Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Od redakcji |

Drodzy Czytelnicy

NPM 12/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Cylka
()
Dwie niesamowite sytuacje zdarzyły się nam w ostatnich tygodniach. Najpierw podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju spotkaliśmy się ze wspaniałą ekipą, która kręci fabularny film o Maćku Berbce. Jak poważnie podchodzą do tematu, niech świadczy fakt, że kilkunastoosobowy zespół pojechał na miesiąc w Karakorum, by część scen pod okiem doświadczonego himalaisty Jacka Jawienia nagrać pod Broad Peakiem – górą, z którą tak bardzo przez swoje dwie wyprawy związany był Berbeka i gdzie pozostał na zawsze.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób aktorzy przygotowują się do swoich ról. Ktoś powie złośliwie, że to nic wielkiego, bo to ich zawód. Ale wystarczy porozmawiać trochę z odtwórcą głównej roli, Irkiem Czopem, by się przekonać, że warsztat filmowy to dla niego nie wszystko. Bo aby wcielić się w daną postać, trzeba ją najpierw dobrze poznać, porozmawiać z jej najbliższą rodziną i bliskimi. W przypadku Maćka, gdy od śmierci minęło zaledwie pięć lat, to na pewno nie są łatwe rozmowy. Ale aktor się na nie decyduje i robi to z należnym szacunkiem. Pewnie dlatego zaskarbił sobie zaufanie zmarłej niedawno żony himalaisty, Ewy Berbeki, i czterech ich synów. Bo, co ważne, ekipa konsultuje się z rodziną podczas produkcji. Wszystko wskazuje więc na to, że będzie to rzetelny obraz, który z chęcią obejrzą nie tylko miłośnicy gór.
Także w Lądku-Zdroju poznaliśmy jednego z synów Maćka, Staszka Berbekę. Byliśmy ogromnie szczęśliwi, że przyjął nasze zaproszenie na jesienne spotkanie z czytelnikami „n.p.m.” w schronisku Roztoka. Wieczór wspomnień o pierwszym zimowym zdobywcy Manaslu pozostanie na długo w pamięci tych, którzy wzięli w nim udział. Tym bardziej, że Staszkowi towarzyszył Ryszard Gajewski, partner wspinaczkowy Maćka. Żaden film ani pokaz slajdów nie zastąpią rozmowy z tymi, którzy o górskich bohaterach mogą opowiedzieć wiele ciekawych historii. Dlatego już dziś zapraszamy Was na Biwak Zimowy „n.p.m.” w Pasterce, na którym też będzie okazja porozmawiać ze sławnymi himalaistami – nie tylko z Polski. Nasze zaproszenie przyjęła m.in. Tamara Lunger, włoska wspinaczka, która w górach wysokich działa np. z Simone Moro. Będzie się działo.


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też