Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Okiem Bazyla |

Ile ważą Tatry?

NPM 9/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Andrzej Bazylczuk
()
Żyjemy w czasach, gdy niemal każda czynność jest poprzedzana googlowaniem.  Nawet przed wymianą żarówki ludzie sprawdzają w najpopularniejszej wyszukiwarce świata, jak przeprowadzić tę skomplikowaną operację. Nic więc dziwnego, że robią to samo przed wyjazdem w Tatry.

Narzędzia Google'a pozwalają sprawdzić, które frazy są najczęściej poszukiwane przez internautów. 
Najprostszy sposób to wpisanie hasła w wyszukiwarce i zobaczenie, jakie pytania z nim związane zaproponuje Google. Podpowiedzi są dobierane na podstawie popularności i aktualności danych słów, więc pokazują, co interesuje rodaków. 
Okazuje się, że jeśli wpiszemy „Tatry”, najczęstsze pytania są bardzo racjonalne – ludzie szukają szlaków, pogody i map, czyli rzeczy, które zdecydowanie należy sprawdzić przed ruszeniem w góry. Znacznie weselej robi się, gdy pytania nieco skomplikujemy. I tak dla frazy „w Tatrach” większość podpowiedzi wciąż jest całkiem oczywista i dotyczy wyjazdu z dzieckiem czy szlaku na Łomnicę, lecz sporym zainteresowaniem cieszy się także paleta zagadnień związanych z klimatem. Internauci chcą wiedzieć przede wszystkim, gdzie w Tatrach jest granica wiecznego śniegu i dlaczego nie ma tam lodowców górskich. Takie kwestie zazwyczaj cieszą się popularnością, jeśli podobne pytanie pada w teleturnieju lub pojawia się na maturze. W tym wypadku jednak chyba tak nie było, więc może zagadnienia te są po prostu niezwykle interesujące. Dlatego też sam je zbadałem i okazuje się, że w Tatrach linia wiecznego śniegu, czyli ta, ponad którą więcej śniegu pada, niż topnieje, przebiega na wysokości około 2300 metrów n. .m. Tak wysokie szczyty w naszych górach są jednak zbyt strome, by śnieg się na stałe utrzymywał, co w połączeniu z niesprzyjającym klimatem owocuje brakiem lodowców. Zagadka wyjaśniona. Nie dziękujcie.
Często pojawiają się też pytania o zwierzęta. Internautów ciekawi, czy w Tatrach żyją niedźwiedzie, wilki, żubry, bobry, rysie oraz kleszcze. Co zastanawiające, wśród podpowiedzi nie pojawiają się kozice i świstaki. Niestety, Google nie umiało mi odpowiedzieć na pytanie, „dlaczego ludzie nie pytają o świstaki w Tatrach”. Zaproponowało za to, „dlaczego ludzie nie pytają o koniec świata”. Nie skorzystałem z tej podpowiedzi.

(...)

Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.” 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też