyjedzie polska i światowa czołówka wspinaczkowa. Nie zabraknie warsztatów, prelekcji, zawodów sportowych i pokazów filmowych. A na deser koncert zespołu Fisz Emade i Tworzywo oraz Grubsona.

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju im. Andrzeja Zawady odbędzie się już po raz 22. W tym roku warto zarezerwować sobie aż cztery dni – od 21 do 24 września. Najwięcej będzie się działo w Wielkim Namiocie, gdzie zaplanowano m.in. pokazy górskich filmów z całego świata. Ale popołudnia i wieczory to czas spotkań z czołówką światowej wspinaczki. W czwartek wieczorem z publicznością porozmawia znany czeski wspinacz Adam Ondra. Piątkowy wieczór należeć będzie do rzadko pojawiającego się na imprezach górskich Wojtka Kurtyki. Towarzyszyć mu będzie John Porter. W sobotę do Lądka-Zdroju przyjedzie natomiast Alex Honnold, uznawany za najlepszego wspinacza free solo wszechczasów. Z kolei niedziela to czas dla słoweńskiego wspinacza Marko Prezelja. Nie zabraknie także spotkań z himalaistami. Z Kraju Basków tradycyjnie już przyjedzie Alex Txikon, a z Polski będą m.in. szefowie zimowej wyprawy na K2 – Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. O tym, czy zimowa wyprawa na jedyny niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik dojdzie do skutku, opowie Janusz Majer – szef programu „Polski Himalaizm Zimowy”.
Niemniej festiwal w Lądku to nie tylko spotkania, ale także warsztaty i szkolenia, pokazy slajdów podróżniczych i filmów górskich, bo tak naprawdę od nich w połowie lat 90. rozpoczęła się ta impreza. Jedno ze szkoleń poprowadzi redakcja „n.p.m.”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, „Jak napisać dobry tekst, na którym można (choć trochę) zarobić?”. Spotkanie odbędzie się w piątek, o godz. 10, w kawiarni Zdrojowa.
Na festiwal warto przyjechać z dziećmi, bo gdy rodzice pójdą na spotkania, pociechy można zostawić pod profesjonalnym okiem opiekunek. Dzieci bynajmniej nie będą grać w komputerowe gry. Na wszystkich czeka bowiem Akademia Odkrywcy.
Jak co roku będą także koncerty. W tym roku do Lądka-Zdroju przyjadą m.in. Fisz Emade i Tworzywo oraz Grubson, znany ludziom gór z piosenki „Na szczycie”. To właśnie ten utwór był m.in. ilustracją do zimowych zmagań o Nanga Parbat. A w sobotnią noc po koncertach rozpocznie się tradycyjna zabawa integracyjna.
Bilety i karnety są już w sprzedaży. Promocyjny karnet czterodniowy kosztuje 159 zł.
RED
 
Więcej informacji: festiwalgorski.pl
 

Debiut festiwalu na Równi Krupowej
Kilkunastu gości z całego świata, najlepsze filmy górskie, promocje książek, zawody Zako Bulder Power i mnóstwo innych atrakcji – tym będzie żyło Zakopane w pierwszy weekend września. Po raz pierwszy w historii festiwal weźmie też we władanie Górną Rówień Krupową, gdzie stanie wielki namiot. 
Wielkimi krokami zbliża się szczęśliwa, bo… 13. edycja Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Jak co roku jedną z najważniejszych osi festiwalu pozostaje międzynarodowy konkurs filmowy. W tym roku w jury zasiada między innymi Pavol Barabáš, jeden z najbardziej znanych słowackich reżyserów (rozmowę Kuby Terakowskiego z nim znajdziecie na stronie 70).
Po raz pierwszy w historii centralnym punktem spotkań będzie Górna Rówień Krupowa, gdzie stanie duży namiot, w którym popołudniami i wieczorami zaplanowano rozmowy z ludźmi świata gór. W tym roku Podhale odwiedzą między innymi Gerlinde Kaltenbrunner – pierwsza kobieta, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki bez dodatkowego tlenu i wsparcia tragarzy! Oprócz austriackiej alpinistki spotkać będzie się można również ze wspinaczem Leo Houldingiem, słowackim zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum Peterem Hámorem czy Karlem Gablem – najsłynniejszym górskim meteorologiem. Nie zabraknie również między innymi Andrzeja Bargiela i uczestników letniej wyprawy na K2, którzy wrócili do Polski zaledwie kilka dni temu. I choć szczytu nie zdobyli, to ich pokaz z pewnością będzie barwną opowieścią o drugim najsłynniejszym szczycie świata.
Podczas całego festiwalu będzie można także wziąć udział w kilku szkoleniach Akademii Górskiej PZU i kiermaszu ze sprzętem outdoorowym. Na Górnej Równi Krupowej stanie też pole namiotowe. Karnet na wszystkie festiwalowe dni – od środy, 30 sierpnia, do niedzieli, 3 września kosztuje 110 zł.                           
RED
Więcej informacji: spotkania.zakopane.pl; akademia-gorska.pl
 
Podróżnicy ruszą do Pasterki
 
W wyjątkowej atmosferze i niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, odbędzie się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Podróżników 17 Południk.
Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników podróży na spotkania od 1 do 3 września. Jak zawsze będzie okazja do rozmów w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych, które dopiero planują swoje małe i wielkie przygody. Trzy festiwalowe dni wypełnią liczne atrakcje, z których jak zwykle najważniejsze będą prelekcje i spotkania z podróżnikami. W góry południowego Belize, na wyprawę wspartą przez National Geographic, zabierze wszystkich Katarzyna Biernacka – grotołaz i fotograf jaskiniowy. Ze znanym już festiwalowej publiczności – Mateuszem Waligórą, specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety – odbędziemy praktykowany od wieków, rytualny marsz lodowym szlakiem himalajskiej rzeki Zanskar. Anna Jaklewicz, autorka książek podróżniczych, opowie o unikatowych zwyczajach mieszkańców odległych archipelagów, które poznała w czasie wielomiesięcznej wyprawy do Indonezji. Bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile przemierzymy z Anetą Skórnicką – trenerem myślenia wizualnego.
Poza podróżniczymi prezentacjami w programie znajdą się także konkursy z nagrodami i wspólne ognisko. A komu mało będzie festiwalowych atrakcji, zawsze może skorzystać z uroków Gór Stołowych. Wycieczka labiryntem Błędnych Skał czy też widoki roztaczające się ze Szczelińca z pewnością zaskoczą niejednego wytrawnego podróżnika.
Jarosław Michalak
Więcej informacji:  17poludnik.pl
 
 
Biwak w skale dla każdego
Chcesz na własne oczy zobaczyć, jak wygląda biwak w skale? Wystarczy w ostatni weekend sierpnia odwiedzić Kluszkowce, gdzie zaplanowano Himalaya Base Camp, pierwszy w Polsce wiszący biwak.
Na uczestników czekać będą platformy biwakowe typu portaledge z charakterystycznymi namiotami, wiszącymi w pionowej ścianie. Ten specyficzny rodzaj namiotu używany jest przez profesjonalnych alpinistów, gdy na stromej ścianie nie znajdują oni miejsca na odpoczynek. Służy do biwakowania podczas długich dróg wspinaczkowych, na których jedyną opcją na ułożenie się do snu jest założenie wiszącego obozu. W obozie znajdzie się również ogromne zaplecze profesjonalnego sprzętu, który używany jest podczas wypraw górskich. Himalaya Base Camp to także możliwość zdobycia nowych umiejętności i wymiany doświadczeń. Będzie można spróbować wspinaczki, zjazdów na linach, poręczowania i asekuracji.
Będą też spotkania ze znakomitymi himalaistami oraz wspinaczami górskimi. Ambasadorami eventu zostali bowiem czołowi polscy wspinacze, m.in. Janusz Gołąb – pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbrumu I. Impreza odbędzie się w Kluszkowcach w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego od 25 do 27 sierpnia. Liczba miejsc ograniczona!
RED
Więcej informacji:   facebook.com/himalayabasecamp


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też