Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Od redakcji |

Drodzy Czytelnicy

NPM 11/2018
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Cylka
()
Kiedy przymierzaliśmy się do subiektywnego wyboru 100 najważniejszych górskich wydarzeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, myśleliśmy o stworzeniu czegoś na wzór rankingu, w którym umieścilibyśmy nasze największe sukcesy. Szybko jednak zmieniliśmy metodologię zestawienia, bo nie można przecież jednoznacznie uznać, czy np. większym sukcesem jest wytyczenie Polish lub Magic Line na K2, czy też zimowe zdobycie Gaszerbruma I? Czy na większe uznanie zasługuje pierwszej wejście na Mount Everest Wandy Rutkiewicz, czy jednak zimowe zdobycie tej góry przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego? Stworzyliśmy zatem chronologiczny zapis tego, co uznaliśmy za warte odnotowania. Wydaje się nam, że nie pominęliśmy żadnego istotnego, górskiego wydarzenia, ale jeśli uważacie inaczej, oczywiście chętnie poznamy Wasze opinie.

Co ważne, piszemy nie tylko o typowo sportowych sukcesach, jak wytyczenie nowej drogi, zimowe wejście na ośmiotysięcznik czy pierwsze eksploracje kobiece. Wspominamy także spektakularne akcje ratunkowe, dzięki którym Polacy przeszli do historii światowego himalaizmu. Na mnie takie górskie wydarzenia robią nawet większe wrażenie niż zdobycie szczytu w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach.
Artur Hajzer, organizujący ekipę, by uratować jedynego ocalałego z lawiny pod Mount Everestem Andrzeja Marciniaka. Piotr Pustelnik i Piotr Morawski, rezygnujący z wejścia na Annapurnę, by uratować życie Tybetańczyka. Tajwańczyka z kolei uratowali pod Broad Peakiem Mariusz Grudzień, Marek Chmielarski oraz Grzegorz Bielejec. A wyczyn Adama Bieleckiego i Denisa Urubki pod Nanga Parbat, kiedy w zawrotnym tempie dotarli do Elizabeth Revol, zna prawie cały świat. Czy wreszcie akcja na Shivlingu, która nie zakończyła się sukcesem, bo Łukasza Chrzanowskiego nie udało się uratować. Ale pokazała ona, co to znaczy w górach prawdziwa przyjaźń i chęć niesienia pomocy.
Takimi wydarzeniami polscy wspinacze także zapisują się w historii światowego himalaizmu. Nie ma większej wartości niż ludzkie życie. Pamiętajmy o tym, gdy za rok wyruszy kolejna Narodowa Zimowa Wyprawa Polaków na K2 i media będą się ścigać w przekazywaniu informacji.


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też