Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Polska | Bieszczady / Okolice Cisnej

Góra z muzyką w tle

NPM 2/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Wojtek Szatkowski
(fot. Wojtek Szatkowski)
Zimą Bieszczady to prawdziwa bajka i baśniowa kraina. Raj dla turystów, narciarzy i fotografów. Ośnieżone buki przystrajają się wtedy w najpiękniejszą, białą suknię, a połoniny skrzą się w słońcu. Tym razem zapraszamy w jeden z najbardziej dzikich ostępów tych gór. 

Czy odwiedziłeś już kiedyś zimą Okrąglik, Rypi Wierch, Sinkową i Stryb w Paśmie Granicznym Bieszczadów Zachodnich? A czy słyszałeś może o leśnej górze Matragonie – szczycie z muzyką grupy Matragona w tle? To wycieczka w nieznane bez znakowanych szlaków, z mapą i kompasem w plecaku, poprowadzona w dzikie ostępy Bieszczadów, w starym stylu „wyryp narciarskich”. A w tle pojawia się krótka opowieść o kilku ludziach Bieszczadu.
„Zaprawdę / powiadam wam wszystkim / wielkim jest Ten /
który / umieścił tu Biesy i Czady / i nas / niepokornych”.
Ryszard Szociński, „Staszkowi Żurkowi, który mierzy Bieszczad i jeszcze długo mu z tym zejdzie, co daj Boże Amen z tomiku Idąc przez Bieszczad”, s. 65.
 
Okrąglik w rakietach obowiązkowy
Razem z ratownikiem Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Grzegorzem Mołczanem, planuję pójść z Cisnej w Pasmo Graniczne na Okrąglik i Rypi Wierch. Autem docieramy do Roztok Górnych. Zimą nie wyobrażam sobie poruszania się po Bieszczadach inaczej niż na nartach. Dlatego narty z fokami zakładamy już przy aucie i rozpoczynamy podejście. Szybko i bez większego wysiłku pokonujemy na fokach przestrzeń. Piesi turyści, przy głębokich śniegach, nie mają tu szans. Ale wystarczą rakiety śnieżne albo narty śladowe i już można wyruszać na szlak. Ważna jest też nawigacja i dość dobre przygotowanie kondycyjne, bo niekiedy odcinki, jakie trzeba pokonać, są spore.
Idziemy przecinką szlaku na Okrąglik. Po dużych opadach śniegu pokryte bogatą okiścią buki wzdłuż tego fragmentu szlaku wywołują niezwykle wrażenie. To kolejna trasa skiturowa w Bieszczadach, na którą koniecznie należy wziąć ze sobą aparat fotograficzny.
Dochodzimy do przełęczy, skręcamy za szlakiem granicznym w lewo i po półtorej godzinie spaceru dochodzimy do jednego ze szczytów z charakterystycznym słupkiem granicznym (978 m n.p.m.). Tu, podążając za szlakiem, lekko skręcamy w lewo, pokonujemy krótki zjazd na fokach i kontynuujemy podejście, wchodząc na dość dużą polanę widokową z wielkim bukiem po prawej stronie. Potem znowu łagodnym terenem idziemy aż do stromego podejścia, które krótkimi zakosami i miejscami dość wąską ścieżką wyprowadza nas na polanę pod Okrąglikiem. Stąd znowu stromym podejściem w kilka minut wchodzimy na szczyt.
Okrąglik (1101 m n.p.m., słow. Kruhliak) to bieszczadzki szczyt położony na granicy ze Słowacją. To klasyczny zwornik, gdyż schodzą się tu trzy grzbiety górskie. Odpoczywamy tutaj chwilę, pijemy gorącą herbatę. Gdy ściągamy foki i chowamy je do plecaka, nad szczytem Okrąglika przelatuje klucz żurawi. Ich klangor był słyszalny z daleka. Ptaki wpadły w burzę śnieżną, zatoczyły w związku z tym koło, a następnie w dobrych warunkach atmosferycznych wleciały do Polski. Dla mnie to było jedno z najbardziej wyrazistych spotkań ze zwierzętami w Bieszczadach.
Po odpoczynku szykujemy się do nietrudnego zjazdu prowadzącego tą samą drogą. Narty prowadzimy krótkimi skrętami, szeroką leśną przecinką i dojeżdżamy do Przełęczy nad Roztokami. Tutaj po raz drugi tego dnia zapinamy foki. Czeka nas zdecydowanie krótsze od poprzedniego podejście na Rypi Wierch o deniwelacji około 200 metrów. Prowadzi ono najpierw przez las, następnie wychodzi na szereg niewielkich polan z ładnymi widokami na północ, a potem znowu między drzewami na szczyt Rypiego Wierchu. To wejście nie powinno nam sprawić większych trudności technicznych i zajmie do 40 minut. Polana szczytowa Rypiego Wierchu (1003 m n.p.m.) jest wyjątkowo urokliwa, bo otoczona lasami. Północne stoki wzniesienia opadają ku dolinie i Roztokom Górnym.
 
 
(...)
 
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.” 


Zobacz podobne artykuły

Bieszczady
Polska

Zobacz też