Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

„Czyste Tatry” znów rekordowe!

NPM 8/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
Bieg dla Słonia odbył się w kilku miastach na świecie (fot. archiwum Biegu dla Słonia)
Do historii przeszła szósta edycja projektu „Czyste Tatry”. Mimo deszczowej aury wolontariusze znów pokazali niezwykłą determinację i znów pobili rekord frekwencji. W projekcie zarejestrowało się około 4500 uczestników. Według wstępnych danych zebrano około 220 kilogramów odpadków.  

– Piękno tatrzańskiej przyrody to niezwykła duma. Od sześciu lat pokazujemy, że to także odpowiedzialność. Dziś znów wypełniliśmy naszą misję – mówił podczas wielkiego finału Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia „Czysta Polska”, organizatora projektu. – Pamiętajmy na co dzień, by czyste Tatry i czysta Polska nie były tylko hasłem. Polacy to niezwykły naród. Potrafiliśmy zbudować górę śmieci niczym Kasprowy Wierch. I sami ją rozbieramy.
W ślad za frekwencją udało się pobić także inny rekord. Dzięki wsparciu partnerów i sponsorów na Górnej Równi Krupowej udało się stworzyć największego białego orła.
– Sprzątając Tatry, Beskidy, Karkonosze, Mazury czy plaże, pokazujemy, że naprawdę kochamy Polskę. Stąd patriotyczny znak, który ma symbolizować naszą troskę o własne środowisko – komentuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik projektu.
Mozaika została usypana z regranulatu z przetworzonej folii. Ten sam surowiec zostanie wykorzystany do produkcji worków na śmieci, z których korzystać będą wolontariusze projektu w 2018 r. Już teraz mozaika uzyskała status rekordu Polski, a może też pobić rekord Guinnessa.
Krzysztof Dąbrowa
 
 
 
------------
 
Za nami piąta edycja Biegu dla Słonia
 
23 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie już po raz piąty wystartował Bieg dla Słonia. Wydarzenie, które na stałe znalazło się w kalendarzu corocznych imprez biegowych, ma na celu upamiętnienie postaci śląskiego himalaisty Artura Hajzera.
 
 
Na starcie tego wyjątkowego biegu stanęło blisko 1200 osób uzbrojonych w czołówki (Bieg dla Słonia odbywa się po zmroku). Uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości ok. 7 km, wytyczoną na terenie Parku Śląskiego. Bieg ma charakter memoriału, nie było więc pomiaru czasu ani też klasyfikacji medalowej. Za to rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów biegu, m.in.: Bergans of Norway, Kayland, Hi Mountain czy Mammut.
W imprezie wzięli udział przyjaciele Artura Hajzera z czasów wspólnej działalności w Katowickim Klubie Wysokogórskim. Znaleźli się wśród nich: Janusz Majer, Walek Nendza, Artur Małek i Ryszard Pawłowski. Ciekawostką wartą uwagi jest fakt, że jeden z zawodników przemierzył aż 2000 km, by dotrzeć na start biegu. To polski kierowca pracujący w Wielkiej Brytanii. Bieg odbył się również za granicami naszego kraju. Chcący upamiętnić Hajzera wystartowali w Norwegii, Wielkiej Brytaniii oraz Szwecji. W Polsce, poza Chorzowem, bieg odbył się również w Warszawie, Opolu i Radkowie. Każdy miłośnik gór i biegania powinien tę imprezę wpisać do swojego kalendarza na rok 2018 jako obowiązkową.
Bartosz Andrzejewski
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też