Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Poczta N.P.M. | redakcja@npm.pl

Czupel niższy o trzy metry

NPM 5/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
()
Napisał do nas Pan Władysław Mrzygłód z Andrychowa, który stanowczym tonem zwrócił uwagę, że podajemy błędną wysokość Czupla, najwyższego szczytu Beskidu Małego. Jego zdaniem góra liczy 933 metry n.p.m., a nie, jak podajemy w Koronie Gór Polski, 930 metrów n.p.m. Ile zatem metrów naprawdę liczy Czupel? 

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Tomasz Rzeczycki, autor nie tylko tekstów w „n.p.m.”, ale także wydanej przed laty w Katowicach książki „Góry Polski”. Poprosił o zdanie kilka osób.
– Dawniej podawano 933 metry, potem zmieniono na 930 i jak pisałem przewodnik po Beskidzie Małym, to taką wartość przyjąłem – mówi Radosław Truś z Gliwic, autor przewodników górskich i znawca Beskidów. W wydawnictwie Rewasz ukazał się m.in. jego „Beskid Mały”. – Zmiana nastąpiła kilka lat temu. Taką wysokość przyjęło też wydawnictwo Compass. Skoro jego redaktorzy przyjęli taką wersję, to znaczy, że mieli ku temu podstawę. Bardzo rzadko się zdarza, by dokonali korekty, a potem się z niej wycofali.
Podobnie uważa Edward Wieczorek, kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach. – Przyjmuję to, co publikują mapy. A na mapie Beskidu Małego Compassu Czupel ma 930 m n.p.m. i tej wersji się trzymam – wyjaśnia Wieczorek.
Dlaczego zatem krakowskie wydawnictwo Compass podaje taką wysokość? Odpowiedź rozwiewa wątpliwości:
– Przyjmujemy dane publikowane w oficjalnych wydawnictwach Głównego Urzędu Kartografii i Geodezji, czyli na klasycznych mapach Głównego Geodety Kraju, dostępnych na Geoportalu –
wyjaśnia Roman Trzmielewski, szef wydawnictwa Compass. – To mapy w skali 1:10 000. Akurat ta mapa jest już z nowego wydania. Zarówno z warstwic, jak i opisanej tam wysokości wynika, że jest to 930 m n.p.m. Problem bierze się stąd, że jak zaczynaliśmy wydawać mapy, a było to około 20 lat temu, współpracowaliśmy ze starszą generacją środowiska PTTK, związaną także z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej. Ci panowie wcześniej przygotowywali mapy dla ówczesnego Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych. Mieli swoje materiały i dane, a wobec utrudnionego w tamtych czasach dostępu do map źródłami były… mapy austriackie. Jako mapy przedwojenne niekoniecznie są dobrze „opomiarowane”, a ponadto bazują na innym punkcie odniesienia. Od około pięciu lat systematycznie poprawiamy te dane, bazując na oficjalnych mapach głównego geodety. Stąd podawana przez nas wysokość Czupla 930 m n.p.m. – podsumowuje Trzmielewski.


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też